پبشنهاد دادستان سابق دیوان برای فعال سازی حمایت دیوان از یزیدی ها

کد خبر : #1174
تاریخ انتشار : سه شنبه, 17 شهریور 1394 12:29
تعداد بازدید کننده : 611
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پبشنهاد دادستان سابق دیوان برای فعال سازی حمایت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دادستان سابق «دیوان کیفری بین المللی»، لوییس اوکامپو، اعلام نمود که علی رغم آنکه عراق دولت عضو دیوان نمی باشد یک راه حل حقوقی برای آنکه جرایم گروهک داعش علیه «یزیدی ها» در دیوان تحت تحقیق و تعقیب قرار بگیرد وجود دارد.

دادستان آرژانتینی سابق دیوان که به دعوت از برخی از سازمان های مردم نهاد یزیدی، از یکی از مناطق متعلق به این گروه قومی بازدید می نمود به خبرنگاران اعلام داشت که تعقیب جرایم جنگی گروهک داعش و به عدالت سپردن جانیان تنها بخشی از نیاز قربانیان و بزه دیده گان یزیدی را جوابگو می باشد.

به گزارش مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران، به غیر از پیوستن عراق به عضویت دیوان و یا تسلیم نمودن اعلامیه پذیرش موردی صلاحیت دیوان، شورای امنیت ملل متحد نیز می تواند وضعیت داعش در عراق را به دیوان ارجاع دهد. اما راه حل سومی که دادستان دیوان پیشنهاد داده است اعمال صلاحیت دیوان از طریق تابعیت یکی از سران خارجی داعش است که تابعیت یکی از دول عضو دیوان را نیز داشته باشد.

به گفته اوکامپو برای هموار سازی این مسیر جهت اعمال صلاحیت دیوان، ایجاد یک رابطه میان سه موضوع ضروی است که عبارتند از رهبریت در داعش، تابعیت و کشتار سازماندهی شده یزیدی ها. به گفته دادستان سابق دیوان، تشکیل یک کمیسیون حقیقت یاب موثر ترین راه برای جمع آوری ادله و مدارک لازم برای احراز این خط ارتباطی است.

یزیدی ها یک اقلیت مذهبی و قومی هستند که پس از ظهور بحران داعش در عراق مورد هدف و تهاجم این گروهک تروریستی بوده اند. لازم به ذکر است پیش از این کمیسیونر عالی حقوق بشر ملل متحد نیز پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که گروهک داعش در مظان اتههام ارتکاب نسل کشی نسبت به یزیدی ها می باشد.

“ پبشنهاد دادستان سابق دیوان برای فعال سازی حمایت دیوان از یزیدی ها ”