آن‌ها از قِبَل جنگ، نان میخورند

کد بلاگ : #827
تاریخ انتشار : شنبه, 13 تیر 1394 11:39
تعداد بازدید کننده : 775
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آن‌ها از قِبَل جنگ، نان میخورند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تولید انواع سلاح از عمده‌ترین منابع درامد مالی و از بزرگترین تجارت‌ها در دنیاست. از این رو بسیاری از تولیدکنندگان سلاح، علیرغم تمام ابراز علاقه‌ای که برای ایجاد صلح و دموکراسی در دنیا و بخصوص منطقه از خود نشان می دهند، ذینفعان جنگ در دنیا هستند.

به گزارش ریپورتدلی، از اسناد درز شده توسط ارتش سایبری یمن که مدعی حک کردن سایت وزارت خارجه عربستان صعودی در ماه می شده است این طور گزارش شده که بمب‌های ساخته شده در کارخانه‌های ایتالیا به جده عربستان و سپس به دبی و ابوظبی منتقل شده و همان بمب‌ها توسط این دو کشور در بمباران اخیر یمن استفاده شده است و نظامیان اماراتی نیز عربستان را در کشتار‌های حوثی یمن همراهی کرده‌اند.
کارخانه آلمانی ار-دبلیو-ام (فقط تجهیزات بمب‌ها در ایتالیا ساخته می‌شود) سری بمب‌های ام-کی-80 را (82-83-84) "مناسب‌ترین سلاح برای شرایطی که حد اکثر انفجار نیاز است" توصیف کرده است. سازمان غیردولتی دیده‌بان حقوق بشر هم گزارش کرده است که بمب‌های پیدا شده در یمن برای تحمیل خسارت‌های سنگین طراحی شده است.
با نگاهی به مجوز صادرات این بمب‌ها و مهمات، کارشناسان حقوق به این باورند که از سال 2012 که این مجوز صادر شده تاکنون، علاوه بر میلیون‌ها یورو سلاح که به عربستان صادر شده است، به تازگی نیز خط صادرات جدید این سلاح‌ها به امارات متحده عربی باز شده است. صدور چنین مجوزی توسط دولت ایتالیا بسیار نگران کننده است؛ چرا که کشورهای اتحادیه اروپا محدودیت‌هایی در صدور مجوز برای واردات و صادرات سلاح دارا هستند. همانطور که سازمان عفو بین‌الملل تصریح می‌کند:
بر اساس معاهده "تجارت اسلحه"و اتفاق نظر اتحادیه اروپا در کنترل صادرات اسلحه، ایتالیا باید تمامی درخواست‌های مجوز را ارزیابی نماید تا در صورت قصد دولت دریافت کننده در استفاده از سلاح‌ها برای ارتکاب یا تسهیل نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه، عدم اجازه نقل و انتقال را اعلام نماید".
هر چند که صادرات بمب‌های ساخته شده توسط یک شرکت آلمانی به نیروهای مسلح در سراسر جهان تعجب برانگیز نیست، چرا که این ماهیت تجارت اسلحه بین‌المللی است اما، باور این حقیقت که چنین صادراتی و مجوز آن بدون هدف و قصد سیاسی انجام شده باشد، آسان نیست؛ چراکه سلاح‌های تولید شده در دل اروپا در یک زمان خاص به کشورهای خاورمیانه در حال جنگ (داخلی و خارجی) صادر شده است.

“ آن‌ها از قِبَل جنگ، نان میخورند ”