نرخ زندانی‌شدن افراد بومی در کانادا یک بحران ملی است

کد بلاگ : #6868
تاریخ انتشار : سه شنبه, 10 مرداد 1402 0:00
تعداد بازدید کننده : 40
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نرخ زندانی‌شدن افراد بومی در کانادا یک بحران...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دو نهاد فدرال زندان‌ و مدارس شبانه‌روزی به عنوان دو روی یک سکه و با هدف یکسان از بین بردن ارتباط مردم بومی و سرخ‌پوست با سرزمین، تاریخ و فرهنگشان از طریق یکسان‌سازی عمل کرده‌اند.

سایت آموزش شرکت‌های بومی در تاریخ 6 ژوئن 2023، در مقاله‌ای به موضوع «میزان بالای حبس» بومیان اشاره کرده است. به گفته گزارش، نرخ زندانی‌شدن افراد بومی در کانادا باید یک بحران ملی نامیده شود. چنانچه بزرگسالان بومی حدود یک‌سوم از کل پذیرش بزرگسالان و جوانان بومی نیمی از پذیرش جوانان را در بازداشتگاه‌های استانی و منطقه‌ای در سال 2020/2021 به خود اختصاص داده‌اند. البته با اقداماتی از قبیل تغییرات قانون کیفری نیز چیزی تغییر نکرده و نرخ زندانی‌شدن همچنان در حال افزایش است. طبق گزارش و با نگاهی به قانون مجازات 1834 می‌بینیم که یکی از اهداف آن تبدیل زندانیان به کارگران صنعتی از طریق «حبس انفرادی، همراه با کار منظم و آموزش مذهبی» بوده است. به طوری که دو نهاد فدرال زندان‌ و مدارس شبانه‌روزی به عنوان دو روی یک سکه و با هدف یکسان از بین بردن ارتباط مردم بومی و سرخ‌پوست با سرزمین، تاریخ و فرهنگشان از طریق یکسان‌سازی عمل می‌کردند. بدین معنی که مدارس شبانه‌روزی ابزاری بودند که دولت فدرال برای جدا کردن مؤثر دانش‌آموزان از فرهنگ، معنویت، جامعه و خانواده‌هایشان استفاده می‌کرده است و در نتیجه کسانی‌که جان سالم به در بردند از نظر فرهنگی خالی و بی‌اعتبار بودند. همچنین گزارش بیان می‌کند، بر اساس قانون ایندین مصوب سال 1876 انجام این موارد برای یک فرد بومی جرم محسوب می‌شد: دور نگه‌داشتن فرزندان از مدارس شبانه‌روزی، انجام مراسم فرهنگی، خروج از مناطق اسکان بومیان و فروش محصولات کشاورزی بدون مجوز، استخدام وکیل و تشکیل تشکل‌های سیاسی و ... .

بی‌عدالتی و زنان بومی

این گزارش می‌افزاید علی‌رغم دهه‌ها تلاش در راستای قانون‌گذاری در سیستم حقوقی کیفری کانادا حضور بیش از حد زنان بومی در زندان‌های فدرال به شدت افزایش یافته است. از 6 مه 2022 زنان بومی یعنی کمتر از 4 درصد از زنان کانادا‌، نیمی از جمعیت زنان در زندان‌های فدرال را تشکیل می‌دهند. طبق این گزارش نهادینه‌سازی که در آن بومیان مورد خشونت و همسان‌سازی اجباری قرار گرفتند، محرومیت از امنیت جوامع به دلیل قانون ایندین، سوگیری پلیس علیه بومیان، عدم اعمال قانون جزا در دفاع قانونی از زنان بومی، جدایی اجباری زنان بومی از کودکان و جوامع خود و ... عواملی نظامند از تخلفات قضایی هستند که منجر به نقض عدالت برای زنان بومی شده است. 

همچنین دولت فدرال در سال 2022 «چارچوبی برای کاهش تکرار جرم» را راه‌اندازی کرد که برای شکستن چرخه تکرار جرم، حمایت از توان‌بخشی و ایمن‌تر کردن جوامع برای همه طراحی شده بود. گزارش نتیجه می‌گیرد این طرح و چارچوب، اگرچه نیت خوبی دارد، اما علائم را درمان می‌کند نه بیماری زمینه‌ای که ریشه در استعمار دارد. یک رویکرد کل نگرتر مورد نیاز است و این به معنای بازگشت به خودمختاری و اتکا به خود است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

indigenous corporate training (ICT)


قانون ایندین: پس از اینکه کانادا به‌طور‌رسمی در سال ۱۸۶۷ یک کشور شد، قانون ایندین شکل گرفت. این قانون که هنوز هم اجرا می‌شود، توسط سازمان‌های بین‌المللی مانند عفو بین‌الملل، سازمان ملل متحد و کمیسیون حقوق بشر کانادا، نقض حقوق بشر خوانده شده است. بر اساس قانون ایندین، دولت کانادا قوانینی را ایجاد کرد که باعث محو شدن فرهنگ بومی شد و به کانادا اجازه داد تا شکل متفاوتی از حکومت را به نام «bands» بر ملل نخستین تحمیل کند و این دولت کانادا بود که تعیین می‌کرد چه کسی می‌تواند عضو این دسته باشد.

https://www.ictinc.ca/blog/higher-levels-of-incarceration-6-of-8-key-issues

“ نرخ زندانی‌شدن افراد بومی در کانادا یک بحران ملی است ”