راه اندازی نخستین مرکز سرپناه شبانه ویژه زنان معتاد در اصفهان

کد خبر : #1086
تاریخ انتشار : دوشنبه, 2 شهریور 1394 13:54
تعداد بازدید کننده : 666
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
راه اندازی نخستین مرکز سرپناه شبانه ویژه زنان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نخستین مرکز سرپناه شبانه ویژه زنان معتاد با نام « مددسرای بانوان» بمنظور ساماندهی زنان معتاد و بی خانمان در کلانشهر اصفهان راه اندازی می شود.

به گزارش ایرنا، این مرکز با همکاری مشترک اداره کل بهزیستی استان اصفهان و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان راه اندازی خواهد شد.
معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان در این باره گفت: شلتر یا سر پناه، مرکز اقامتی پاره وقت یا تمام وقت برای افراد آسیب پذیر، متکدیان و بی سرپناهان است.
مرضیه فرشاد با بیان اینکه اکنون در اصفهان، یک سرپناه ویژه مردان وجود دارد، افزود: در این مکان مردان بی خانمان که راغب به درمان اعتیاد نیستند با گرفتن خدمات بمنظور کاهش آسیبهای بهداشتی و اجتماعی ناشی از مصرف مواد به درمانهای پرهیز مدار یا دارویی ترغیب می شوند.
وی اظهار کرد: در مرکز سرپناه شبانه ویژه زنان معتاد نیز علاوه بر ارائه خدمات اقامتی رایگان، آموزش های لازم و خدمات روانشناختی و مددکاری به مددجویان ارائه می شود.
وی هدف از تأسیس این مرکز را کاهش آسیبهای بهداشتی و اجتماعی ناشی از مصرف مواد در زنان معتاد و بی خانمان برشمرد و گفت: خدمات مشاوره ای و روانشناختی بر ایجاد انگیزه تغییر در مددجویان تمرکز دارد و در نهایت تلاش می شود تا مددجویان به درمانهای پرهیز مدار یا دارویی ترغیب شوند.
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان تاکید کرد: مراکز شلتر برای افراد معتاد این امکان را فراهم می‎کند که قبل از شروع پروسه درمانی از یک محیط امن استفاده کنند.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی اصفهان، مدیریت این مرکز بعهده اداره کل بهزیستی استان است و هزینه فضای فیزیکی بمدت یک سال و هزینه های جاری مرکز بمدت شش ماه از طریق شهرداری اصفهان تأمین می شود و پس از آن هزینه های مذکور از طریق اعتبارات کشوری بهزیستی تأمین خواهد شد.
پیش از این مسئولان استان اصفهان اعلام کرده بودند که نرخ رشد ابتلای زنان به مواد مخدر در این استان نسبت به متوسط کشور بالاتر و بسیار نگران کننده است.
نرخ رشد ابتلای زنان به مواد مخدر در کشور دو برابر مردان است و در استان اصفهان این نرخ بالاتر است.
بر اساس آخرین اظهارات مسوولان کشوری مبارزه با مواد مخدر، نرخ ابتلای زنان به مواد مخدر در کشور نزدیک 10 درصد است به عبارت دیگر حدود 10 درصد معتادان کشور زن هستند.

“ راه اندازی نخستین مرکز سرپناه شبانه ویژه زنان معتاد در اصفهان ”