انتقاد سازمان‌های حقوق بشری نسبت به اقدامات سرکوبگرانه عربستان سعودی

کد بلاگ : #3158
تاریخ انتشار : دوشنبه, 2 اسفند 1395 15:54
مقامات عربستان، بازداشت‌ها، محاکمه نویسندگان و حقوقدان‌ها و فعالان مخالف را در سال 2017 میلادی تشدید کرده اند.

تداوم سرکوب‌ نویسندگان و فعالان حقوق بشر در عربستان سعودی از پس از آغاز سال جدید میلادی، موجب انتقاد شدید سازمان‌های حقوق بشری شده است. در همین ارتباط سازمان دیده‌بان حقوق بشر، طی گزارشی در تاریخ 6 فوریه اعلام کرد، مقامات عربستان، بازداشت‌ها، محاکمه نویسندگان و حقوقدان‌ها و فعالان مخالف را در سال 2017 میلادی تشدید کرده است.
در این گزارش آمده است، سرکوب مداوم مخالفان عربستان، شامل ایجاد رعب و وحشت، ممنوعیت سفر، بازداشت و پیگیری‌های قضایی و در تنگنا قرار دادن آنها است؛ به طوری که مقامات سعودی از سال 2014 میلادی همه مخالفان را در دادگاه جزایی تخصصی، محاکمه کرده‌اند.
این سازمان می‌افزاید: «دادگاه عربستان در ژانویه گذشته دو نفر از فعالان برجسته را به اتهام ارتباط با رسانه و سازمان‌های حقوقی بین‌المللی به زندانی طولانی‌مدت محکوم کرد، همچنین دو نفر دیگر را زندانی کرد و یکی از آن دو، همچنان درحال بازجویی قرار دارد.
طبق این گزارش، دادگاه‌‌های عربستان سعودی از سال 2011 تاکنون حداقل 20 فعال مدنی و مخالف را در این کشور به احکام سنگین 10-15 سال محکوم ساخته‌اند. جرایم این افراد اتهام شکستن وفاداری به حاکمان و شرکت در تظاهرات‌های صلح‌آمیز بوده است.
در همین راستا، سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده‌بان حقوق بشر نیز گفت: «مقامات عربستانی تلاش می‌کنند تا کسانی را که به خط رسمی آنها متعهد نیستند و یا در ابراز عقیده مستقل خود در زمینه سیاست یا دین یا حقوق بشر جسارت دارند، ساکت یا زندانی کنند».
مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر افزود: «دادگاه جزایی عربستان در 18 ژانویه گذشته "نذیر الماجد" (39 ساله) را به هفت سال زندان و ممنوعیت از سفر به خارج از کشور به همین مدت محکوم کرد؛ این محکومیت با استناد به حضور وی در اعتراض‌ها در منطقه الشرقیه عربستان در سال 2011 میلادی اعلام شد؛ الماجد به علت ارتباطش با رسانه‌ها و سازمان‌های حقوقی بین‌المللی و محکومیت تبعیض نسبت به یک گروه از شهروندان سعودی و نگارش سلسله مقالات در حمایت از اعتراض‌ها محاکمه شده است.
مقامات قضایی عربستان بدون ارائه مدرکی ادعا کردند این شخص تکفیری است و ارتباط او با گروه‌های تروریستی داعش و القاعده ثابت‌ شده است.
همچنین در همین ایام، پلیس عربستان "عصام کوشک" را در شهر مکه و "احمد المشیخص" را در الدمام در شرق عربستان برای بازجویی‌ از آنها احضار کرد و تاکنون این دو شخص آزاد نشده‌اند. آنها به دلیل ارسال توییت‌هایی با موضوع حقوق بشر و همچنین تلاش برای آزادی زندانیان عقیدتی، بازداشت شدند.
لازم به ذکر است، عربستان سعودی به بهانه مبارزه با تروریسم اختیارات نیروهای امنیتی را گسترش داده است. با این‌ وجود، فعالان و گروه‌های حقوق بشری می‌گویند، ریاض با این اقدام می‌خواهد با «تروریست» خواندن مخالفان، آن‌ها را سرکوب کند.
ویتسون در همین رابطه افزود: «رژیم عربستان سعودی بارها و بارها نشان داده که به هیچ عنوان تحمل ندارد شهروندان این کشور درباره حقوق بشر یا اصلاحات، سخنی به زبان بیاورند».
از سویی، سازمان عفو بین‌الملل نیز در ابتدای سال جاری، از سرکوب شدید فعالان حقوق بشری در عربستان به دست مقامات آل سعود انتقاد کرد.
این سازمان با اشاره به ادامه سرکوب مخالفان مسالمت‌جو، خاطرنشان کرد: «در هفته‌های اخیر، شماری از فعالان در عربستان به خاطر فعالیت در زمینه حقوق بشر، بازداشت یا به دادگاه فراخوانده شده‌اند».
در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است: «شکنجه بی‌رحمانه حامیان حقوق بشر از سوی عربستان، تلاشی آشکار برای ممانعت از اظهارنظر آنها در خصوص وضع حقوق بشر در این کشور است».
این دستگیر‌ها درحالی است که منشور عربی حقوق بشر تصویب شده توسط عربستان سعودی، حق آزادی بیان و عقیده را در ماده 32 تضمین می‌کند.

 

مرضیه عزیزیان
پژوهشگر مسایل حقوق بشر

 

منبع عکس: tasnimnews