یک درصد مدیران آموزش و پرورش را بانوان تشکیل می‌دهند

کد خبر : #1047
تاریخ انتشار : سه شنبه, 27 مرداد 1394 15:10
تعداد بازدید کننده : 559
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
یک درصد مدیران آموزش و پرورش را بانوان تشکیل...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: پروژه‌های مشترکی طی دو سال گذشته برای بهبود وضعیت دختران با مشارکت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت انجام شده است که سنجش سلامت دختران در مدارس شبانه‌روزی از جمله این طرح‌هاست.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده امروز در مراسم جشن میلاد حضرت معصومه(س) و روز ملی دختر که در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش انجام شد در سخنانی اظهار داشت: آموزش امروزه کلید توانمندی و رمز توسعه است و اگر توسعه از باورها و ذهن آغاز نشود، توسعه ناپایدار و نامتوازن خواهد بود.

وی ادامه داد: آموزش دختران واجد اهمیت است و مهمترین دلیل به خاطر این است که آنها مادران آینده هستند و اینکه نیمی از جامعه زنان هستند و نیمی دیگری از جامعه را پرورش می‌دهند.

مولاوردی افزود: اگر زنان و دختران را توانمند کنیم و به سطح بالای آموزش برسانیم، بشریت را توانمند کرده‌ایم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در طول 36 سال گذشته دستاوردهای خوبی برای آموزش دختران داشته‌ایم اما چالش‌هایی در این مسیر وجود دارد و طبق بررسی‌ها هرچه به مناطق محروم‌تر نزدیک می‌شویم، نرخ ارتقای بی‌سوادی دختران نسبت به مناطق برخوردار کمتر است و نرخ گذر دختران در مقاطع تحصیلی در مقایسه با پسران کمتر است که این به دلیل ازدواج زودرس و اجبار و نگهداری از سایر اعضای خانواده است.

وی با اشاره به برنامه ششم توسعه یادآور شد: اکنون در آستانه برنامه ششم توسعه قرار داریم که به نظر می‌رسد فرصت طلایی است تا بتوانیم انواع تعادل‌ها را وارد این برنامه کنیم از جمله توازن و عدالت که باید در آموزش وجود داشته باشد که خود این عدالت آموزشی شاخص‌های مختلفی دارد و باید آموزش در اولویت تخصیص منابع قرار گیرد و به رفع نابرابری‌های اقتصادی و تضادهای طبقاتی کمک کند.

مولاوردی تصریح کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد ضرورت دارد در این شرایط به برنامه‌های اولویت‌دار بپردازیم که از جمله برنامه‌ها که تلاش می‌کند شادابی، نشاط و تربیت بدنی را برای دختران به ارمغان آورد و با توجه به وضعیتی که در خصوص آسیب‌های اجتماعی با آن دست به گریبان هستیم و سن ابتلا بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در میان دختران ما به شدت پایین آمده این بسیار نگران‌کننده شده است و باید به این موضوع اهمیت داده و در مدارس بتوانیم به مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی بپردازیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: یک بحث مهم در عدالت اجتماعی مطرح می‌شود و عدالت آموزشی نیز زیرشاخه آن است که آن بحث عدالت جنسیتی است که در معاونت امور زنان و خانواده به عنوان مأموریتی که برای خود تعریف کرده‌ایم به دنبال تحقق آن هستیم.

مولاوردی با بیان اینکه تحقق عدالت و تحقق جنسیتی در مدیریت‌ها جای کار زیادتری دارد، گفت: بیش از نیمی از کارکنان آموزش و پرورش را بانوان تشکیل می‌دهند اما هنوز در سطح مدیران کلان و عالی جای کار داریم و تصاویری که از اجلاس مدیران کل نشان می‌داد یک درصد مدیران را خانم‌ها تشکیل می‌دهد.

وی بیان داشت: پروژه‌های مشترکی در این دو سال برای بهبود وضعیت دختران با همکاری آموزش و پرورش و نیز وزارت بهداشت در خصوص سنجش سلامت دختران در مدارس شبانه‌روزی و ارتقای مهارت‌های زندگی و مهارتی دختران دانش‌آموز و والدین آنها داشتیم که اکثر این طرح‌ به صورت منطقه‌ای بوده و در چند استان پیاده شده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: در سال 94 و 95 با پایلوتی که انجام دادیم چند مورد از این طرح‌ها را به صورت ملی پیاده خواهیم کرد و اخیراً نیز سامانه پیامکی 101 را راه‌‌اندازی کرده‌ایم که اگر نظر، پیشنهاد و مطالبه‌ای دارید البته برای مطالبه شخصی نیز ارائه دهید که در دو ماهی که آن را راه‌اندازی کردیم 70 درصد نظرات و درخواست‌ها مربوط به مطالبات مالی و اشتغال است؛ اگر راهکاری برای ارائه و بهبود وضعیت دارید آماده هستیم و باید پیامک بفرستید و به ما کمک کنید تا ما به روز و متناسب با واقعیات جامعه برای آن برنامه‌ریزی داشته باشیم.

“ یک درصد مدیران آموزش و پرورش را بانوان تشکیل می‌دهند ”