تصریح ارتکاب جنایت جنگی توسط رژیم صهیونیستی از سوی شورای حقوق بشر

کد بلاگ : #871
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 24 تیر 1394 14:18
تعداد بازدید کننده : 997
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تصریح ارتکاب جنایت جنگی توسط رژیم صهیونیستی از...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بیست و نهمین جلسه شورای حقوق بشر از 15 ژوئن تا 3 جولای 2015 (25 خرداد تا 12 تیر 1394) در شهر ژنو برگزار شد. در آخرین روز این نشست، گزارش «کمیسیون مستقل تحقیق غزه» مورد استقبال شورای حقوق بشر قرار گرفت و به دنبال آن، طی قطعنامه A/HRC/29/L.35 اسرائیل به ارتکاب جنایت جنگی در جریان جنگ غزه در سال 2014 محکوم شد. این قطعنامه که پیش‌نویس آن از سوی پاکستان به نمایندگی از فلسطین و گروه کشورهای عربی به شورای حقوق بشر ارائه شده بود، با 41 رأی موافق، 1 رأی مخالف از سوی امریکا و 5 رأی ممتنع ازسوی هند، کنیا، اتیوپی، پاراگوئه و مقدونیه تصویب گردید.

 در این قطعنامه به گزارش کمیسیون مستقل تحقیق در نوار غزه اشاره شده است که پس از دستاوردهای کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل، مأموریت انطباق وقایع و حقایق جمع آوری شده توسط کمیته مذکور با قوانین جهانی را برعهده داشت و نه ارزیابی صحت و سقم حقایق جمع آوری شده و محاکمه یا مجازات مجرمان. 

کمیسیون مذکور که پس از جنگ 51 روزه رژیم اسرائیل علیه غزه تشکیل شد، با تمرکز بر «کنوانسیون ژنو درخصوص حمایت از غیرنظامیان در زمان جنگ (اوت 1949) » به مدت یکسال به تحقیق و بررسی پرداخت و به دنبال انطباق وقایع رخ داده با قوانین جهانی، احتمال وقوع جنایت جنگی توسط اسرائیل و حماس را تصریح نمود و در گزارش خود اسنادی را برای اثبات ارتکاب جنایت جنگی رژیم اسرائیل، از جمله کشتار ۲۱۸۹ فلسطینی که ۱۴۶۲ تن از آنها غیرنظامی بودند (از جمله 299 زن و 551 کودک) و بیش از 11 هزار مجروح و بیش از 300 هزار آواره ارائه کرد.
درست 11 روز پس از انتشار گزارش کمیسیون، شورای حقوق بشر قطعنامه مذکور را تصویب نمود که طی آن موارد ذیل مورد تأکید قرار گرفته است:
1- محاکمه رهبران و نظامیان اسرائیل در دادگاه‌های بین‌المللی به اتهام ارتکاب «جنایت جنگی»
2- اجرای گزارش کمیسیون مستقل تحقیق در جنگ غزه و توصیه های مطرح شده در آن
3- لغو مصونیت مقام های اسرائیلی که در «جنایت جنگی» دست داشته‌اند، تا بتوان آنها را تحت تعقیب قضایی قرار داد.
4- محکومیت اقدام اسرائیل در کشتار غیرنظامیان بی‌گناه
5- الزام اسرائیل و حماس به همکاری با دیوان کیفری بین‌المللی

تصویب این قطعنامه، واکنش‌های متعددی را در پی داشت. از آن جمله «تد کروز» سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس و نامزد ریاست جمهوری این کشور در انتخابات سال 2016 ، با حمایت از رژیم صهیونیستی، شورای حقوق بشر را به خاطر نادیده گرفتن حقوق اسرائیل در این قطعنامه «متعصب و ضدیهود» خوانده و اظهار داشت: دادن رای مخالف حق ما بود و از امتناع دوستانمان نیز استقبال می‌کنیم، اما در شرایط کنونی چنین اقداماتی ژست‌های بی‌معنا هستند. زمان آن فرا رسیده است که واگذاری اختیار اخلاقی به شورای حقوق بشر را متوقف کنیم و حقیقت را درباره این نهاد جانبدارانه بیان کنیم. وی از ایالات متحده امریکا خواست تا ضمن ترک عضویت در این شورا و خروج از آن، به مشروعیت آن پایان دهد.
کروز از جنایات رژیم صهیونیستی بعنوان "تلاش های فوق العاده به منظور حفاظت از جان شهروندان خود" یاد کرد و حماس را به استفاده از مردم فلسطین به عنوان "سپر انسانی" متهم ساخت.
این قطعنامه همچنین با انتقاداتی شدید از سوی مقامات رژیم صهیونیستی مواجه شد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل شورای حقوق بشر را به عملکردی «وسواس‌گونه» متهم کرد که به طور سیستماتیک به صدور قطعنامه علیه اسرائیل می پردازد. وی اظهار میدارد: سازمان ملل چشم خود را بر روی واقعیات بسته و نمی‌تواند مدعی دفاع از حقوق بشر باشد. موشه یعلون وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز این قطعنامه را «کمدی سیاه و بیهوده» توصیف کرد.
همچنیندر مقابل، ریاض مالکی وزیر خارجه فلسطین تصریح کرد «چنین تصمیمی از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل بیانگر جانبداری جامعه بین‌الملل از محاکمه سران جنایتکار رژیم صهیونیستی است.»
با این‌حال و علی‌رغم تمام واکنش‌های منفی و مخالفت‌ها، قطعنامه بایستی به مرحله اجرا گذارده شود و امید می رود اجرای این قطعنامه بتواند به بهبود وضعیت حقوق بشر و بشردوستانه در سرزمین‌های اشغالی کمک نماید و شاهد کاهش موارد نقض حقوق بشر به ویژه علیه غیرنظامیان باشیم.

لیلا عنایتی 

کارشناس ارشد روابط بین الملل

“ تصریح ارتکاب جنایت جنگی توسط رژیم صهیونیستی از سوی شورای حقوق بشر ”