آیا اروپا به حقوق بشر متعهد است ؟

کد بلاگ : #928
تاریخ انتشار : یکشنبه, 11 مرداد 1394 9:47
تعداد بازدید کننده : 1250
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آیا اروپا به حقوق بشر متعهد است ؟
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
با ادامه درگیری های گروهک تروریستس داعش، تعداد بسیاری از آوارگان عراق و سوریه که تحمل شرایط را غیر ممکن دیده اند، به کشورهای همسایه گریخته و با آسیب های بسیار از جمله فقر، بیماری، سوء استفاده و قاچاق انسان مواجه شده اند. این مشکلات، موج انتقادات بین المللی را بر انگیخته است. چرا که این آوارگان بی دفاع هرگز از حمایت کافی برخوردار نشده اند.

رئیس آژانس پناهندگان سازمان ملل تاکید کرده است که باید همه کشور ها به ویژه کشورهای اروپایی مرزهای خود را به روی پناهندگان سوری‌ باز کنند و جامعه بین الملل نیز باید برای کمک به کشورهای خاورمیانه که میزبان آوارگان سوری هستند بیشتر تلاش کند.
آنتونیو گوترس، رییس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز سوم مرداد ماه 1394، در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس در حاشیه کنفرانس منطقه‌ ای مجمع جهانی اقتصاد در اردن گفت، حدود 15 میلیون عراقی و سوری در اثر جنگ و درگیری آواره شده‌ و از این تعداد حدود چهار میلیون نفر به کشورهای همسایه گریخته‌اند . (i)
وی این تعداد را بالاترین آمار آوارگان درگیری های مسلحانه طی 25 سال اخیر دانسته و تصریح کرد، جامعه بین‌الملل باید برای کمک به کشورهایی که میزبان آوارگان هستند بیشتر تلاش کرده از امنیت مشترک جهانی دفاع کند. گوترس تصریح کرد، اروپا باید راه‌های بیشتری برای مهاجرت قانونی پیشنهاد دهد تا در بار این مسئولیت شریک شود.
« رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه نیز خودداری کشورهای اروپایی از پذیرش آوارگان سوری را به باد انتقاد گرفته و گفته است که اروپایی ها تاکنون تنها به 200 هزار آواره سوری پناهندگی داده اند، در حالی که ترکیه در حال حاضر میزبان دو میلیون آواره سوری است. اردوغان تاکید کرده است، کشورهای غربی که به قول خودشان از ما ثروتمندتر هستند، اجازه می دهند که مهاجران در دریا جان بسپارند.
این آوارگان بی پناه در حال حاضر با مشکلات بی شماری مواجهند: خطر دائمی مرگ، گرسنگی، فقر، بیماری، زندگی در شرایط دشوار، سرقت اموال، بد رفتاری نگهبانان مرزها، عدم اجازه استفاده از وسائط حمل و نقل عمومی و اجبار پناه جویان به پیاده روی های طولانی که برای آنها به ویژه کودکان بسیار دشوار است، گرفتار شدن در دام باندهای مافیا (ii)، نفوذ تروریست ها در میان آوارگان مهاجر (iii) و سوء استفاده جنسی از زنان و کودکان آواره (iv) از این مشکلات به شمار می روند.
بی توجهی کشور های اروپایی به وضعیت رو به وخامت پناهندگان در حالی صورت می گیرد که طبق کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد، کشور های عضو موظف به پناه دادن آوارگان هستند (v) و نام بسیاری از کشورهای اروپایی در فهرست امضا کنند گان این کنوانسیون به چشم می خورد . (vi) بر اساس این کنوانسیون کشور های عضو نه تنها لازمست پناه جویان را بپذیرند، بلکه حتی باید حقوق بشر آنها را تامین نمایند. این پناه جویان از حقوقی مانند حق سلامت، حق کار، دریافت دستمزد، داشتن مسکن، حق تحصیل، حق ایجاد انجمن، دسترسی به نظام قضایی، حق مالکیت، حق داشتن اوراق هویت برخوردار هستند.
قطعنامه های متعدد سازمان ملل در امور آوارگان نیز (vii) همگی بر حمایت کشور ها از پناه جویان، حفظ حق حیات آنها و پیشگیری از هرگونه خشونت علیه این افراد بخصوص زنان و کودکان تاکید دارند. در کنوانسیون حقوق کودک تصریح شده که دولت ها هنگام بروز بحران و درگیری مسئولیت دارند از زنان و کودکان کاملا حمایت کنند. بر اساس ماده 22 این کنوانسیون، کشورهای عضو موظف هستند از کودکان آواره حمایت کنند یا با سازمان ها، نهاد ها و کشورهایی همکاری کنند که این کودکان را پناه می دهند . (viii) تمام کشور های اروپایی کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرده اند (ix) و نه تنها به حکم وظیفه انسانی، بلکه به دلیل مسئولیت های بین المللی که خود به طور داوطلبانه متعهد به انجام آن شده اند وظیفه دارند، در کوتاه ترین زمان ممکن، از این آوارگان آسیب پذیر که در معرض انواع سوء استفاده ها قرار دارند، به طور جدی حمایت کنند، آنها را به کشور خود بپذیرند و برخورداری آنها را از حقوق بشر تضمین کنند.

i. http://www.usnews.com/news/world/articles/2015/07/09/more-than-4-million-refugees-have-now-fled-syria-un-says
ii. http://fa.alalam.ir/news/1719336#sthash.n0MiReAt.dpuf
iii. http://fa.alalam.ir/news/1687367#sthash.S4ESEmT5.dpuf
iv . http://fa.alalam.ir/news/1668172#sthash.yl62Nbek.dpuf
v. http://www.unhcr.org/3b66c2aa10.html
vi. http://www.unhcr.org/protect/PROTECTION/3b73b0d63.pdf
vii. http://www.unhcr.org/4b9fb1199.pdf
viii. http://www.ohchr.org/EN/ProfessionalInterest/Pages/CRC.aspx
ix. http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CRC/Pages/CRCIndex.aspx

“ آیا اروپا به حقوق بشر متعهد است ؟ ”