صادرات سلاح از کانادا به اسرائیل؛ تسلیح آپارتاید

کد بلاگ : #6634
تاریخ انتشار : دوشنبه, 19 اردیبهشت 1401 0:00
تعداد بازدید کننده : 97
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
صادرات سلاح از کانادا به اسرائیل؛ تسلیح آپارتاید
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نهاد «کانادایی‌ها برای عدالت و صلح در خاورمیانه» اقدام به راه‌اندازی کارزاری در راستای پایان دادن به فروش تسلیحات از سوی کانادا به رژیم اسرائیل کرده‌اند.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در روز جمعه ۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، گزارشی مبنی بر متهم شدن دولت کانادا به «تسلیح آپارتاید» از سوی کارزاری مبتنی بر تلاش جهت توقف فروش سلاح به رژیم اسرائیل منتشر کرده است. گزارش بیان می‌کند، نهاد «کانادایی‌ها برای عدالت و صلح در خاورمیانه» اقدام به راه‌اندازی کارزاری در راستای پایان دادن به فروش تسلیحات از سوی کانادا به رژیم اسرائیل کرده‌اند و همچنین قصد دارند اتاوا را به انجام تحقیق در زمینه احتمال استفاده تسلیحات این کشور علیه غیرنظامیان فلسطینی ترغیب کند.
این گزارش که تحت عنوان «تسلیح آپارتاید: صادرات سلاح از کانادا به اسرائیل» منتشر شده است به افزایش فروش تجهیزات نظامی به این رژیم در سال‌های اخیر که در سال ۲۰۲۰ میلادی به بالاترین سطح خود در طول سه دهه گذشته رسیده است؛ می‌پردازد. بر اساس این گزارش، کانادا در سال ۲۰۲۰ میلادی، اقدام به صادرات ادوات نظامی به اسرائیل، در مجموع به ارزش ۱۹.۵ میلیون دلار کرده که بالاترین میزان صادرات کانادا به این رژیم از سال ۱۹۸۷ میلادی به شمار می‌آید. گفتنی است که ارزش کل صادرات نظامی کانادا به اسرائیل، از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۲۰ میلادی، به ۲۲۸ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۷۸۱ دلار می‌رسد.
بر اساس این گزارش، میزان فروش سلاح از سوی کانادا به رژیم اسرائیل در سال ۱۹۸۷ میلادی کاهش چشمگیری داشته و تقریباً متوقف شد که احتمالاً به دلیل وقوع نخستین انتفاضه فلسطینیان و انتقاد شدید مقام‌های کانادا، ازجمله وزیر خارجه وقت این کشور، از واکنش رژیم اسرائیل در قبال خیزش مردم فلسطین بوده است. گزارش می‌افزاید این روند تا اوائل دهه ۱۹۹۰ ادامه داشته و ناگهان صادرات سلاح از کانادا به اسرائیل در سال ۱۹۹۶ افزایش پیدا کرد. گفتنی است روند صعودی حدوداً ۱۴۵ درصدی آن از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی، میزان فروش تسلیحات در این مدت را به تقریباً ۷۲ میلیون و ۲۶ هزار و ۱۳۲ دلار رسانده است.
طبق گزارش، افزایش فروش تسلیحات به رژیم اسرائیل با وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در فلسطین همراه شده و ایجاد اجماع فزاینده که اقدامات اسرائیل در قبال فلسطینیان را مصداق آپارتاید و جنایت علیه بشریت می‌داند، هرگونه صادرات سلاح به این رژیم را با خطر جدی مواجه کرده که در راستای نقض حقوق بین‌المللی بشردوستانه و قانون بین‌المللی حقوق بشر مورد استفاده قرار گیرد. گفتنی است کانادا جهت تداوم صادرات سلاح به رژیمی که اقدام به آپارتاید و سایر سوء‌استفاده‌ها می‌نماید، بهانه‌ای ندارد. در این راستا درخواست شده به‌منظور آگاهی از این‌که آیا تسلیحات ساخت کانادا علیه غیرنظامیان فلسطینی به کار برده شده است یا خیر تحقیقاتی صورت گیرد و این‌که دولت کانادا که در زمان وقوع انتفاضه نخست فلسطینیان، تجارت تسلیحاتی با رژیم اسرائیل را با توجه به بروز نگرانی‌های حقوق بشری ممنوع اعلام نمود، اکنون نیز می‌تواند از تسلیح آپارتاید خودداری نماید.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeastmonitor.com/20220422-canada-accused-of-arming-apartheid-in-new-campaign-to-stop-arms-sales-to-israe

“ صادرات سلاح از کانادا به اسرائیل؛ تسلیح آپارتاید ”