جزئیات اجرای طرح همیاران و رابطان مشاور در مدارس

کد خبر : #1077
تاریخ انتشار : یکشنبه, 1 شهریور 1394 15:52
تعداد بازدید کننده : 945
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جزئیات اجرای طرح همیاران و رابطان مشاور در مدارس
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش‌ و پرورش از اجرای دو طرح «همیاران مشاور ویژه دانش‌آموزان دوره متوسطه» و «معلمان رابط مشاور بویژه در مقطع ابتدایی» خبر داد و جزئیات این دوطرح را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، ابوالقاسم عیسی‌مراد در نشستی خبری درخصوص طرح همیاران مشاور گفت: در دوره نوجوانی فشار و مشکلات نوجوانان زیاد می‌شود و اغلب برای دریافت کمک به سوی یکی از همسالان خود می‌روند و چنان چه با آموزش و مهارت‌آموزی، شرایطی را برای حمایت همسالان از هم فراهم آوریم این فرآیند طبیعی ممکن می‌شود.

وی افزود:‌ در این میان، توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای است که در گروه همسالان دانش‌آموز برای شرکت فعال در برنامه‌های مشاوره دارای اهمیت است. اغلب دانش‌آموزان مشکل‌دار، ترجیح می‌دهند برای طرح مسایل خود و دریافت کمک،‌ اول به همسالان خود مراجعه کنند. علاوه برآن، چنان چه در مدرسه یک شبکه حمایتی از خود دانش‌آموزان شکل گیرد و هدایت و حمایت از آن‌ها توسط خودشان فراهم شود به برنامه‌های کلی هدایتی مدرسه که توسط معلمان و مشاوران تدارک دیده می‌شود کمک زیادی خواهد شد.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش‌ و پرورش با بیان اینکه براین اساس با بهره‌گیری از این رویکرد در مدارس می‌توان زمینه را برای توانمند ساختن دانش‌آموزان و ارائه فرصت‌هایی به آنان برای مشارکت در فعالیت‌های مشاوره‌ای، پیشگیری و کنترل رفتارهای پرخطر فراهم کرد گفت: مهم‌ترین دستاورد آن که همان توسعه و تقویت مهارت‌های فردی و اجتماعی و ساخت رفتارهای سالم است، دست یافت.

وی افزود:‌ در این برنامه‌ها تعامل افقی در میان اعضای گروه ایجاد می‌شود و می‌تواند عامل مهمی در موفقیت برنامه باشد. این تعامل می‌تواند در تمام فرآیند برنامه آموزشی به همسال ایجاد شود تا با تعامل درون گروهی و برون گروهی مفاهیم را آموخته و به آن استحکام بخشند. نتایج تحقیقات نشان داده که گروه‌های همسال بیشترین تأثیر را در عملکرد نوجوانان در تمامی حیطه‌ها داشته‌اند البته این تأثیرات می‌تواند مثبت یا منفی باشد ولی می‌توان از این فرآیند در جهت ایجاد تأثیر مثبت و ساخت رفتار نوجوانان بهره گرفت.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش افزود:‌ برنامه مشاوره همتایان می‌تواند با بهره‌گیری از رویکرد مورد اشاره در افزایش اثربخشی برنامه مشاوره‌ای مدرسه و کاهش اختلال‌های روانی، رفتاری و تحصیلی مفید باشد.

عیسی‌مراد در خصوص اهداف طرح همیار مشاور گفت:‌ کمک به رشد سازگاری فردی و اجتماعی دانش‌آموزان و ارتقای سطح سلامت روان، تقویت توانمندی‌های فردی، اجتماعی و ارتباطی دانش‌آموزان مبتنی بر دانش پیشرفته روز، تقویت حس مسئولیت پذیری و ترویج فرهنگ مشارکت پذیری و مشارکت جویی در بین دانش‌آموزان برای حفظ و ارتقای سلامت روان خود فرد و سایر دانش‌آموزان، مهیا کردن زمینه برای تصمیم گیری و تصمیم‌سازی سالم و بهره‌بردن از هنجارهای گروهی در گروه همسال برای پیشگیری از بروز رفتارهای پرخطر در دانش‌آموزان، تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به خدمات مشاوره‌ای در مدرسه و شناسایی و ارجاع به موقع دانش‌آموزان در معرض خطر، از جمله مهم‌ترین اهداف این طرح است.

وی در ادامه در خصوص مراحل اجرای طرح همیار مشاور عنوان کرد: اولویت اجرای این برنامه در واحدهای آموزشی است که مدیر واحد آموزشی داوطلب اجرای برنامه بوده و در کارگاه آموزشی این طرح شرکت کند. مشاور واحد آموزشی، دوره آموزش ضمن خدمت مهارت‌های زندگی و برنامه همیار مشاور را گذرانده و علاقمند به اجرای برنامه و ترجیحاً دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد روان‌شناسی و مشاوره باشد.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش‌ و پرورش افزود:‌ همیار مشاوران از بین دانش‌آموزان دختر و پسر دوره اول متوسطه در هر سال تحصیلی بدین شرح انتخاب می‌شوند:‌ معرفی برنامه همیار مشاور در مراسم صبحگاه مدرسه و تهیه برورشور اطلاع‌رسانی درباره آن و اعلام فراخوان عمومی برای ثبت‌نام از داوطلبان تا 20 مهر. نصب پوستر فراخوان در مدارس مجری. تکمیل فرم ثبت‌نام توسط داوطلبان تا 30 مهر‌. بررسی شرایط داوطلبان توسط مشاور مدرسه و انتخاب همیاران. شرکت همیاران در کارگاه آموزشی توجیهی و دریافت کارت همیار مشاور.

عیسی‌مراد با اشاره به آغاز رسمی فعالیت همیار مشاوران از روز 15 آبان و مقارن با هفته دانش‌آموز گفت:‌ برخورداری از توانمندی معنوی،‌ فرهنگی، علمی و اجتماعی، بهره‌مندی از تفکر منطقی و قدرت تجزیه و تحلیل، حسن اشتهار در مدرسه، برخورداری از سلامت روان، توانایی در برقراری ارتباط مؤثر با همسالان، مقبولیت در بین دانش‌آموزان، علاقمندی به انجام امور داوطلبانه و فعالیت‌های یاری‌رسانی به همسالان و موفقیت تحصیلی در حد متوسط به بالا از خصوصیات همیار مشاوران است.

وی در خصوص عناوین آموزشی برای همیاران بیان کرد:‌ آشنایی با ویژگی‌ها و اهداف برنامه همیار مشاور و نقش خود در آن، آشنایی با شرح وظایف و خصوصیات همیاران مشاور، آشنایی با مفاهیم بهداشت روان،‌ راهنمایی و مشاوره، آموزش مفاهیم و چگونگی انتقال هویت اسلامی ایرانی، آموزش مفاهیم و چگونگی انتقال آداب و مهارت‌های زندگی، آموزش مهارت‌های رهبری گروه، مهارت‌های ارتباطی، الگودهی و شکل دهی رفتارهای سالم، آموزش ارتباط با دانش‌آموزان آسیب‌پذیر و دارای مشکلات سلامت روانی و آموزش در زمینه رازداری و امانتداری از جمله عناوینی است که به همیار مشاوران آموزش داده می‌شود.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش‌ و پرورش در خصوص مسئولیت همیاران گفت:‌ تسهیل‌گری در خصوص راهنمایی و مشاوره، ایجاد فضای یادگیری مثبت و مناسب با مأموریت‌های مدرسه، کم به رشد مهارت‌های فردی و اجتماعی دانش‌آموزان، یاری‌رسانی به همسالان در زمینه‌های بهداشت روان، تحصیلی و شغلی، ارجاع دانش‌آموزان نیازمند خدمات بهداشت روان، راهنمایی و مشاوره به مشاور مدرسه و همکاری با مشاور مدرسه در اجرای برنامه‌های بهداشت روان از جمله وظایف همیار مشاوران است.

عیسی‌مراد ادامه داد: اخیراً سایتی به نام همیار مشاور دانش‌آموزان راه‌اندازی شده است که نشانی آن hm.medu.ir است که اهداف ضرورت‌ها و برنامه‌ها در آن منعکس شده و محاوره‌ها از طریق این سایت انجام می‌شود و در این‌جا پیام‌های دانش‌آموزان و موضوعات «همیارمشاور» منعکس می‌شود.

وی با اشاره به طرح «رابطان هسته‌های مشاور» عنوان کرد: این طرح در مقطع ابتدایی انجام می‌شود و رابطان «هسته‌های مشاور» نقش مشاور مدرسه را ایفا می‌کنند و از معلمان هستند، ضمن این‌که برخی دوره‌های مختلفی را دیده‌اند؛ این افراد که حدود 28 هزار نفر در سطح کشور هستند به صورت داوطلبانه در این زمینه همکاری می‌کنند.

“ جزئیات اجرای طرح همیاران و رابطان مشاور در مدارس ”