دیوان کیفری بین‌المللی با تشکیل جلسه، جنایات جنگی آمریکا در افغانستان را بررسی می‌کند

کد بلاگ : #5668
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 20 آذر 1398 12:54
شواهد نشان می‌دهد که کارمندان سازمان‌های جاسوسی ایالات متحده افراد بی‌گناه افغانستان را هفته‌ها و ماه‌ها در خاک این کشور شکنجه داده‌اند.

شبکه خبری یورونیوز، ۱۳ آذرماه ۱۳۹۸، گزارشی را در خصوص نخستین جلسه استماع پرونده قربانیان جرائم جنگیِ افغانستان در دیوان کیفری بین‌المللی منتشر کرده است. یک جلسه از روز ۴ دسامبر در دیوان کیفری بین‌المللی شروع گردیده و به مدت سه روز ادامه یافته است. وکلایی که وکالتِ قربانیان این پرونده را بر عهده دارند، خواستار رسیدگی به جنایات جنگی روی داده در جریان منازعات افغانستان، از سوی نیروهای دولتی این کشور، شبه‌نظامیان آمریکایی و نیروهای طالبان طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ میلادی شده است.
این اتهامات، از سوی ۷۰۰ شهروند افغانستانی که خود را قربانیان جنایات جنگیِ بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ دانسته‌اند، را علیه نیروهای نظامی حاضر در افغانستان طرح شده است. همچنین دست‌کم ۸۲ نفر از شاکیان این پرونده در این دادگاه در شهر لاهه هلند حضور پیدا کرده‌اند. یکی از وکلای حاضر در دادگاه در اظهارات خود، تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای تشکیل این جلسات را “تاریخی” خوانده است. گفتنی است در سال گذشته، کاخ سفید در واکنش به شکایت شهروندان افغانستان، بیانیه‌ای صادر کرده و در آن، اقدام آنها را “غیرمنصفانه” خوانده و تاکیده کرده بود که با قاطعیت از نظامیان خود حمایت خواهد کرد. اخیرا دانلد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز آغاز دادرسی شکایت این قربانیان را “غیرقابل پذیرش” خوانده است.
شایان ذکر است بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ میلادی، بیش از ۳۲ هزار نفر شهروند افغانستانی جان خود را در درگیری‌های داخلی از دست داده‌اند. در بخش دیگری از شکایات به شکنجه افراد بی‌گناه توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا اشاره شده است. شواهد نشان می‌دهد که کارمندان سازمان‌های جاسوسی ایالات متحده افراد بی‌ناه افغانستان را هفته‌ها و ماه‌ها در خاک این کشور شکنجه داده‌اند. در انتها باید خاطر نشان کرد که دیوان کیفری بین‌المللی صلاحیت صدور حکم علیه جنایات جنگی، نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت را دارد اما از آنجایی که ایالات متحده عضو این دیوان نیست، این موضوع، کار را برای صدور حکم، دشوار خواهد کرد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

۱- https://farsi.euronews.com/2019/12/04/afghanistan-probe-appeal-begins-at-hague-international-court