بسیاری از جرائم در دستگاه قضا طرح نمی‌شوند

کد خبر : #1014
تاریخ انتشار : دوشنبه, 19 مرداد 1394 14:24
تعداد بازدید کننده : 395
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بسیاری از جرائم در دستگاه قضا طرح نمی‌شوند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با تأکید بر لزوم وجود اقدامات پیشگیرانه در کنار اقدامات مقابله‌ای گفت: بسیاری از جرائم در دستگاه قضا قابل طرح نیستند یا در مراحل قبل منتفی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، مهدی امیری در نشست معرفی سامانه رصد آمار جرائم (سراج) گفت: تصویر اوضاع اجتماعی چندان خوشایند نیست و روند افزایش آسیب‌های اجتماعی نگران‌کننده است و اگر این موضوع را دیر تدبیر کنیم، قافیه را باخته‌ایم.

وی تصریح کرد: حتی اگر وظیفه اجتماعی خود را کنار بگذاریم و فقط منفعت‌طلب بوده و به خود و خانواده خویش بیندیشیم و اگر سستی کنیم متضرر خواهیم بود.

وی گفت: امام صادق(ع) در حدیثی به یاران خود می‌فرمایند کار زشت از هر کسی زشت است، ولی از کسی که به ما منتسب است زشت‌تر و کار خوب از هر کسی خوب است و اگر به ما منتسب باشد نیکوتر است.

امیری افزود: ما در کشوری اسلامی زندگی می‌کنیم که مدعی آماده کردن زمینه حکومت امام زمان(عج) هستیم و به نام اسلام جامعه را اداره می‌کنیم، بنابراین اگر اقداماتی مناسب به سمت ما صورت گیرد نیکوتر است و اگر اقدامی ناپسند انجام شود، این اقدام توسط کارگزاران نظام اقدامی ناپسند است.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه افزود: ما در وقوع جرم با موضوعاتی مواجه هستیم که خیلی از آنها حوزه اختیار ما نیست، اما بخشی از مشکلات به علت تدبیر نامناسب ما در حوزه اختیارات‌مان شکل می‌گیرد..

وی خاطرنشان کرد: پرونده‌های قابل رسیدگی در قوه قضائیه هر ساله افزایش محسوس و نگران‌کننده‌ای دارد، ضمن اینکه بسیاری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی قابل طرح در دستگاه قضایی نیست.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تأکید کرد: در برخی مناطق به سبب بافت قومی مناطق، ارجاع به دستگاه قضا مقبول و مرسوم نیست و مسائل بین خود قوم حل و فصل می‌شود و از طرف دیگر برخی جرائم در نیروی انتظامی ثبت می‌شود ولی در دستگاه قضا مطرح نمی‌شود که اینها به معنای نبودن ناهنجاری نیست.

وی تصریح کرد: رفتار مقابله‌ای به تنهایی کفایت نمی‌کند، هر چند ضروری است، ولی باید با بکارگیری هم‌زمان پیشگیری به اهداف خود دست یابیم.

وی گفت: بند پنجم اصل 156 قانون اساسی وظیفه منحصر به فردی به نام پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین را برعهده قوه قضائیه نهاده است، ضمن اینکه مقام معظم رهبری تیرماه سال گذشته بر علمی بودن پیشگیری و فراقوه‌ای بودن موضوع پیشگیری تأکید داشتند.

امیری تأکید کرد: مقام معظم رهبری در حکم تمدید سیاست قوه قضائیه عنوان کرده بودند؛ در بین دغدغه‌های دستگاه قضا، ایجاد امنیت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم از همه مهمتر است که باید برای دستیابی به این دو، اغتنام از فرصت‌های مناسب و همکاری و معاضدت دستگاه‌های مسئول را در نظر داشت.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه در عرصه پیشگیری از بعد صدور احکام قاطع می‌تواند اقدام کند، چرا که دارای قوه اجرایی است، مگر اینکه راهبری و مدیریت در عرصه پیشگیری را انجام دهد که این مهم نیز همکاری مسئولان امر پیشگیری در کشور را می‌طلبد.

وی گفت: ما در نظام سرشماری عمومی در سال‌های گذشته نقیصه‌ای داشتیم که به ما قول دادند در سال 95 این نقیصه برطرف شود و آن فقدان آمار جرائم و آسیب‌‌‌های اجتماعی است که این اقدام همان کار پیمایش است.

“ بسیاری از جرائم در دستگاه قضا طرح نمی‌شوند ”