استفاده افراطی از اسلحه گرم در ایالات‌متحده آمریکا

کد بلاگ : #6691
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 8 تیر 1401 13:07
تعداد بازدید کننده : 65
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
استفاده افراطی از اسلحه گرم در ایالات‌متحده آمریکا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در شش ماه اول سال 2022، نزدیک به ۲۵۰ تیراندازی جمعی در خاک آمریکا روی داده که بر اثر آن‌ها ۲۴۰ تن کشته و بیش از ۹۰۰ تن مجروح شده‌اند.

شبکه خبری یورونیوز در روز پنج‌شنبه ۲۶ خردادماه ۱۴۰1، گزارشی در خصوص استفاده افراطی از اسلحه در ایالات‌متحده منتشر و آن را یک بیماری بومی توصیف کرده که طی سال‌ها و با انگیزه‌های مختلف ازجمله نژادپرستی، هزاران قربانی بی‌گناه بر جای گذاشته است. بر اساس آمارهای رسمی ایالات‌متحده، در شش ماه اول سال 2022، نزدیک به ۲۵۰ تیراندازی جمعی در خاک آمریکا روی داده که بر اثر آن‌ها ۲۴۰ تن کشته و بیش از ۹۰۰ تن مجروح شده‌اند. بر اساس این گزارش، ویژگی مشترک تمامی تیراندازی‌ها در ایالات‌متحده، استفادۀ مهاجمان از سلاح‌ مسلسل - سلاح‌ جنگی با تعداد خشاب‌های بالا که بیشترین تعداد مرگ‌ومیر را به همراه دارد- بوده است. این مشکل در حالی گریبان‌گیر آمریکا است که قوانین، به جوانان ۱۸ ساله اجازه می‌دهد تا در مدتی کوتاه انباری از انواع سلاح‌ها برای خود ایجاد کنند.
در این گزارش به ناکامی باراک اوباما در زمینه کنترل سلاح در ایالات‌متحده به واسطه لابی قدرتمند طرفداران تسلیحات در این کشور؛ رویکرد دانلد ترامپ به ،‌عنوان یکی از مدافعان حمل سلاح؛ تلاش‌های جو بایدن در خصوص ارائه طرحی جهت مقابله با «اپیدمی خشونت» به کنگره و درخواست جهت ممنوعیت فروش سلاح‌های تهاجمی اشاره شده است. با توجه به وقایع اخیر طرح ارائه شده توسط بایدن، منجر به توافق نمایندگان هر دو حزب مجلس سنای آمریکا برای اعمال برخی محدودیت‌های دسترسی به سلاح گرم، مانند ضرورت بررسی سوابق قضایی و روانی خریداران ۱۸ تا ۲۱ ساله شده است. همچنین طبق گزارش، مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۱۸ خردادماه لایحه دیگری را به تصویب رسانده‌اند که فروش سلاح‌های نیمه اتوماتیک و خشاب‌هایی با ظرفیت بالا را به افراد زیر ۲۱ سال ممنوع می‌کند. اما این مصوبه به شدت انتقاد جمهوری‌خواهان را در پی داشته و به همین دلیل غیرممکن به نظر می‌رسد که آن‌ها بتوانند موافقت سنا برای مصوبه خود را کسب نمایند. گفتنی است قانون حمل اسلحه که حدود یک قرن پیش در نیویورک تصویب شده بود، محدودیت‌هایی را برای حمل سلاح در خارج از خانه ایجاد می‌کرد که اکنون دیوان عالی آمریکا آن را لغو کرده است. بر اساس گزارش‌ها، این حکم دیوان عالی مهم‌ترین تصمیم در مورد حقوق حمل سلاح در آمریکا در بیش از یک دهه گذشته می‌باشد. در حالی برای جلوگیری از گسترش این قتل‌ها تلاش می‌شود که تعداد این دست کشتارهای دسته‌جمعی از ۳۴۸ مورد در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۶۹۲ مورد در سال گذشته افزایش یافته است.
شبکه خبری یورونیوز در گزارش خود همچنین به گزارش شبکه پژوهشگران مستقل موسوم به «پیمایش سلاح کوچک » - مستقر در سوئیس – اشاره کرده که بر اساس آن، تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۹۳ میلیون سلاح در ایالات‌متحده در گردش بوده است. البته گفته می‌شود که رقم واقعی سلاح‌ها در این کشور احتمالاً بسیار بیشتر از این ارقام است، چراکه این آمار شامل سلاح‌های بدون شماره سریال و انواع سلاح‌های چاپ شده سه‌ بعدی نمی‌شوند. ازاین‌رو می‌توان گفت که شمار تسلیحات در گردش موجود در این کشور از تعداد شهروندان آمریکا (۳۳۰ میلیون نفر) بیشتر است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://per.euronews.com/2022/06/15/devastation-of-gun-culture-in-the-united-states-arms-trade-presidents-efforts-to-change

“ استفاده افراطی از اسلحه گرم در ایالات‌متحده آمریکا ”