‌دانش‌‌آموزان افغانستانی غیرمجاز به مدرسه می روند

کد خبر : #1104
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 4 شهریور 1394 12:21
تعداد بازدید کننده : 696
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
‌دانش‌‌آموزان افغانستانی غیرمجاز به مدرسه می روند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
رئیس مرکزمدارس خارج از کشور وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به هزینه ۵۰۰ میلیارد تومانی برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی گفت: زمینه تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی غیرمجاز در سال تحصیلی جدید فراهم شده است.

به گزارش تسنیم، خلیل‌الله بابالو درخصوص اختصاص بودجه از سوی سازمان ملل برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی اظهار داشت:‌ اعتباری که سازمان ملل به آموزش‌وپرورش می‌دهد در برابر هزینه‌ای که ایران برای ادامه تحصیل این کودکان هزینه می‌کند، بسیار اندک است.

وی افزود:‌سال گذشته برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی 500 میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم. کمیسیاریای سازمان ملل سال گذشته 11 میلیارد و 700 میلیون تومان برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی به ایران پرداخت کرد که این رقم بسیار ناچیز است.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: اعتباری که سازمان ملل سال گذشته به آموزش‌وپرورش پرداخت کرد، برای ساخت 5 مدرسه برای دانش‌آموزان افغانستانی هزینه شد و در شهرهای مشهد، شهرستان‌های تهران، کرمان، یک مدرسه و دو مدرسه در قم ساخته شد.

بابالو ادامه داد: کشورهای حامی در مراسم افتتاح این مدارس شرکت می‌کنند بنابراین امکان ندارد که این هزینه در جای مبهمی خرج شود و سازمان‌های بین‌المللی بر روی ریال به ریال این هزینه نظارت دارند و آموزش‌وپرورش نیز به طور کامل به تعهدات خود عمل می‌کند.

وی عنوان کرد:‌بخشی دیگری از اعتبار اختصاص یافته توسط سازمان ملل صرف تکمیل تجهیزات مدارس می‌شود.کمیساریا در تمام استان‌ها یک نماینده دارد و پیشنهاداتی که در قراردادها مطرح می‌شود تحت نظر نمایندگان کمیساریا و نماینده وزارت کشور است.

رئیس امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش‌ و پرورش گفت:‌ امسال بودجه بین‌المللی به 3 میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است و 500 میلیارد تومانی که سال گذشته از سوی آموزش‌وپرورش برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی هزینه شد به طور حتم امسال افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امسال قرار است زمینه تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی غیر مجاز را هم فراهم کنیم،‌ادامه داد: 360 هزار نفر از دانش‌آموزان اتباع در مدارس کشور مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 330 هزار نفر افغانستانی و 30 هزار نفر متعلق به سایر کشورها هستند.با توجه به دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه تمام دانش‌آموزان باید تحت پوشش تحصیلی قرار بگیرند، دانش‌آموزان اتباع غیرمجاز هم در مدارس ثبت‌نام می‌شوند و پیش‌بینی می‌شود که تعداد 100 تا 250 هزار نفر به تعداد دانش‌آموزان اتباع اضافه شود.

“ ‌دانش‌‌آموزان افغانستانی غیرمجاز به مدرسه می روند ”