نگاهی به برخی آمارها از وضعیت نابسامان حقوق بشر در یمن

کد بلاگ : #6210
تاریخ انتشار : دوشنبه, 24 خرداد 1400 12:08
پیش‌بینی می‌شود که در سال 2021 میلادی ۲.۳ میلیون کودک یمنی دچار سوء‌تغذیه حاد شوند و 100 هزار کودک مبتلا به سوء‌تغذیه، در صورت عدم درمان جان خود را از دست بدهند.

پایگاه خبری سازمان ملل و خبرگزاری آناتولی، در هفته اول خرداد‌ماه ۱۴۰۰، دو گزارش در خصوص رنج صدها هزار کودک یمنی از سوء‌تغذیه و اقدامات حمایتی برنامه جهانی غذا و نگرانی از بی‌نتیجه ماندن این تلاش‌ها در این کشور، منتشر کرده‌اند. تداوم جنگ و درگیری طی شش سال گذشته، رنج صدها هزار کودک یمنی به خاطر گرسنگی و سوء‌تغذیه حاد، عدم دسترسی به غذا، آب سالم و بهداشت، افزایش نرخ بیکاری و مواجهه کارگران با مشکلات متعدد در زمینه دریافت حقوق خود، از نکات اشاره شده در این گزارش‌ها می‌باشد. بر این مبنا، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)، سازمان بهداشت جهانی، برنامه جهانی غذا و صندوق حمایت از کوکان ملل متحد (یونیسف)، گزارشی به صورت مشترک مبنی بر افزایش ۲۲ درصدی میزان سوء‌تغذیه در کودکان یمنی در سال ۲۰۲۰ میلادی، منتشر کرده‌اند، که بر اساس آنها پیش‌بینی می‌شود که در سال 2021 میلادی ۲.۳ میلیون کودک یمنی دچار سوء‌تغذیه حاد شوند و 100 هزار کودک مبتلا به سوء‌تغذیه، در صورت عدم درمان جان خود را از دست خواهند داد. این در حالی است که 80 درصد از 30 میلیون جمعیت یمن به علت ادامه جنگ و درگیری‌ها از سال 2015 میلادی تا‌کنون، نیازمند دریافت کمک‌های بشردوستانه هستند.
بنا به اظهارات لوران بوکرا ، مدیر بخش یمن در برنامه جهانی غذا، تداوم شکنندگی اوضاع در یمن، در کنار عدم امنیت غذایی، گرسنگی و قحطی، کشور را با آسیب‌پذیری جدی مواجه کرده‌است. همچنین تشدید منازعات، سقوط اقتصادی، افزایش200 درصدی هزینه‌ها در قیاس با سال‌های پیش از جنگ و آغاز موج دوم شیوع بیماری کووید‌ – ۱۹ به عنوان عوامل نگران کننده گرسنگی در یمن مطرح شده‌است. با توجه به بی‌جاشدگی چندین باره خانواده‌ها در خلال ۶سال جنگ، از یمن به‌عنوان بدترین بحران بشری یاد شده‌است. قرارگرفتن پیشاپیش حدود ۵۰ هزار تن از مردم یمن در شرایط شبه قحطی و ۵ میلیون نفر در خطر قریب‌الوقوع مواجهه با این وضعیت، مرگ و ابتلای یک کودک در هر ده دقیقه به بیماری‌های قابل‌پیشگیری، چون اسهال، سوء‌تغذیه و عفونت‌های تنفسی، این نگرانی‌ها را تشدید کرده‌است.
گفتنی است برنامه جهانی غذا، از ماه فوریه سال جاری میلادی، در پی تأیید بودجه جدید در ماه‌های آوریل و مه، برنامه حمایتی خود را برای حدود ۶ میلیون نفر در ۹ استان با بالاترین نرخ عدم امنیت غذایی و توزیع ماهانه غذا در میان ۳۵۰ هزار تن از مردم یمن در ۱۱ منطقه این کشور که با شرایط شبه قحطی مواجه هستند را از سرگرفته‌ است. هر چند به دلیل وجود محیط چالش‌برانگیز و همچنین کاهش منابع مالی، کمک‌های غذایی ماهانه خود در مناطق شمالی این کشور را به هر دو ماه یکبار کاهش داده‌است.
بر مبنای دو گزارش یاد شده، در مجموع حدود ۱۳ میلیون نفر از مردم یمن به کمک‌های اضطراری غذایی این سازمان وابسته هستند و اولویت این کمک‌ها به مناطق ناامن غذایی و خانواده‌های بی‌جاشده بر اثر منازعات از جمله استان مأرب می‌باشد. گفتنی است که برنامه جهانی غذا جهت ممانعت از بروز قحطی در یمن دست‌کم نیاز به بودجه ۱.۹ میلیارد دلاری دارد و حامیان مالی آن - عمدتاً ایالات‌متحده، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، آلمان و اتحادیه اروپا - در سال جاری نزدیک به ۹۴۷ میلیون دلار به این سازمان به‌منظور ادامه اقدامات خود در راستای مبارزه با قحطی در این کشور، اختصاص داده‌اند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت