سکوت غرب در برابر جنایات عربستان در یمن نقاب انساندوستی دروغین آنها را کنار زد

کد خبر : #1007
تاریخ انتشار : دوشنبه, 19 مرداد 1394 12:35
تعداد بازدید کننده : 817
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سکوت غرب در برابر جنایات عربستان در یمن نقاب...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شامل سلطانف' کارشناس ارشد روس و نماینده سابق دومای روسیه با اشاره به جنایات ضدبشری نیروهای عربستان سعودی و متحدانش در حملات هوایی به یمن گفت: سکوت کشورهای غربی داعیه دار دفاع از حقوق بشر در برابر این جنایات، نقاب انساندوستی این کشورها را کنار زده است.

سلطانف در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: آمریکا و اردوگاه غرب که از مسایل مختلف حتی محروم شدن یک نامزد انتخاباتی در کشوری که مخالف سیاست های آنهاست به عنوان نقض حقوق بشر یاد کرده و با صدور بیانیه ابراز نگرانی می کنند، در برابر جنایات عربستان سعودی و متحدانش در یمن و کشتار هزاران نفر در این کشور سکوت کرده اند.
وی افزود: بر اساس آخرین اطلاعات، دست کم 4 هزار نفر در بمباران های وحشیانه یمن کشته و هزاران نفر دیگر مجروح شده اند و خسارات بسیار سنگینی به اماکن مسکونی و تاسیسات زیر ساختی این کشور وارد آمده که بر اثر این حملات یمن امروز در آستانه فاجعه انسانی قرار گرفته است.
سلطانف گفت: با این وجود، آمریکا و کشورهای غربی همپیمان آن همچنان به حمایت های معنی دار خود از عربستان سعودی و سایر کشورهای ائتلاف ضدیمنی ادامه می دهند.
این کارشناس روس که ریاست مرکز مطالعات خاورمیانه روسیه را بر عهده دارد و در گذشته نیز رییس گروه دیدگاههای راهبردی روسیه و جهان اسلام در مجلس دوما بوده است، مساله یمن را در شرایط کنونی از مهم ترین موضوعات منطقه خاورمیانه و جهان اسلام خواند که از حساسیت زیادی برخوردار است.
نماینده سابق دومای روسیه ادامه داد: با وجود اهمیت بالای مساله یمن، رسانه های غربی به طور کافی به آن توجه نمی کنند و سعی می شود اخبار مربوط به این کشور در حاشیه قرار گیرد و اخبار دیگر بزرگنمایی می شود. این رویکرد برای سرپوش گذاشتن بر آمار بی شمار قربانیان بمباران مناطق مسکونی این کشور توسط عربستان سعودی و متحدانش اتخاذ شده است.
کارشناس روس گفت: آمریکا از مناقشه یمن به نفع خود در چند مورد بهره برداری می کند که مهم ترین آن فروش تسلیحات گرانقیمت به کشورهای منطقه خاورمیانه و در وهله اول عربستان سعودی است که به دهها میلیارد دلار می رسد.
وی افزود: در واقع مردم مظلوم یمن قربانی سیاست های استعماری غرب و آمریکا شده اند و مجری این طرح شوم ضدبشری، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است.
سلطانف معتقد است که در این شرایط مردم یمن هیچ چاره ای جز مقاومت مسلحانه در برابر متجاوزان خارجی ندارند و این مساله بر امنیت شبه جزیره عربستان تاثیر مخرب خواهد داشت و در آینده شاهد پیامدهای آن به ویژه تشدید حملات تروریستی و گسترش جغرافیای فعالیت افراط گرایان خواهیم بود.
سلطانف اضافه کرد: پیامد دیگر مساله یمن، تشدید و افزایش نفرت از امریکا در کشورهای خاورمیانه و جهان اسلام خواهد شد که عرصه را بر واشنگتن برای اجرای سیاست های خود در این منطقه تنگ می کند.
وی گفت: کشورهایی که به یمن حمله کرده اند و حامیان غربی آنها به هیچ وجه پیامدهای مخرب این اقدامات را نسنجیده اند و فقط به فکر تامین منافع خود هستند و این گونه رفتار در عرصه بین المللی در قبال ملت ها تبهکارانه و غیراخلاقی است و جامعه جهانی باید در قبال آن واکنش مناسب داشته باشد.
نماینده سابق دومای روسیه اضافه کرد: کشورهای منطقه به ویژه کشورهای اسلامی و سازمان همکاری اسلامی باید به دفاع از مردم مظلوم یمن برخاسته و از ادامه تجاوزگری عربستان و متحدانش جلوگیری کند و چنین سیاستی برای تاثیرگذاری بیشتر باید هماهنگ شود.
سلطانف در پایان گفت: کشورهای بزرگ و مسئولیت پذیر همچون روسیه و ایران باید به رغم مشکلات موجود و فشاری که از غرب متحمل می شوند، در مساله یمن همانند مساله سوریه هماهنگ رفتار کنند و مطمئنا با همکاری بین المللی از ادامه حملات خارجی به یمن جلوگیری می شود و به مردم و نیروهای سیاسی این کشور امکان تعیین سرنوشت خود داده می شود.
کارشناس روس افزود: بدیهی است با جنگ و خونریزی و بمباران، مساله یمن حل نخواهد شد و باید جامعه جهانی به نیروهای سیاسی پیشرو و طرف های مناقشه در این کشور برای آغاز مذاکرات کمک کند. چنین رویکردی می تواند راهگشای مسایل یمن باشد و گره کور جنگ و خونریزی در این کشور را بگشاید.

“ سکوت غرب در برابر جنایات عربستان در یمن نقاب انساندوستی دروغین آنها را کنار زد ”