«فرآیند دادرسی اختصاصی» و صدور حکم اخراج پناه‌جویان در لس‌آنجلس

کد بلاگ : #6683
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 25 خرداد 1401 10:46
تعداد بازدید کننده : 125
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
«فرآیند دادرسی اختصاصی» و صدور حکم اخراج...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دولت جو بایدن با اجرای برنامه موسوم به «فرآیند دادرسی اختصاصی» مانع دریافت مجوز پناهندگی از سوی خانواده‌ها در دادگاه شده است.

شبکه خبری ان.بی.سی در روز جمعه ۱۳ خردادماه ۱۴۰۱، در گزارشی به اجرا شدن برنامه دولت بایدن باهدف تسریع استماعات پناه‌جویان و دریافت حکم اخراج برای تقریباً تمامی متقاضیان پناه‌جویی از دادگاه مهاجرتی شهر لس‌آنجلس اشاره کرده است. طبق یافته‌های پژوهش انجام شده توسط کلینیک سیاست حقوق مهاجران،۹۹.۱ درصد از ۴۴۹ پرونده تکمیل شده در شهر لس‌آنجلس بر مبنای برنامه موسوم به «فرآیند دادرسی اختصاصی»، احکام اخراج از کشور را دریافت کرده‌ است. بنا به گفته مدیر مرکز حقوق و سیاست مهاجرتی در دانشکده حقوق دانشگاه لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیا، دولت بایدن با اجرای این برنامه، نه تنها مانع دریافت مجوز پناهندگی از سوی خانواده‌ها در دادگاه شده، بلکه با صدور حکم اخراج، کودکان پناه‌جو که برخی از آن‌‌ها زیر یک سال سن دارند را نیز برای همیشه مجازات کرده است. گفتنی است برنامه موسوم به «فرآیند دادرسی اختصاصی» باهدف اطمینان از برگزاری استماعات عادلانه، کارآمد و سریع برای پناه‌جویانی که از مرز جنوب غربی ایالات‌متحده وارد این کشور می‌شوند، ایجاد و در ۱۱ شهر به اجرا در آمده است، با این هدف که زمان رسیدگی به پرونده‌های پناه‌جویان از حدود چهار سال و نیم به ۳۰۰ روز کاهش یابد. این در حالی است که حدود ۷۰.۱ درصد از خانواده‌هایی که تحت پوشش این برنامه قرار گرفته‌اند، در فرآیندهای قضایی از حق برخورداری از وکیل محروم مانده و حکم اخراج اکثریت آن‌ها در غیاب‌شان در دادگاه صادر شده است.
همچنین بر اساس یافته‌ها، قضاتی که برای رسیدگی به پرونده‌های ذیل این برنامه منصوب شده‌اند، بیش از سایر قضات کشور اقدام به صدور احکام مبتنی بر رد درخواست پناه‌جویان نموده‌اند (۹۰.۷ درصد در قیاس با ۶۷.۶ درصد). طبق این گزارش، حدود ۲۴۱۰ خانواده در شهر لس‌آنجلس مشمول برنامه «فرآیند دادرسی اختصاصی» قرار گرفته‌اند، درحالی‌که اکثرشان متهم به ورود بدون بازرسی به کشور شده‌اند. این در حالی است که حدوداً نیمی از احکام غیابی دادگاه‌ها علیه کودکان پناه‌جو صادر شده که اکثریت‌شان زیر ۶ سال سن دارند و بیشترشان محروم از برخورداری از وکیل هستند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.nbcnews.com/news/latino/almost-asylum-seekers-l-lack-legal-counsel-face-deportation-report-rcna31513

“ «فرآیند دادرسی اختصاصی» و صدور حکم اخراج پناه‌جویان در لس‌آنجلس ”