افزایش بحران جهانی ناامنی غذا و تاثیرات آن در یمن

کد بلاگ : #6736
تاریخ انتشار : شنبه, 15 مرداد 1401 7:40
تعداد بازدید کننده : 52
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش بحران جهانی ناامنی غذا و تاثیرات آن در یمن
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بحران بی‌سابقه گرسنگی در جهان به افزایش نگرانی‌ها در خصوص ۱۶.۲ میلیون تن از مردم یمن که برای مدت‌های طولانی در ناامنی غذایی به سر برده‌اند، دامن زده است.

پایگاه اینترنتی ریلیف‌وب در روز جمعه ۱۷تیرماه ۱۴۰۱، در گزارشی به نقل از فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر ، به بحران بی‌سابقه گرسنگی در جهان و تاثیرات آن بر مردم یمن اشاره کرده است. گزارش بیان می‌کند این بحران جهانی به افزایش نگرانی‌ها در خصوص ۱۶.۲ میلیون تن از مردم یمن که برای مدت‌های طولانی در ناامنی غذایی به سر برده‌اند، دامن زده است. این در حالی است که یمن یکی از وخیم‌ترین بحران‌ها، ناشی از ادامه درگیری‌ها، خشکسالی، جاری شدن سیل، شیوع بیماری کووید – ۱۹ و همچنین ناتوانی در جذب حمایت‌های مالی مکفی را تجربه می‌کند. در این گزارش به بازدید اخیر مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر از برخی از شهرهای یمن و رویارویی وی با سطوح ویرانگری از گرسنگی و سوء‌تغذیه شدید کودکان و زنان و دیگر شهروندان بی‌گناه این کشور اشاره شده است. در کنار تمام مشکلات داخلی، جنگ اوکراین موجب افزایش بهای غذا، کود و سوخت در یمن شده و افزایش روز‌افزون نیازهای بشردوستانه در سراسر جهان، میزان کمک به این کشور را نیز کاهش داده است.
برخی از محورهای مهم این گزارش عبارت‌اند از:
-‌ اشاره به نیاز حدود ۲۳.۴ میلیون تن از مردم یمن به کمک‌های بشردوستانه در سال ۲۰۲۲ و در عین حال نیاز مبرم و شدید ۱۲.۹ میلیون تن از آن‌ها به این کمک‌ها؛
- اشاره به ناامنی غذایی ۱۹ میلیون تن از مردم یمن؛
- اشاره به محرومیت و فقدان دسترسی ۱۷.۸ میلیون یمنی به آب سالم و خدمات بهداشتی؛
- اشاره به عدم دسترسی حدود ۲۱.۹ میلیون تن به مراقبت‌های درمانی اولیه؛
- اشاره به بی‌جاشدگی حدود ۴.۳ میلیون نفر از آغاز جنگ در این کشور، حدود ۳.۳ میلیون نفر همچنان بی‌جا هستند و یک میلیون تن به خانه‌های خود بازگشته‌اند .
گزارش می‌افزاید کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در روز چهارشنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۱ در هفتاد و چهارمین مجمع جهانی در زمینه حقوق کودک، به کشته و مجروح شدن بیش از ۱۰ هزار و ۲۰۰ کودک یمنی، از آغاز جنگ در این کشور و همچنین به‌کار گرفتن هزاران تن از آنان به‌عنوان کودک‌سرباز اشاره نموده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://reliefweb.int/report/yemen/yemen-global-food-insecurity-crisis-escalates-hope-shrinks-millions-already-suffering-extreme-hunger-enar

https://www.ohchr.org/en/statements/2022/07/74th-world-assembly-and-omep-international-conference-childrens-rights

“ افزایش بحران جهانی ناامنی غذا و تاثیرات آن در یمن ”