گزارشی از مجازات اعدام و نقض حقوق کودکان در عربستان سعودی

کد بلاگ : #6874
تاریخ انتشار : سه شنبه, 24 مرداد 1402 16:24
تعداد بازدید کننده : 79
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارشی از مجازات اعدام و نقض حقوق کودکان در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
عربستان سعودی حقوق کودکان زیر سن قانونی را به واسطه اعدام مخفیانه و بدون اطلاع رسمی به خانواده‌ها با دلایلی مثل ‌نژاد، مذهب یا موقعیت اقتصادی نقض کرده است.

در تاریخ 12 ژوئیه 2023 سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر در عربستان در چهارمین کنگره منطقه‌ای مجازات اعدام، درباره تأثیرات مجازات اعدام بر کودکان زیر سن قانونی در عربستان سعودی صحبت کرد. بنا بر این گزارش دعا ضینی محقق ارشد این سازمان طی سخنانی خاطرنشان کرد افرادی که با اتهاماتی مواجه می‌شوند که در دوران خردسالی آن‌ها رخ‌داده است، باید طبق قانون اطفال از اعدام محافظت شوند. اما این افراد سال‌ها منتظر اعدام می‌مانند و متأسفانه بدون اطلاع رسمی حکمشان قطعی می‌شود. این حکم ممکن است هرلحظه به‌صورت مخفیانه توسط مقامات بدون خداحافظی با خانواده‌هایشان انجام شود. طبق گزارش عربستان سعودی در طول هفت سال گذشته، حداقل 12 نوجوان را اعدام کرده است.
گزارش می‌افزاید: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد فقرا و برخی اقلیت‌های نژادی، قومی و مذهبی به‌طور نامتناسبی تحت تأثیر مجازات اعدام قرار دارند به طوری که کودک ممکن است به دلیل نژاد، مذهب یا موقعیت اقتصادی خود احساس تبعیض کند. همچنین این گزارش تائید کرد که بسیاری از احکام اعدام اجراشده نشان‌دهنده بی‌توجهی به حقوق کودکان است. عربستان سعودی به‌طور ناگهانی احکامی را بدون دادن حق خداحافظی به زندانی یا خانواده‌اش اجرا می‌کند که این موضوع برای کودکان شوک برانگیز است. عدم اطلاع زمان اجرای اعدام به اعضای خانواده مغایر با ماده 7 میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی بوده و رفتار غیرانسانی یا ظالمانه به شمار می‌آید. همچنین محرمانه نگه‌داشتن این داده‌ها به‌منزله نقض حق کودک در کسب اطلاعات است. طبق گزارش ضینی از مقامات عربستان درخواست کرده جسد و وسایل شخصی این افراد را به خانواده‌هایشان تحویل و فوراً به تمام اشکال محرمانه‌ای که ممکن است در مورد اجرای مجازات اعدام باشد پایان دهند و اطمینان حاصل کنند که قوانین داخلی مطابق با استانداردهای بین‌المللی با شفافیت همراه است. ضینی خاطرنشان کرد که در گزارش دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر در سال 2013، از کشورهایی که هنوز مجازات اعدام را اعمال می‌کنند، خواسته‌ تا از حمایت مؤثر از حق کودک و انجام ملاقات یا تماس‌های نهایی، مطابق مصوبه اطمینان حاصل کنند. بر اساس آنچه در گزارش آمده، از سال 2016 عربستان سعودی خانواده‌ها را از حق وداع، خاک‌سپاری و در برخی موارد حتی تشییع‌جنازه محروم کرده است. ضینی تأکید کرد که عربستان سعودی حقوق کودکان را نقض می‌کند و تعهدات خود و قوانین بین‌المللی را در چندین سطح زیر پا گذاشته است.  

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.esohr.org/en

“ گزارشی از مجازات اعدام و نقض حقوق کودکان در عربستان سعودی ”