ایران و عراق همکاری های خود را در زمینه قضایی و حقوق بشر توسعه می دهند

کد خبر : #1054
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 28 مرداد 1394 14:17
تعداد بازدید کننده : 693
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ایران و عراق همکاری های خود را در زمینه قضایی و...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کاظم غریب آبادی که برای انجام یک سفر رسمی دو روزه در راس هیاتی به عراق سفر کرده است، در دومین روز از سفر خود با رییس قوه قضاییه، دادستان کل و برخی اعضای شورای عالی قضایی، معاون امور بین الملل وزارت امور خارجه و رییس بنیاد زندانیان سیاسی عراق دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل و همکاری های بین المللی قضایی ستاد حقوق بشر کشورمان که برای انجام یک سفر رسمی دو روزه در راس هیاتی به عراق سفر کرده است، در دومین روز از سفر خود با رییس قوه قضاییه، دادستان کل و برخی اعضای شورای عالی قضایی، معاون امور بین الملل وزارت امور خارجه و رییس بنیاد زندانیان سیاسی عراق دیدار و گفتگو نمود.

غریب آبادی در این دیدارها ضمن تشریح ساختار و جایگاه والای قوه قضاییه و حقوق بشر در نظام جمهوری اسلامی ایران، آمادگی کشورمان برای تبادل تجربیات خود، آموزش قضات، ارایه نظر مشورتی درخصوص قوانین مربوط به احوال شخصیه، برگزاری کارگاه های منظم در موضوعات مورد علاقه حقوقی و قضایی و انجام رایزنی های منظم در حوزه حقوق بشر را اعلام نمود. وی همچنین بر ضرورت تداوم و تقویت مشورت و همکاری های نزدیک دو کشور در سازمان های بین المللی درخصوص موضوعات حقوق بشری تاکید نمود.

مدحت المحمود، رییس قوه قضاییه عراق که در اردیبهشت ماه 1393 به ایران سفر کرده بود، ضمن ابلاغ سلام های گرم خویش برای آیت الله صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه کشورمان، از ایشان برای انجام یک سفر رسمی از عراق دعوت کرد. وی با اشاره به اهمیتی که دین مبین اسلام برای حقوق بشر قایل است، تقویت همکاری ها و مشورت ها در حوزه حقوق بشر و موضوعات قضایی بین دو کشور ایران و عراق را یک ضرورت خواند و بر بهره گیری از تجربیات کشورمان در این حوزه ها و تداوم تناس ها تاکید کرد. 

برزنچی، معاون امور بین الملل وزارت امور خارجه عراق نیز در دیدار جداگانه ای با معاون ستاد حقوق بشر کشورمان ضمن قدردانی از مساعدت های کشورمان به دولت و ملت عراق به ویژه در زمینه مبارزه با گروه تروریستی داعش، آمادگی وزارت خارجه عراق برای انجام هماهنگی ها و همکاری های هرچه بیشتر در زمینه موضوعات مرتبط با حقوق بشر با ایران را اعلام نمود و پیشنهاد کرد تا ایران در زمینه آموزش های حقوق بشری به عراق کمک نماید.

دکتر حسین سلطانی، رییس بنیاد زندانیان سیاسی عراق که در سال 2006 تاسیس شد و مخالفان سیاسی که در زمان رژیم صدام زندانی بودند را تحت پوشش قرار می دهد، نیز در ملاقات جداگانه ای تجربه انقلاب اسلامی را یک تجربه بسیار موفق خواند و خواهان انتقال تجربیات بنیاد شهید و امور ایثارگران کشورمان به این بنیاد گردید.

“ ایران و عراق همکاری های خود را در زمینه قضایی و حقوق بشر توسعه می دهند ”