کانادا: استخراج معادن و نقض حقوق بومیان

کد بلاگ : #997
تاریخ انتشار : یکشنبه, 18 مرداد 1394 11:15
تعداد بازدید کننده : 999
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کانادا: استخراج معادن و نقض حقوق بومیان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نخستین معدن استخراج اورانیوم جهان در سال 1929 در کانادا شروع به کار کرد و سال ها به فعالیت خود ادامه داد. بومیان کانادا که نزدیک به این معدن در دهکده ای به نام "دین" (Dene) زندگی می کردند بدون اینکه از مضرات کار کردن با اورانیوم آگاه باشند سال ها در این معدن کار کردند. پس از مدتی مردان این دهکده از سرطان (1) جان باختند تا جاییکه نام "دهکده زنان بیوه" را بر آن گذاشته شد.

بیش از چهل سال است که مردم این دهکده تلاش کرده اند درباره مشکل خود با دولت این کشور صحبت کرده راه حلی برای کاهش درد و رنج خود بیابند، اما این تلاش همواره از سوی دولت نادیده گرفته شده است. (2) این در حالی است که اخیرا شبکه سی تی وی کانادا نیز از انتقال مخفیانه اورانیوم غنی شده این کشور به آمریکا برای تولید سلاح هسته ای خبر داده است. بر اساس گزارش این شبکه، آمریکا و کانادا قراردادی امضا کرده اند که به موجب آن تاکنون صدها کیلوگرم اورانیوم غنی شده از نیروگاه «چاک ریور» در ایالت اتناریوی کانادا به مقصد آمریکا بارگیری شده است، که با این مقدار اورانیوم می توان تعداد زیادی بمب اتم در اندازه بمب هیروشیما ساخت.
به گفته این شبکه قرارداد انتقال اورانیوم به ایالات متحده تا سال 2018 اعتبار دارد و  طی دو دهه گذشته ، یعنی از زمانی که مجتمع تولید ایزوتوپ های پزشکی چاک ریور در استان آنتاریو فعال شد، محموله های اورانیوم غنی شده، بطور مرتب از کانادا به آمریکا منتقل شده است. نخست وزیر هند نیز که آوریل سال 2015 به کانادا سفر کرده، قرارداد خرید 3000 تن اورانیوم از کانادا را امضا کرده است .  (3). در حال حاضرایالات متحده آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، اسرائیل، فرانسه، هند، پاکستان (و شاید کشور های دیگر) بیش از 19000 بمب هسته ای در اختیار دارند، که به لطف تکنولوژی و مواد اولیه ای که کانادا فراهم کرده ساخته شده اند (4) فعالیت های کانادا در زمینه استخراج و صادرات اورانیوم به نقض حقوق بشر بومیان کانادا منجر شده و به تولید سلاح هسته ای نیز کمک می کند، اما نقض حقوق بشر در کانادا به این مسئله ختم نمی شود. در این کشور موارد متعددی از نقض حقوق بشر به چشم می خورد که سازمان ملل بارها آنها را مطرح کرده است. تازه ترین نقد وضعیت حقوق بشر کانادا را می توان در گزارش "کمیته حقوق بشر سازمان ملل" در تاریخ 20 جولای 2015 (15 مرداد ماه 1394) مشاهده کرد. کمیته، در این گزارش درباره شکایاتی ابراز نگرانی می کند که علیه شرکت های استخراج معدن کانادا، فعال در خارج از این کشور مطرح شده (5) این شرکت ها متهم به نقض حقوق بشر هستند، برای قربانیان این موارد نقض جبران مافات نمی شود، و ابراز تاسف شده که کانادا برای رسیدگی به شکایات این قربانیان ساز و کاری ندارد. گزارش به این کشور توصیه می کند ضمن حل این دو مشکل به موارد نقض حقوق بشری که در سایر حوزه ها روی می دهد نیز رسیدگی نماید. مواردی مانند: برابری جنسیتی، خشونت علیه زنان، قتل زنان و دختران بومی، مبارزه با تروریسم، استفاده مفرط از زور در واکنش پلیس به اعتراضات مردمی، بازداشت مهاجران و پناهجویان، شرایط زندانیان، حق آزادی بیان و تجمع صلح آمیز، مالکیت زمین های بومیان، قوانین مربوط به بومیان، حضور کمرنگ بومیان در دادگستری و مشکلات دسترسی به عدالت برای افراد بومی و وضعیت کلی زندگی آنها(6) سمن های کانادایی نیز به مواردی از نقض حقوق بشر در کانادا مشابه با آنچه کمیته مطرح کرده است معتقد هستند. (7)
نمی‌توان منکر شد که بی توجهی کانادا به قربانیان استخراج معادن ناقض حقوق بشر بین المللی این قربانیان، مانند حق حیات، حق سلامت و حق دسترسی به اطلاعات بوده و با قوانین داخلی این کشور مانند منشور حقوق و آزادی کانادا نیز مغایر است (8) گفتنی است در تازه‌ترین سند منتشره از سوی سازمان ملل درخصوص کانادا، "کمیته حقوق بشر سازمان ملل" درباره نحوه اجرای "میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی"، عملکرد کانادا درباره مردم به ویژه بومیان، ناقض مفاد این میثاق و مغایر با تعهدات بین المللی این کشور نیز می باشد.

1.http://www.ccnr.org/deline_deaths.html
2.http://www.firstnationsdrum.com/1998/12/deline-dene-mining-tragedy/
3.http://saskatoon.ctvnews.ca/indian-pm-signs-deal-to-buy-tonnes-of-sask-uranium-1.2328290
4.https://www.transcend.org/tms/2015/07/70-years-after-the-bombs-dropped-on-hiroshima-and-nagasaki-canadas-gift-to-japan/
5.http://www.ctvnews.ca/business/canada-faces-questions-from-un-rights-committee-on-mining-industry-1.2458097
6.http://tbinternet.ohchr.org/_layouts/treatybodyexternal/Download.aspx?symbolno=CCPR%2fC%2fCAN%2fCO%2f6&Lang=en
7.http://voices-voix.ca/sites/voices-voix.ca/files/dismantlingdemocracy_voicesvoix.pdf
8.http://laws-lois.justice.gc.ca/eng/Const/page-15.html

 

“ کانادا: استخراج معادن و نقض حقوق بومیان ”