افزایش حملات نژادپرستانه همزمان با شیوع همه‌گیری در آمریکا

کد بلاگ : #6324
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 10 شهریور 1400 14:21
تعداد خانوارهای آمریکایی آسیایی‌تبار در قیاس با خانوارهای سفیدپوست که به مواد غذایی کافی در دوران شیوع همه‌گیری دسترسی ندارند، به دلیل ترس آن‌ها برای خارج شدن از خانه و نه به دلیل مسائل مالی و حمل‌ونقل دو برابر شده است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس، در روز پنج‌شنبه ۲۱ مردادماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص وقوع بیش از ۹ هزار حادثه علیه آسیایی‌تبارها در ایالات‌متحده از آغاز شیوع بیماری کووید – ۱۹ در این کشور منتشر کرده است. این گزارش به ‌رغم تداوم ماه‌ها کنش‌گری‌های سیاسی و اجتماعی به افزایش آمار رویداد‌های ضد آسیایی‌تبارها در ایالات‌متحده در سال جاری میلادی و فراتر رفتن آن از سال گذشته اشاره کرده است. همچنین گزارش موجود به ارائه آمار وقوع ۹۰۸۱ حادثه، از ۱۹ مارس سال ۲۰۲۰ تا ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی (۴۵۴۸ مورد مربوط به سال گذشته و ۴۵۳۳ مورد در سال جاری) از سوی ائتلاف ملی مبارزه با نفرت‌پراکنی علیه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار و ساکنان جزایر پاسیفیک -تنها به دلیل نژادشان- که به گردآوری داده‌ها در زمینه حملات نژادپرستانه در دوران شیوع بیماری همه‌گیر کووید – ۱۹ می‌پردازد، پرداخته است. همزمان به مقابله قانون‌گذاران، فعالان و گروه‌های اجتماعی با موج این حملات و برگزاری تعداد بی‌شماری از کارزارهای رسانه‌ای، دوره‌های آموزشی و راهپیمایی‌های عمومی در این رابطه نیز اشاره شده است. در این متن به اقدام جو بایدن، برای امضاء قانونی مبنی بر تسریع بررسی‌های وزارت دادگستری در زمینه جرائم نفرت‌پراکنانه ضد آسیایی‌تبارها و اختصاص بودجه‌های فدرال به این امر در ماه مه 2021، و در عین حال بی‌نتیجه بودن این اقدامات اشاره شده است.

این گزارش به عوامل افزایش این آمار از جمله: آزار و اذیت‌ها‌ی کلامی، اقدام‌های احتراز‌آمیز افراد در قبال آسیایی‌تبارها (دوری گزیدن از آن‌ها) – که به لحاظ قانونی جرم نفرت‌پراکنانه به شمار نمی‌آیند و حملات فیزیکی اشاره کرده است. گفتنی است درصد این حوادث در سال جاری افزایش یافته و از ۱۰.۸ درصد در سال گذشته به ۱۶.۶ درصد در سال جاری رسیده است. طبق آمار منتشر شده ۶۳ درصد از این حوادث از سوی زنان گزارش شده است که ۳۱ درصد از آن‌ها در خیابان‌های عمومی و ۳۰ درصد در محل‌های کسب‌وکار اتفاق افتاده است. در این گزارش همچنین به اعتقاد بسیاری از آمریکایی‌های آسیایی‌تبار در خصوص مقصردانستن دانلد ترامپ، به عنوان عامل افزایش میزان مخاطرات به‌خاطر سخن گفتن در رابطه ویروس کرونا با واژه‌ها و عبارات نژادپرستانه اشاره کرده است. گفتنی است اگرچه جو بایدن همراهی خود را در این زمینه نشان داده، اما با توجه به قصد ایالات‌متحده به انجام تحقیق در زمینه سرمنشأ بیماری کووید – ۱۹ این نگرانی وجود دارد که این اقدام منجر به بروز خصومت‌های بیشتر در این رابطه و به شمار آوردن آسیایی‌تبارها به ‌عنوان دشمنان خارجی شود. طبق نتیجه‌گیری این گزارش تعداد خانوارهای آمریکایی آسیایی‌تبار در قیاس با خانوارهای سفیدپوست که به مواد غذایی کافی در دوران شیوع همه‌گیری دسترسی ندارند، به دلیل ترس آن‌ها برای خارج شدن از خانه و نه به دلیل مسائل مالی و حمل‌ونقل دو برابر شده است. همچنین به اظهارات سایر گروه‌های نژادی مبنی بر برخورداری آن‌ها از تجربه عدم امنیت غذایی به دلیل شیوع ویروس کرونا نیز اشاره شده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://apnews.com/article/lifestyle-joe-biden-health-coronavirus-pandemic-race-and-ethnicity-d3a63408021a247ba764d40355ecbe2a