مصاحبه‌های اختصاصی: چالش‌های مربوط به جوامع محلی مسلمان در آمریکا

کد بلاگ : #6797
تاریخ انتشار : شنبه, 3 دی 1401 16:20
تعداد بازدید کننده : 76
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مصاحبه‌های اختصاصی: چالش‌های مربوط به جوامع...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
علیرغم ژست‌های رئیس‌جمهور بایدن، مانند لغو فرمان اجرایی معروف به ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا، یا تعیین اولین سفیر مسلمان برای آزادی بین‌المللی مذهبی، اما همچنان شاهد هستیم که شکاف‌های اجتماعی، نژادپرستی و تعصب در جامعه آمریکایی وجود دارد.

مصاحبه اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با دکتر کیلب الفنباین، استاد تاریخ و مطالعات دین در کالج گرینل با ‌موضوع چالش‌های مربوط به جوامع محلی مسلمان در آمریکا
جمعیت مسلمانان در ایالات متحده آمریکا نزدیک به 3.5 میلیون نفر یعنی کمی بیشتر از یک درصد از کل جمعیت آمریکا برآورد می‌شود. این در حالیست که «مرکز تحقیقات پیو» پیشبینی کرده است که تا سال 2040، اسلام دومین دین بزرگ در این کشور خواهد بود. تغییر شدید سیاست‌ها در دولت بایدن با هدف التیام زخم‌های شکاف‌های نژادی، فرهنگی و مذهبی که در دوره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده تشدید شده بود، نویدبخش محیطی فراگیرتر و تساهل‌آمیز برای مشارکت مسلمانان آمریکایی در فرآیندهای دموکراتیک است. با این حال، علیرغم ژست‌های رئیس‌جمهور بایدن، مانند لغو فرمان اجرایی معروف به ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا، یا تعیین اولین سفیر مسلمان برای آزادی بین‌المللی مذهبی، اما همچنان شاهد هستیم که شکاف‌های اجتماعی، نژادپرستی و تعصب در جامعه آمریکایی وجود دارد. اوایل سال جاری، شورای روابط آمریکایی- اسلامی گزارش داد که تعداد شکایات حقوق مدنی دریافتی از مسلمانان از سال 2020 تا کنون 9 درصد افزایش یافته است. این مسئله حاکی از آن است که مسلمانان در آمریکا با سطوح فزایندهای از تبعیض در مهاجرت و مسافرت، اشتغال، تحصیل و مسکن و سایر حوزه‌ها مواجه بوده‌اند.

با توجه به این توضیحات، سازمان دفاع از قربانیان خشونت اقدام به مصاحبه با آقای دکتر کیلب الفنباین، استاد تاریخ و مطالعات دین در دانشکده گرینل نمود. دکتر الفنباین محقق مطالعات مذهبی و نژادپرستی بوده که در سال 2021 کتاب «ترس در قلب ما: آنچه اسلام هراسی در مورد آمریکا به ما می‌گوید» را منتشر نمود. در این کتاب ایشان به بررسی ارتباط گسترده‌تر بین اسلام‌هراسی و احساسات ضد سیاه‌پوستان و ضد‌مهاجران در آمریکا می‌پردازد. در ذیل بخش‌هایی از این مصاحبه با تمرکز بر جایگاه مسلمانان در جامعه آمریکا و اسلام‌هراسی در این کشور آمده است.

در ابتدای این مصاحبه با توجه به چالش‌هایی که مسلمانان در آمریکا داشته و تبلیغات گسترده رسانه‌ای و نمایش‌های مغرضانه علیه آنها، از آقای دکتر الفنباین سئوال شد که چگونه می‌توان مسلمانان آمریکایی را توانمند کرد و اطمینان حاصل کرد که تصویر بهتری از خود داشته باشند؟ در پاسخ به این سئوال ایشان اظهار داشتند که به عنوان فردی که خارج از جوامع مسلمان آمریکایی صحبت می‌کنم، می‌توانم بگویم که برای کسانی که آنچه را که شما توصیف می‌کنید تجربه می‌کنند، یک رویکرد می‌تواند این باشد که به کارهای که مسلمانان آمریکا انجام می‌دهند تا جهان را به جای بهتر و پذیراتری تبدیل کنند؛ نگاه کنند؛ جایی که ناامنی غذایی کمتری وجود داشته باشد، جایی که آسیب‌پذیرترین افراد مورد حمایت قرار گیرند و جایی که تنوع دینی و فرهنگی را مورد احترام قرار می‌دهد. مسلمانان به افراد نیازمند غذا می‌دهند، به افراد نیازمند در مساجد خود پناه می‌دهند و ارتباطات جدید برقرار می‌کنند. به رسمیت شناختن اعیاد و جشن‌ها، نادرستی دیدگاه‌های ضدمسلمانان را بیش از پیش روشن می‌کند.

با توجه به افزایش گزارشات از سوی مسلمانان مبنی بر اینکه مورد تبعیض مذهبی قرار گرفته‌اند، از آقای دکتر الفنباین، در خصوص علل تداوم این مسئله سئوال شد. همچنین از ایشان سئوال شد که آیا شکاف‌های نژادی و مذهبی پس از کناره‌گیری رئیس‌جمهوری (ترامپ) که بذر این اختلافات را کاشت التیام می‌یابد؟ در این خصوص ایشان اظهار داشتند که شکی نیست که رییس جمهور سابق آمریکا دانلد ترامپ شرایط را برای سطوح بی‌سابقه‌ای از نفرت علیه مسلمانان فراهم کرد. با این وجود مقصر شناختن یک شخص برای همه مشکلات، کار آسانی است. چرا که تبعیض علیه مسلمانان بخشی از تاریخ نژادپرستی و واقعیت‌های معاصر در جامعه آمریکایی است و مربوط به یک رئیس جمهور نیست. در عین حال دولت بایدن تلاش‌های فراوانی را انجام داده تا خسارت‌های واردشده توسط دولت پیشین را جبران کند. مهم است که اهمیت تغییر لحن و گفتمان را دست کم نگیریم. دولت بایدن همینطور مسیر متفاوتی را نسبت به رئیس جمهور پیشین در پیش گرفته و پناهجویان بیشتری را در ایالات متحده پذیرفته است. با این حال من در توانایی دولت کنونی به تنهایی برای پرکردن شکاف‌های نژادی، که همانطور که قبلاً گفتم، مشکلی دیرینه و تاریخی هستند، تردید دارم.

دکتر الفنباین در خصوص تعلیق پیگیری لایحه مربوط به مبارزه با اسلام‌هراسی بین‌المللی نیز اظهار داشتند که خصومت ضد مسلمانان در ایالات متحده نظام‌مند است. این مسئله لزوماً محدود به افرادی نیست که جایگاه خاصی را در طیف سیاسی اشغال می‌کنند. با این حال، احساسات ضد مسلمانان جایگاه ویژهای در یکی از دو حزب اصلی به خود اختصاص داده است. با وجود اکثریت بسیار ضعیف در سنا در آن زمان که این لایحه برای بحث مطرح می‌شد، بخشی از اقلیت به راحتی می‌توانستند حتی بحث در مورد این لایحه را با تهدید به «اطاله بررسی» (فیلیباستر) مسدود کنند. با این حال، بنا بر اظهارات ایشان دولت بایدن از طریق اقدامات اجرایی برای مقابله با خصومت ضد مسلمانان به عنوان یک پدیده جهانی گام‌های ملموسی برداشته است. ایجاد موقعیتی در وزارت امور خارجه که به نظارت و رسیدگی به احساسات و خصومت ضد‌مسلمانان اختصاص داده شده بود، و دستیابی به برخی از اهدافی که ایلهان عمر، نماینده کنگره با قانون مبارزه با اسلام‌هراسی بین‌المللی در نظر داشت، اقدامات مهمی بوده است.

در مورد نقش رسانه‌ها بر شکل‌دهی افکار عمومی در خصوص اسلام و مسلمانان ایشان اظهار داشتند که تصویر فعالیت رسانه‌ها بسیار پیچیده است. می‌توان رسانه‌هایی را پیدا کرد که به خوبی تنوع دینی در ایالات متحده را پوشش می‌دهند. اما رسانه‌هایی هم هستند که به صورت فعال آتش تبعیض علیه مسلمانان را شعله‌ورتر می‌کنند. در چنین مواردی، یقیناً باید گفت منافع جناحی و منافع کلان شرکت‌های بزرگ با یکدیگر تلاقی می‌کنند. همچنین در مورد روند رو به رشد افزایش آگاهی در مورد اسلام هراسی، از جمله تعیین 15 مارس به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام‌هراسی توسط سازمان ملل متحد، ایشان اظهار داشتند که من از افزایش آگاهی در مورد خصومت علیه مسلمانان که در سال‌های اخیر ظهور کرده است، دلگرم هستم. با این حال، تا زمانی که دگربینی و مسلمان ستیزی به عنوان فرمول سیاسی برنده در سیاست جناح راست در سطح جهانی ادامه یابد، افزایش آگاهی تأثیر محدودی خواهد داشت. وی همچنین درخصوص نقش رهبران جهانی و گسترش خشونت با انگیزه دینی نیز اظهار داشتند که تردیدی نیست که رهبران سیاسی نقش مهمی در ایجاد شرایط زندگی عمومی دارند. با این حال، رهبران سیاسی لزوماً نمی‌توانند خود نفرت عمومی ایجاد کنند. با ایجاد شرایطی که در آن نفرت عمومی قابل قبول‌تر باشد، برای افرادی که قبلاً مستعد چنین دیدگاه‌هایی هستند، امکان به اشتراک گذاشتن آشکارتر آن‌ها فراهم می‌شود. به دلیل ماهیت سیستمی نژادپرستی در ایالات متحده و البته بسیاری از کشورهای دیگر، پایه‌های این تنفر از قبل ایجاد شده است. با این وجود من از کاهش فعالیت عمومی ضد‌مسلمانان در چند سال گذشته بسیار خرسندم. اما نمی‌توان قاطعانه گفت که این بدان معناست که مشکل خصومت ضد‌مسلمانان برطرف شده است. با وجود شرایط مناسب، نگرانم که مسئله اسلام‌ستیزی مجدداً رو به فزونی رود.

 

برای مطالعه متن کامل به زبان انگلیسی به اینجا مراجعه نمایید.

“ مصاحبه‌های اختصاصی: چالش‌های مربوط به جوامع محلی مسلمان در آمریکا ”