گزارش دیده‌بان حقوق بشر از محاکمات ناعادلانه در عربستان

کد بلاگ : #6832
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 7 تیر 1402 15:00
تعداد بازدید کننده : 57
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش دیده‌بان حقوق بشر از محاکمات ناعادلانه در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دو مرد شیعه بحرینی در عربستان سعودی در پی یک «محاکمه به‌شدت ناعادلانه»‌، به اتهامات مرتبط با تروریسم اعدام شدند.

دیده‌بان حقوق بشر در تاریخ 2 ژوئن 2023 در گزارشی به نقل از عفو بین‌الملل به اعدام دو مرد شیعه بحرینی به اتهام تروریسم و در پی محاکمه‌ای‌ ناعادلانه توسط عربستان پرداخته است. در این گزارش آمده است: جعفر سلطان و صادق ثامر در ماه می 2015 دستگیر و بیش از سه ماه بدون داشتن هیچ ارتباطی در زندان به‌ سر بردند. اتهامات این افراد مربوط به قاچاق مواد منفجره در داخل عربستان و شرکت در تظاهرات در بحرین بوده است. این دو بحرینی در اکتبر 2021 در دادگاه کیفری تخصصی و بدنام عربستان و در پی اتهامات مربوط به اعتراضات که در چارچوب قانون مبارزه با تروریسم عربستان قرار دارد محاکمه و به اعدام محکوم شدند.
گزارش می‌افزاید: عربستان سعودی و بحرین و همچنین سایر کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس، همچنان از مقررات بیش از حد موجود در قوانین مربوط به تروریسم برای سرکوب مخالفان و هدف قرار دادن اقلیت‌های مذهبی استفاده می‌کنند. قوانین مبارزه با تروریسم در شورای همکاری خلیج‌فارس معمولاً شامل اتهامات و تعاریف گسترده و مبهم از تروریسم است که به‌عنوان مقررات اساسی برای مجازات مخالفان صلح‌طلب، فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر استفاده می‌شود. اقلیت مسلمان شیعه عربستان مدت‌هاست که از تبعیض سیستماتیک رنج می‌برد و هدف سخنان نفرت‌انگیز دولتی قرار گرفته است. در 12 مارس 2022، بر اساس قانون مبارزه با تروریسم، علیرغم وعده کاهش اعدام‌ها مقامات عربستان سعودی 81 مرد را اعدام کردند که گفته می‌شود 41 نفر از آنها متعلق به اقلیت مسلمان شیعه هستند.
دیده‌بان حقوق بشر نقض طولانی‌مدت حقوق دادرسی و محاکمه عادلانه را در سیستم قضایی کیفری عربستان سعودی ثبت کرده است و معتقد است بعید است که در خصوص سلطان و ثامر محاکمه عادلانه صورت گرفته باشد و در نهایت آنان را اعدام کردند. دیده‌بان حقوق بشر با مجازات اعدام در همه کشورها و تحت هر شرایطی به عنوان مجازاتی ظالمانه و غیرانسانی مخالف است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.hrw.org/news/2023/06/02/saudi-arabia-executes-two-shia-bahrainis-terrorism-charges

 

“ گزارش دیده‌بان حقوق بشر از محاکمات ناعادلانه در عربستان ”