ناکارآمدی طرح روآندا در زمینه ایجاد بازدارندگی در قبال مهاجران

کد بلاگ : #6732
تاریخ انتشار : یکشنبه, 9 مرداد 1401 8:18
تعداد بازدید کننده : 91
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ناکارآمدی طرح روآندا در زمینه ایجاد بازدارندگی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بر اساس گزارش کمیته امور خارجه پارلمان بریتانیا در سال جاری میلادی تاکنون، بیش از ۱۴ هزار مهاجر از کانال مانش گذر کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۶۰ هزار تن دیگر نیز خطرات این سفر را به جان بخرند.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور در روز دوشنبه ۲۷ تیرماه ۱۴۰۱، گزارشی در خصوص هشدار نمایندگان پارلمان بریتانیا مبنی بر ناکارآمدی طرح انتقال مهاجران به رواندا منتشر کرده است. در این گزارش آمده تهدید‌های دولت این کشور برای فرستادن پناهجویان به روآندا، با هدف کاهش عبور پرمخاطره مهاجران از کانال مانش، تاکنون ناکارآمد عمل کرده است. این طرح پیشنهادی با موجی از انتقادها، ازجمله از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مواجه شده که از بریتانیا درخواست نمود برنامه‌های خود جهت انتقال پناهجویان به روآندا را متوقف کند؛ زیرا این نگرانی وجود دارد که مهاجران با خطر استرداد به کشورهای مبدأ‌‌شان روبه‌رو شوند. از طرفی گروه‌های حقوق بشری در زمینه سوابق سوء‌استفاده‌های حقوق بشری توسط دولت کیگالی نیز هشدار داده‌اند.
گزارش در حالی‌که حکم دادگاه حقوق بشر اروپا در ماه ژوئن سال جاری میلادی مبنی بر ممانعت از انتقال پناهجویان به روآندا را یادآوری می‌کند؛ به اقدام بریتانیا مبنی بر ارائه لایحه جدیدی به پارلمان اشاره کرده که بر اساس آن دادگاه‌های این کشور از اختیارات لازم جهت اتخاذ تصمیم‌های نهایی برخوردار شده و در مقامی بالاتر از دادگاه حقوق بشر اروپا قرار می‌گیرند. بر اساس گزارش کمیته امور خارجه پارلمان بریتانیا در سال جاری میلادی تاکنون، بیش از ۱۴ هزار مهاجر از کانال مانش گذر کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۶۰ هزار تن دیگر نیز خطرات این سفر را به جان بخرند. این گزارش همچنین به لزوم ایجاد مسیرهای ایمن و قانونی برای متقاضیان پناهندگی در بریتانیا برای کاستن از مخاطرات و سوءاستفاده‌های تحمیل شده به مهاجران اشاره کرده است. 
در گزارشی دیگر که توسط روزنامه تایمز منتشر شد، به قصد لیز تراس، وزیر خارجه کنونی بریتانیا و نامزد مقام نخست‌وزیری از حزب محافظه‌کار، برای آغاز مذاکرات با دولت ترکیه به‌منظور پذیرش مهاجران و پناهندگان از بریتانیا، در صورت انتخاب وی به‌عنوان نخست‌وزیر این کشور، اشاره شده است. این در حالی است که ساعاتی پس از اعلام این خبر، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه طرح مزبور را مردود و محکوم کرده است. طبق گزارش، ترکیه بیشترین میزان پناهجویان در جهان را در خود جای داده – حدود ۴ میلیون نفر – و در حال حاضر با مسائل سیاسی و اجتماعی گسترده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند. از سوی دیگر احساسات ضدپناهجویی و ضد‌مهاجرتی در ترکیه در طول دهه گذشته افزایش یافته، چرا که این کشور مقصد اصلی پناهجویان سوری و سایر پناهجویان در حال گریز به سوی اروپا بوده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

“ ناکارآمدی طرح روآندا در زمینه ایجاد بازدارندگی در قبال مهاجران ”