بمباران بیمارستان در غزه، مصداق جنایت نسل‌کشی؟

کد بلاگ : #6918
تاریخ انتشار : یکشنبه, 14 آبان 1402 15:32
تعداد بازدید کننده : 29
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بمباران بیمارستان در غزه، مصداق جنایت نسل‌کشی؟
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در حمله به بیمارستان غزه که بخش قابل توجهی از جمعیت غیرنظامی با قصد نابودکردن، مورد هدف قرار گرفتند، بیش از ۱۵۰۰ نفر کشته شدند.

ماده 2 کنوانسیون نسل‌کشی، جرم نسل‌کشی را این‌گونه تعریف کرده است: نسل‌کشی (نسل‌زدایی) عبارت است از ارتکاب هر یک از اعمال مشروحه زیر علیه یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی که به قصد نابود کردن کلی یا جزئی آنها به دلیل دارا بودن این اوصاف صورت می‌گیرد: الف) کشتار اعضای گروه، ب) ایراد آسیب جسمی یا روانی جدی به اعضای یک گروه، ج) قراردادن عمدی یک گروه در معرض شرایط نامساعد زندگی، به انتظار نابودی فیزیکی کلی یا جزئی آن گروه، د) تحمیل تدابیری به قصد جلوگیری از زادوولد در یک گروه، ه) انتقال اجباری کودکان یک گروه به گروه دیگر. منظور از نابودی تمام یا بخشی از یک گروه این است که نابودی باید بیش از یک عده کم و پراکنده را شامل شود. به‌عبارتی برای تحقق جنایت نسل‌کشی، نابودی کامل اعضای یک گروه مد نظر نیست. علاوه بر این باید انجام این جرم توأم با «قصد» ارتکاب چنین جنایتی باشد و «اعمال ممنوعه» نیز ارتکاب یابند؛ اعمال ممنوعه‌ای که در بندهای مختلف این ماده به‌عنوان جنایت آورده شده‌اند اعم از قتل، لطمه به تمامیت جسمی و روحی و ... .
در حمله به بیمارستان غزه که بخش قابل توجهی از جمعیت غیرنظامی با قصد نابودکردن، مورد هدف قرار گرفتند، بیش از ۱۵۰۰ نفر کشته شدند. این جنایت به حدی گسترده بود که کارشناسان سازمان ملل متحد اعلام کردند که ما زنگ خطر را به صدا در می آوریم: (...) با توجه به اظهارات رهبران سیاسی اسرائیل و متحدان آنها، همراه با اقدام نظامی در غزه و تشدید دستگیری‌ها و کشتار در کرانه باختری، خطر نسل کشی علیه مردم فلسطین نیز وجود دارد.

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

                                                                                               غزه

 

 

https://www.un.org/unispal/document/gaza-un-experts-decry-bombing-of-hospitals-and-schools-as-crimes-against-humanity-call-for-prevention-of-genocide/

“ بمباران بیمارستان در غزه، مصداق جنایت نسل‌کشی؟ ”