1200 شاخه گل رز در روز بین المللی حقوق شیعیان

کد بلاگ : #797
تاریخ انتشار : دوشنبه, 1 تیر 1394 10:04
تعداد بازدید کننده : 908
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
1200 شاخه گل رز در روز بین المللی حقوق شیعیان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کارکنان، داوطلبان و کارآموزان سازمان دیده بان حقوق شیعیان، روز بین المللی حقوق شیعیان را در قلب واشنگتن دی سی در میدان فاراگوت گرامی داشتند. در این مراسم 1200 شاخه گل رز حامل پیام برای کودکان شیعه قربانی در بحرین توزیع شد.

سابقه این روز، به تاریخ 12 ژوئن 2014 بازمی گردد زمانی که قتل عام مردم توسط داعش در کمپ اسپایکر عراق اتفاق افتاد و در آن حملات، بیش از 1700 غیرنظامی شیعه کشته و در گورهای دسته جمعی مدفون شدند. دیده بان حقوق شیعیان، این روز را روز بین المللی شیعه اعلام نمود.
روز بین المللی حقوق شیعیان به امید زایش موجی از آگاهی درخصوص تنازعات و مصائبی که مسلمانان شیعه در سراسر جهان با آنها مواجه هستند، نامگذاری گردید. تمرکز کمپین 2015 نیز، پایان بخشیدن به بازداشت غیر قانونی 550 کودک شیعه بحرینی بود که به دلیل مشارکت در تظاهرات مسالمت آمیز دستگیر شدند.
علیرغم اینکه بحرین از امضا کنندگان هر دو اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR) می باشد اما به طور مداوم، بندهای متعددی از هردو سند مذکور را نقض کرده است و در همین راستا شمار زیادی از کودکان زیر سن قانونی را باهدف مقهور ساختن تظاهرات مسالمت آمیز و تجمعات ضد رژیم، زندانی، شکنجه، و حتی کشته است.
این اقدام دیده بان حقوق شیعیان، ابتکاری حائز اهمیت است که شاید به دلیل برجسته نمودن حقوق «شیعیان»، از دید برخی قابل نقد باشد اما از دوجهت می توان آن را اقدامی بجا و شایسته دانست. 1- این اقدام می تواند نشانگر گستردگی جنایاتی باشد که علیه شیعیان به ویژه در یمن، بحرین، عراق توسط گروه های تندرو اسلامی در حال شکل گیری است و در چندسال اخیر به ویژه به پدیده شیعه هراسی نیز دامن زده است و 2- می تواند نشانگر ضرورت توجهات بین المللی به نقض فاحش حقوق اقلیت شیعه در سراسر دنیا باشد.

“ 1200 شاخه گل رز در روز بین المللی حقوق شیعیان ”