جنگ افروزی غرب در خاورمیانه و سردرگمی مهاجران در جزایر یونان

کد خبر : #1042
تاریخ انتشار : سه شنبه, 27 مرداد 1394 12:14
تعداد بازدید کننده : 711
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جنگ افروزی غرب در خاورمیانه و سردرگمی مهاجران...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
جنگ افروزی غرب در خاورمیانه باعث سردرگمی و آوارگی هزاران مهاجر در جزایر یونان شده است.

به گزارش ایرنا از آتن، غرب با به راه انداختن جنگ های نیابتی در کشورهای خاورمیانه و بخصوص در سوریه، عراق، افغانستان و یمن باعث شده هزاران مهاجر به طور ناخواسته مجبور به ترک خانه و کاشانه ی خود شوند.
غرب به سرکردگی آمریکا با به راه انداختن گروه تروریستی داعش و دیگر گروه های تروریستی و حمایت همه جانبه تسلیحاتی و مالی از این گروه ها در کشورهای اسلامی، جان، مال و امنیت شهروندان تعدادی از کشورهای اسلامی را در معرض خطرات جدی قرار داده و زیر بنای ساختار خدمات اجتماعی در این کشورها را کاملا نابوده کرده است.
'از طرف دیگر حمله عربستان سعودی به کشور یمن و کشتار روزانه شهروندان این کشور توسط جنگنده های آل سعود و کشورهای همپیمان آن، باعث افزایش روند مهاجرت اجباری هزاران شهروند یمنی برای نجات جان خود و فرزندانشان شده است.'
براساس گزارش رسانه های خبری یونان، فقط طی پنج روز گذشته چهار هزار و 500 مهاجر غیرقانونی برای نجات جان خود و فرزندانشان از کشورهای سوریه، عراق، افغانستان، یمن و تعداد دیگری از کشورهای خاورمیانه از طریق دریا وارد جزایر مختلف یونان شده اند.
مسئولان و دست اندرکاران یونانی روز سه شنبه دراین باره گفتند: با تشدید حملات جنگنده های عربستان سعودی به یمن و تشدید فعالیت گروه های تروریستی در کشورهای سوریه و عراق، هر روز هزاران نفر با استفاده از شرایط مناسب جوی به علت فصل تابستان، با ترک خانه و کاشانه ی خود راهی یونان می شوند.
مسئولان یونانی افزودند: مهاجرانی که به علت درگیری های گروه های تروریستی در کشورهایشان مجبور به ترک خانه و کاشانه خود می شوند، به خوبی می دانند که یونان با مشکلات مالی جدی روبروست؛ بنابراین تعداد زیادی از آنان درصدد رفتن به دیگر کشورهای اروپایی هستند.
سازمان مهاجرت یونان با اشاره به مشکلاتی که مهاجران با آن روبرو هستند، اعلام کرد: طی دو روز گذشته، فقط یک هزار و 900 مهاجرغیرقانونی وارد جزایر ' لزو' و 'متلینی' شده اند که به طور موقت در اماکن سرباز اسکان داده شده اند.
در همین حال رسانه های خبری یونان گزارش دادند که تعداد 400 مهاجر غیر قانونی دیگر قبلاً در جزیره لزو اسکان داده شده بودند ولی در محل اسکان این افراد حتی آب اشامیدنی و سرویس های بهداشتی هم وجود ندارد.
براساس گزارش همین رسانه ها از جزیره متلینی یونان، فرد سرمایه دار و خیرخواهی که تاکنون به تامین مواد غذایی مهاجران غیرقانونی دراین جزیره می پرداخته به مسئولان این جزیره اطلاع داده است که با توجه به روند افزایش روزانه مهاجران، وی دیگر قادر به تامین غذا و آب این مهاجران نمی باشد.
در همین حال وزارت درمان و بهداشت یونان دوشنبه شب اعلام کرد:' پانایوتیس کوربلیس' وزیر بهداشت برای بررسی وضعیت بهداشتی محل های نگهداری مهاجران غیرقانونی امروز سه شنبه به جزیره متلینی سفر می کند.
مسئولان دولت یونان در امور مهاجرت، ترکیه را متهم به کم کاری و ارایه تسهیلاتی برای ورود مهاجران به یونان می کنند و مدعی می شوند که مهاجران با پرداخت مبالغ هنگفتی به قاچاقچیان انسان از بنادر و مرزهای ترکیه راهی جزایر یونان می شوند.
' جرج ماستاکیس' استاد جامعه شناسی در دانشگاههای یونان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به مشکلات مهاجران و علت سفر اجباری آنان به یونان و دیگر کشورهای اروپایی گفت: از یک سو جنگ افروزی غرب در کشورهای اسلامی و از سوی دیگر، همراهی ترکیه با این کشورها باعث شده تعداد زیادی از شهروندان کشورهای منطقه خاورمیانه مجبور به ترک خانه و کاشانه ی خود شوند و به کشورهایی نظیر یونان پناه بیاورند.
وی با اشاره به نقش منفی ترکیه در تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه افزود: ترکیه با غرب در جنگ افروزی همراهی می کند و آن کشور به گذرگاه اصلی گروه های تروریستی جهت ورود به کشورهای سوریه و عراق تبدیل شده است.
ماستاکیس گفت: ترکیه با آموزش و حمایت همه جانبه گروه های تروریستی باعث بی ثباتی در تعدادی از کشورهای منطقه خاورمیانه شده و یونان نیز با مشکل بی سابقه حضور گسترده مهاجران روبرو شده است.
وی تنها راه توقف این مهاجرات های ناخواسته را، توقف جنگ افروزی غرب و خلع سلاح گروه های تروریستی اعلام کرد و افزود: کشورهای غربی باید از حمایت گروه های تروریستی دست بردارند و اجازه دهند مردم کشورهای خاورمیانه آزادانه برای آینده خود تصمیم گیری کنند.

“ جنگ افروزی غرب در خاورمیانه و سردرگمی مهاجران در جزایر یونان ”