افزایش سطوح ناامنی غذایی، کاهش بودجه و سهمیه‌ کمک‌های بشردوستانه در یمن

کد بلاگ : #6714
تاریخ انتشار : شنبه, 1 مرداد 1401 11:59
تعداد بازدید کننده : 49
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش سطوح ناامنی غذایی، کاهش بودجه و سهمیه‌...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در حال حاضر بیش از ۴ میلیون تن از مردم یمن در داخل این کشور بی‌جا شده‌اند و این خانواده‌ها مخاطراتی چون، ناامنی غذایی را احتمالاً ۴ برابر دیگر شهروندان این کشور تجربه می‌کنند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل و پایگاه اینترنتی ریلیف‌ وب در گزارش‌هایی جداگانه به تاریخ 7 و 13 تیرماه ۱۴۰۱، به ادامه وضعیت وخیم و ناامنی غذایی در یمن اشاره کرده‌اند. بر اساس آمار ریلیف وب، تعداد شهروندان یمنی که به لحاظ تغذیه در ناامنی حاد به سر می‌برند از سال ۲۰۲۱ میلادی، ۱۸ درصد افزایش یافته و به ۱۹ میلیون تن رسیده است. بر این اساس، ۷.۳ میلیون تن از این افراد با سطوح اضطراری گرسنگی مواجه بوده و انتظار می‌رود در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ نیز، ۱۶۱ هزار نفر با شرایط شبه‌قحطی رو به رو شوند. این در حالی است که دولت یمن به تازگی هشدار داده ذخیره گندم این کشور تا اواسط ماه ژوئیه سال جاری رو به پایان است. بر اساس گزارش ۹۰ درصد از نیازهای غذایی داخلی یمن از طریق واردات تأمین شده و ۴۶ درصد از واردات گندم آن از کشورهای روسیه و اوکراین انجام می‌شود. همچنین بر اساس گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، کمبود بودجه، برنامه جهانی غذای سازمان ملل در سال گذشته میلادی را ناگزیر کرد سهمیه غذای ۸ میلیون تن از مردم یمن را کاهش داده و در ماه ژوئن سال جاری نیز مجدداً از میزان این کمک‌ها بکاهد. ازاین‌رو، در حال حاضر ۵ میلیون یمنی کم‌تر از نیمی از نیازهای غذایی روزانه خود را دریافت می‌کنند و ۸ میلیون تن دیگر نیز کم‌تر از یک‌سوم نیازهای غذایی روزانه خود بهره‌مند می‌شوند.
مطابق با گزارش این نهاد سازمان ملل، بیش از ۸ میلیون تن از زنان و کودکان یمنی، ازجمله بیش از ۵۰۰ هزار کودک مبتلا به سوء‌تغذیه شدید، نیازمند کمک‌های غذایی هستند و این در حالی است که صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) تا ماه ژوئیه سال ۲۰۲۲ میلادی، ناگزیر خواهد بود روند درمان بیش از ۵۰ هزار کودک مبتلا به سوء‌تغذیه شدید را متوقف کند و بخشی از فعالیت‌های خود در زمینه تأمین آب سالم و بهداشت برای ۳.۶ میلیون تن از مردم این کشور را به حالت تعلیق درآورد. این گزارش در ادامه، به مین‌های زمینی و سایر مهمات قابل‌انفجار بازمانده از جنگ اشاره کرده و آن‌ را بیشترین عامل تلفات غیرنظامیان یمن در دوران برقراری آتش‌بس می‌داند. این در حالی است که یونیسف نیز تا ماه ژوئیه سال جاری میلادی، فعالیت‌های خود در زمینه آموزش مخاطرات مین را کاهش می‌دهد و این امر موجب قرار گرفتن ۲ میلیون کودک و خانواده‌هایشان در معرض خطر جراحات و مرگ‌های ناشی از انفجار مین می‌شود.
به گزارش دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل، در حال حاضر بیش از ۴ میلیون تن از مردم یمن در داخل این کشور بی‌جا شده‌اند و این خانواده‌ها مخاطراتی چون، ناامنی غذایی را احتمالاً ۴ برابر دیگر شهروندان این کشور تجربه می‌کنند. این در حالی است که آژانس پناهندگان سازمان ملل در ماه ژوئیه، کمک‌های مالی و همچنین کمک‌های مربوط به تأمین مسکن و سایر کالاهای مورد نیاز ۱۵۰ هزار تن از بی‌جا شدگان این کشور و نزدیک به ۱۰۰ هزار تن از پناهجویان و پناهندگان را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، یونیسف نیز در ماه ژوئیه سال جاری، درحالی‌که کمک‌های لازم برای ۲.۵ میلیون کودک و ۱۰۰ هزار تن از زنان یمنی را فراهم می‌آورد، ناگزیر به تعلیق حمایت‌های خود از سلامتی مادران و کودکان خواهد شد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://reliefweb.int/report/yemen/yemen-high-levels-food-insecurity-and-reduced-rations-dg-echo-ipc-wfp-media-echo-daily-flash-04-july-2022
https://www.unocha.org/story/daily-noon-briefing-highlights-yemen-syria

 

“ افزایش سطوح ناامنی غذایی، کاهش بودجه و سهمیه‌ کمک‌های بشردوستانه در یمن ”