جایزه آزادی بیان بیورنسن نروژ به اسنودن تعلق گرفت

کد خبر : #1170
تاریخ انتشار : یکشنبه, 15 شهریور 1394 16:03
تعداد بازدید کننده : 616
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جایزه آزادی بیان بیورنسن نروژ به اسنودن تعلق گرفت
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که پرده از برنامه جاسوسی نهادهای امنیتی کشورش برداشت، می‌گوید واشنگتن با ایستادن مقابل حقوق بشر و حاکمیت قانون در واقع وجهه و اعتبار خود را خدشه‌دار می‌کند.

 جایزه امسال بیورنسن دانشکده ادبیات و آزادی بیان نروژ به «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا تعلق گرفت. اسنودن با بیان اینکه او به اسناد اطلاعاتی زیادی دسترسی داشته است، گفت اظهاراتی که دستگاه دیپلماسی آمریکا در زمینه شماری از موضوعات مطرح کرده بود، «نادرست» نبود بلکه سوالاتی را درباره اینکه آمریکا چگونه «قانون را تفسیر می‌کند» مطرح می‌کرد.  وی ادامه داد: «من عاشق کشورم هستم. من قبل از جنگ عراق عضو ارتش کشورم بودم زیرا به بیانات دولت خود اعتقاد داشتم. اما متأسفانه همه آن اظهارات صادقانه نبود.» «و این اساساً خطرناک است. این اطلاعات فراتر از نظارت (جاسوسی) بود. فکر می‌کنم مربوط به دموکراسی می‌شود. مربوط به روابط بین نحوه اداره و حکومت می‌شود.» این پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا ضمن انتقاد از جمع‌آوری گسترده اطلاعات توسط نهادهای امنیتی آمریکا و جاسوسی از همه در تمامی لحظات، گفت که همچنان یک میهن‌پرست باقی می‌ماند که وظیفه‌اش حفظ آزادی بیان و اطلاع‌رسانی به عموم مردم است. در عین حال، او در آمریکا با محکومیت 30 سال حبس به اتهام جاسوسی و سرقت اموال دولتی روبرو است. اسنودن تأکید کرد: «صادقانه هرگز انتظار ندارم امروز آزاد باشم. انتظار داشتم که در زندان باشم. من انتظار نداشتم که هدیه دریافت کنم. انتظار داشتم که اعتبار و آبروی من به واسطه این مسئله از بین برود که شماری از مقامات قدرتمند سراسر جهان به واسطه این افشاگری‌ها شخصاً شرمنده شده‌اند.»وی هشدار داد از زمانیکه سرویس‌های اطلاعاتی به جای آنکه بر اساس شواهد، مظنونین را دنبال کنند، «همه را در همه جا و همه زمان‌ها» تحت نظارت و بازرسی قرار داده‌اند، نظارت گسترده بر افراد در همه جا وجود دارد.وی از سیاست نظارت، سانسور و کنترل که توسط برخی دولت‌های جهان اجرا می‌شود، انتقاد کرد و گفت: «این کار در روسیه و هرجای دیگر اشتباه است. در برخی کشورها، حتی کشورهایی که ما آن را توسعه یافته می‌دانیم، بعنوان مثال فرانسه، استرالیا، کانادا، ما شاهد قوانین بسیار محدودتر هستیم.»

بعد از آنکه اسنودن برای دریافت جایزه بیورنسن به نروژ دعوت شده است، آمریکا از دولت نروژ خواسته اگر به این کشور وارد شد، خیلی سریع او را دستگیر کرده و او را از این کشور اخراج کند. اسنودن در خصوص نقض حقوق بشر در آمریکا اینگونه گفت: «آمریکا هرساله وجهه و اعتبار خود را با ایستادگی مقابل حقوق بشر خدشه‌دار می‌کند.» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا معتقد است که ایستادگی مقابل تمایلات واشنگتن در واقع حمله به منافع آمریکا نیست بلکه «تلاش برای کمک به انها برای حفظ وجهه، حاکمیت قانون و ارزش‌های بنیادین آمریکا میباشد». 

“ جایزه آزادی بیان بیورنسن نروژ به اسنودن تعلق گرفت ”