گزارش دیده بان حقوق بشر از محرومیت تحصیل کودکان معلول در کشورهای فقیر

کد خبر : #1071
تاریخ انتشار : یکشنبه, 1 شهریور 1394 15:11
تعداد بازدید کننده : 699
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش دیده بان حقوق بشر از محرومیت تحصیل کودکان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در گزارش جدید دیده‌بان حقوق بشر تاکید شده که همچنان بسیاری از کودکان معلول در کشورهای فقیر از تحصیلات ابتدایی محروم هستند.

به گزارش ایسنا، در این گزارش آمده است که محرومیتِ حدود 500 هزار کودک معلول از ثبت‌نام و حضور در سیستم آموزشی در آفریقای جنوبی، بازتاب روند جهانی مشابه در کشورهای در حال توسعه است.

در حالی که برخی از کشورها ادعا دارند که به هدف توسعه هزاره مبنی بر اعطای حق آموزش ابتدایی به تمام کودکان دست یافته‌اند اما هنوز بسیاری از کودکان معلول در جهان همچنان از حضور در کلاس‌های درس محروم هستند.

در این بررسی آمده است اگرچه دولت آفریقای جنوبی ادعا کرده که به اهداف توسعه هزاره در ثبت نام تمامی کودکان در مدارس مقطع ابتدایی در سال 2015 دست یافته اما طبق اعلام دیده‌بان حقوق بشر، در عمل بسیاری از کودکان معلول در این کشور از رفتن به مدرسه محروم هستند.

همچنین دومین هدف توسعه هزاره که تحصیلات ابتدایی جهانی را تا سال 2015 مدنظر داشته، محقق نشده چرا که در منطقه آفریقای سیاه پیشرفت ناچیزی از این حیث صورت گرفته است. به گفته کارشناسان، مشکلات مرتبط با حضور کودکان معلول در سیستم مدارس، علت این ناکامی است.

با این حال آفریقای جنوبی که پس از نیجریه از دومین اقتصاد بزرگ قاره آفریقا برخوردار است نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر منابع بیشتری برای آموزش کودکان معلول در اختیار دارد. همچنین این کشور در گذشته به دلیل تعهدات خود برای بهبود دسترسی کودکان معلول به آموزش مورد تقدیر قرار گرفته است. در سال 2007 آفریقای جنوبی اولین کشوری بود که کنوانسیون حقوق معلولان سازمان ملل را به تصویب رساند.

به گزارش روزنامه گاردین، سازمان ملل اعلام کرده است آفریقای جنوبی پیش از سال 2015 به هدف آموزش ابتدایی جهانی دست یافته اما دیده‌بان حقوق بشر این ادعا را زیر سوال برده است زیرا مدارس این کشور در ثبت‌نام دانش‌آموزان معلول تبعیض قائل می‌شوند و دولت این کشور نتوانسته شرایط حضور در سیستم آموزشی را برای تمامی کودکانش فراهم سازد.

“ گزارش دیده بان حقوق بشر از محرومیت تحصیل کودکان معلول در کشورهای فقیر ”