ثبت‌نام ۱۰۰ هزار نفر از فرزندان اتباع غیرمجاز در مدارس استان تهران

کد خبر : #1003
تاریخ انتشار : یکشنبه, 18 مرداد 1394 16:18
تعداد بازدید کننده : 599
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ثبت‌نام ۱۰۰ هزار نفر از فرزندان اتباع غیرمجاز...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی استان تهران از ثبت‌نام ۱۰۰ هزار نفر از فرزندان اتباع غیرمجاز در مدارس استان تهران خبر داد.

محسن همدانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، درباره طرح ثبت‌نام فرزندان اتباع غیرمجاز در مدارس اظهار داشت: در استان تهران اتباع افغانستانی به دو دسته مجاز و غیرمجاز تقسیم می‌شوند که اتباع مجاز می‌توانند از تمامی امکانات و رفاهیات استفاده کنند ولی برای اتباع غیرمجاز که بدون اجازه وارد کشور و استان شده‌اند، محدودیت‌هایی وجود دارد.

همدانی گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و دغدغه ایشان مبنی بر اینکه فرزندان اتباع غیرمجاز به عنوان بیسواد باقی نمانند، از سال گذشته تحصیل این تعداد را در دستور کار قرار دادیم و وزارت کشور با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در این باره وارد عمل شدند.

مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی استان تهران گفت: بر این اساس شیوه‌نامه‌ای تدوین شد که فرزندان اتباع غیرمجاز افغانی بتوانند برای کسب علم و سوادآموزی در مدارس ثبت‌نام کنند و به عنوان دانش‌آموز پذیرفته شوند.

وی درباره مراحل ثبت‌نام فرزندان اتباع غیرمجاز اظهار داشت: این افراد می‌توانند به 7 دفتر مشخص شده مراجعه و با ارائه عکس فرزند خود نوبت دریافت کنند و از فردا با مراجعه به دفاتر کفالت نسبت به معرفی آنها به آموزش و پرورش منطقه مربوطه اقدام می‌شود.

مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی استان تهران افزود: البته موضوع سلامت و بهداشت این دانش‌آموزان نیز مد نظر است و آنها قبل از ورود به سال تحصیلی جدید واکسیناسیون می‌شوند.

همدانی یادآور شد: رنج سنی این دانش‌آموزان از 7 تا 18 سال است و این موضوع سخاوتمندی جمهوری اسلامی ایران در بحث آموزش را نشان می‌دهد.

وی افزود: در استان تهران 500 هزار تبعه افغانستانی غیرمجاز داریم که تعداد آنها با اتباع مجاز در استان برابری می‌کند و بر اساس آمار اولیه حدود یکصد هزار نفر از فرزندان این اتباع غیرمجاز در این طرح شرکت می‌کنند که لازم‌التعلیم هستند.

وی گفت: بعضی از اتباع خارجی غیرمجاز این طرح را به عنوان طرح شناسایی برای اخراج آنها از کشور می‌دانند که اصلا این موضوع درست نیست و این طرح در راستای سوادآموزی فرزندان این اتباع است.

وی درباره هزینه‌های ثبت‌نام فرزندان اتباع اظهار داشت: در ابتدا 4 هزار تومان برای حق کارپردازی دفاتر کفالت پرداخت می‌شود و سپس 15 هزار تومان برای واکسیناسیون و بحث‌های درمانی از خانواده این فرزندان کسب می‌شود.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش نیز حداقل هزینه را برای ثبت‌نام این افراد اخذ می‌کند که در شیوه‌نامه ثبت نام به این موضوع توصیه شده است.

“ ثبت‌نام ۱۰۰ هزار نفر از فرزندان اتباع غیرمجاز در مدارس استان تهران ”