مصاحبه‌‌های اختصاصی: حادثه کرایست‌چرچ در نیوزیلند و مسئله اسلام‌هراسی

کد بلاگ : #5323
تاریخ انتشار : سه شنبه, 25 تیر 1398 12:11
دکتر هانلی بویسن معتقد است هرچند شاخص اطلاعات صلح جهانی نشان دهنده آن است که نیوزیلند دومین کشور امن جهان است ولی این بدان معنا نیست که نیوزیلند از وقایع تروریستی مصون است.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با دکتر هانلی بویسن، استاد دانشگاه ویکتوریای ولینگتون (نیوزیلند) با موضوع حادثه کرایست‌چرچ در نیوزیلند و مسئله اسلام‌هراسی.

کرایست‌چرچ، بزرگترین شهر در جنوب جزیره نیوزیلند در 15 مارس 2019 شاهد یکی از خونین‌ترین روزها در این کشور بود؛ زمانی که جوان 28 ساله استرالیایی مسلح اقدام به حمله به دو مسجد و قتل عام 51 نمازگزار نمود. این تروریست با الهام از راست افراطی و اسلام‌هراسی دست به این جنایات زد. لذا در این خصوص و با توجه به گسترش مسئله اسلام‌هراسی، سازمان دفاع از قربانیان خشونت مصاحبه‌ای اختصاصی را دکتر هانلی بویسن ترتیب داد که بخش‌هایی از این مصاحبه به شرح ذیل ارائه می‌گردد. دکتر هانلی بویسن معتقد است هرچند شاخص اطلاعات صلح جهانی نشان دهنده آن است که نیوزیلند دومین کشور امن جهان است ولی این بدان معنا نیست که نیوزیلند از وقایع تروریستی مصون است. از سوی دیگر اسلام هراسی به عنوان شکلی از تعصب علیه مسلمانان و نوعی نژادپرستی، پدیده جدیدی در این کشور نبوده و حادثه 15 مارس 2019 نیز گواهی بر این مدعاست. ایشان اذعان دارند که افزایش اسلام هراسی به عنوان یک تهدید برای نیوزیلند محسوب می‌شود و رشد اسلام‌هراسی صلح و امنیت را در سطح جهانی تضعیف می‌کند. وی ضمن تأکید بر نقش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی گفت که کسی که عامل حادثه تروریستی در کرایست‌چرچ بود یک مهاجر استرالیایی بود که در این شهر زندگی نمی‌کرده و وی با افرادی با همین طرزتفکر در اروپا در ارتباط بوده است. لذا هرچند نیوزیلند در یک انزوای جغرافیایی به‌سر می‌برد ولی این مسئله هیچگونه تضمینی در برابر افراط‌گرایی خشونت‌آمیز برای این کشور به دنبال ندارد.

به عقیده خانم هانلی بویسن این حادثه مردم را علیه نژادپرستی متحدتر کرده است و روابط دولت نیوزیلند و جامعه‌ی مسلمانان این کشور به ویژه در خصوص این حادثه برای سایرکشورها یک نمونه خوب و موفق بوده است. نیوزیلند دارای تاریخ پرافتخاری از همکاری بین دولت و جامعه مسلمانان است که مثالی از این همکاری مربوط به واقعه سپتامبر 2005 می‌باشد که بعد از نشر کاریکاتور توسط کاریکاتوریست دانمارکی هیچ ناآرامی‌ای در این کشور رخ نداد. به عقیده ایشان این مسئولیت دولت و جامعه مدنی است تا اطمینان حاصل کنند که این حُسن نیت و همدلی به شیوه ای پایدار برای اطمینان از ایمنی و امنیت برای همه حفظ ‌گردد. وی همچنین در خصوص منع استفاده از سلاح در نیوزیلند اظهار داشت که در تاریخ 10 آوریل پارلمان این کشور با 119 رأی موافق در مقابل 1 رأی مخالف، طرح ممنوعیت استفاده از سلاح‌های نظامی و نیمه اتوماتیک را به تصویب رساند. بعد از تصویب این قانون مقرراتی نیز برای بازپس‌گیری سلاح‌های غیرقانونی در حال انجام است. استرالیا نیز قوانین مربوط به حمل اسلحه را در واکنش به تیراندازی در سال 1992، که در آن 35 نفر کشته شدند، شدیدتر کرده است. شواهد حاکی از آن است که اصلاح قانون مربوط به حمل اسلحه در استرالیا در کنترل و کاهش تیراندازی در محل‌های عمومی مؤثر واقع شده است. به عقیده وی در صورتی که اراده سیاسی در آمریکا نیز وجود داشته باشد این رویه می‌تواند در آن کشور نیز به مورد اجرا گذاشته شود.

وی در خصوص نقش رسانه‌ها نیز معتقد است که رسانه‌ها نقش مهمی در شکل‌گیری و تأثیرگذاری بر افکار عمومی بازی می‌کنند. اگر این قدرت با حس مسئولیت مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند نقش مؤثری در جلوگیری از خشونت و افراط‌گرایی داشته باشد. ایشان ابتکار عمل نخست وزیر این کشور برای امحای افراط‌گرایی آن‌لاین را گام درستی قلمداد می‌کند. دکتر بویسن بر این باور است که اسلام هراسی صلح و امنیت جهان را تهدید می‌کند و بنابراین مسلمانان و غیرمسلمانان از تأثیرات مخرب آن مصون نخواهند بود. به عقیده وی جنبش ضد آپارتاید بین‌المللی نقش مهمی در مبارزه با نژادپرستی در آفریقای جنوبی ایفا کرد لذا ما باید همه با هم، چه از طریق آموزش، تشکل‌های سیاسی، کمک مالی یا کار داوطلبانه، برای مقابله با اسلام هراسی همکاری کنیم.