انتشار رده‌بندی کشور‌های جهان از لحاظ شاخص حقوق کودکان: بریتانیا در پایین‌ترین سطح

کد بلاگ : #5864
تاریخ انتشار : سه شنبه, 13 خرداد 1399 15:25
در جدیدترین گزارش بنیاد حقوق کودکان رتبه سالیانه بریتانیا بر اساس شاخص‌ها در زمینه حقوق کودکان از جمله کودکان کولی و دوره‌گرد رتبه ۱۶۹ را به خود اختصاص داده است. جایگاهی پایین‌تر از سودان و عراق.

روزنامه گاردین، در خردادماه ۱۳۹۹ گزارشی را در خصوص قرار گرفتن بریتانیا در فهرست شاخص حقوق کودکان در رتبه پایین‌تر از یمن و سودان منتشر کرده است. بنیاد حقوق کودکان در جدیدترین گزارشی که منتشر نموده رتبه سالیانه کشور‌ها در زمینه حقوق کودکان را نشان داده است. این شاخص برای ۱۸۲ کشور مشخص شده که ایسلند برای دومین سال در صدر جدول قرار گرفته است. پس از آن کشور‌های سوئیس، فنلاند و سوئد قرار دارند. بر اساس این گزارش، جمهوری چاد بدترین جایگاه را دارد و بعد از آن افغانستان و سیرالئون با بدترین نتایج، مقام‌های دوم و سوم انتهای این فهرست را به خود اختصاص داده‌اند. این شاخص‌ها نشان می‌دهد انگلیس عملکرد بسیار ضعیفی داشته و رتبه ۱۶۹ را به خود اختصاص داده است بطوری که عملکرد کشور‌هایی مثل سودان، عراق، عربستان سعودی و یمن بالاتر از انگلیس بوده است. عملکرد ضعیف انگلیس در قبال کودکان “کولی” و “دوره‌گرد” و همچنین درحالی که راهبرد انگلیس برای مقابله با تروریسم و تاثیر منفی آن روی کودکان مسلمان از عمده دلایل شکل-گیری این رتبه‌بندی است.
در این گزارش به عدم توجه سیستماتیک دولت به دیدگاه و نظرات کودکان در تدوین سیاست‌های موثر بر آنها و همچنین فقدان حمایت‌های حقوقی از کودکان (در انگلیس) تاکید شده است. بسیاری از کودکان انگلیسی احساس می‌کنند که مددکاران اجتماعی، پرستاران خانگی، قضات و سایر متخصصان که وظیفه حفاظت و حمایت از آن‌ها را دارند، توجهی به آن‌ها نشان نمی‌دهند. تحقیقات نشان داده است تعلیق برنامه‌های واکسیناسیون، تعطیلی مدارس و افزایش خشونت‌های خانگی در دوران قرنطینه کرونا، به احتمال زیاد باعث منحرف شدن یک‌دهه تلاش برای پیشرفت کودکان جهان از مسیر اصلی خواهد شد. در گزارش بنیاد حقوق کودک، به اظهارات مارک دولارت، رئیس این بنیاد مبنی بر تاثیر دهشت‌بار همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ بر رعایت حقوق کودکان در سراسر جهان اشاره شده است. این در حالی است که پیش از وقوع این بحران نیز کشورها بودجه کافی برای حفاظت از حقوق کودکان اختصاص نداده بودند. گفتنی است که عامل مهم دیگر در کشورهای برخوردار از رتبه پایین در این گزارش، اعمال تبعیض علیه کودکان است که موجب درج پایین‌ترین مراتب برای کشورهایی چون، استرالیا (۱۳۵)، نیوزیلند (۱۶۸) و انگلیس (۱۶۹) می‌شود، حال‌آنکه بالاترین رتبه‌ها به کشورهای تایلند (۸) و تونس (۱۷) اختصاص می‌یابد.
همچنین در این شاخص به نزول رتبه استرالیا از ۱۹ به ۱۳۵، به دلیل رفتار نامناسب با پناهجویان و کودکان مهاجر و رفتار تبعیض‌آمیز با جوانان بومی و تأثیر این عامل بر حقوق آموزش و درمان آن‌ها نیز اشاره شده است. بنیاد حقوق کودکان به تاثیر اصلاحات رفاهی اخیر بر افتادن کودکان بیشتر در ورطه فقر در کشور ثروتمندی همچون انگلیس اشاره کرده است و همچنین در خصوص وضعیت کودکان محبوس در دارالتادیب‌ها، با توجه به عدم ارتباط آنها با خانواده و جهان بیرون، به دلیل شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده است. این بنیاد در انتهای گزارش این‌گونه عنوان کرده است که تعطیلی مدارس در ۱۸۸ کشور بر ۱.۵ میلیارد کودک اثر گذاشته و آن‌ها را در معرض خطر کار اجباری، کودک همسری و بارداری قرار داده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.theguardian.com/global-development/2020/may/26/uk-behind-yemen-and-sudan-on-global-index-of-childrens-rights-report-finds