زندانیان محاکمه نشده گوانتانامو پس از گذشت 20 سال از وقوع جرمشان

کد بلاگ : #6633
تاریخ انتشار : دوشنبه, 19 اردیبهشت 1401 0:00
تعداد بازدید کننده : 85
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
زندانیان محاکمه نشده گوانتانامو پس از گذشت 20...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بازداشتگاه گوانتانامو به جای بهره‌گیری از راه‌کارهای اثبات‌شده و عملی در راستای پیگرد و مجازات تروریست‌ها، عقاید مبهمی در رابطه جنگ با تروریسم در کنگره ایجاد کرده است.

پایگاه تحلیلی نشنال اینترست ، در روز دوشنبه ۲۹ فروردین‌ماه ۱۴۰۱، گزارشی در خصوص زندان گوانتانامو به‌عنوان لکه‌ ننگ اخلاقی برای ایالات متحده آمریکا منتشر کرده است. در این گزارش به ناکارآمدی چشمگیر ایالات متحده در زمینه بررسی پرونده‌های زندانیان گوانتانامو، به‌ویژه در رابطه با خالد شیخ محمد - مغز متفکر ادعایی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی- و چهار متهم دیگر به مشارکت در این عملیات اشاره شده است. گفته شده محاکمه این زندانیان در دادگاه نظامی به دلایلی چون تغییر مقام‌های مسئول این فرآیند، ازجمله دادستان‌ها، وکلای مدافع یا قضات و همچنین تعطیلی‌های طولانی‌مدت به وقوع پیوسته به دلیل شیوع بیماری کووید – ۱۹ به تاخیر افتاده است. این در حالی است که بیش از ۲۰ سال از زمان وقوع جرائم مورد نظر گذشته و همچنان نشانه‌ای دال بر برگزاری دادگاه در زمینه این پرونده دیده نمی‌شود. پیش‌بینی می‌شود تا اواسط 2024 نیز محاکمه‌ای آغاز نخواهد شد.
گزارش بیان می‌کند در هفته‌های اخیر در راستای گذر از این بن‌بست، پیشنهاد مذاکره با وکلای مدافع خالد شیخ محمد و سایر متهمان، مبنی بر رضایت آن‌ها به اعتراف به جرم خود در قبال معافیت‌شان از حکم اعدام و محکومیت مجرمان جدی پرونده، ازجمله خالد شیخ محمد، به تحمل حبس ابد بدون امکان عفو مشروط داده شده که البته قطعی نمی‌باشد. این تصمیم با اعتراضاتی مبنی بر این‌که این متهمان تنها مستحق مجازات اعدام هستند، روبه‌رو شده اما با توجه به چرخه پایان‌ناپذیر تأخیر‌های به وقوع پیوسته در رابطه با این پرونده، تنها راه باقیمانده جهت برگزاری محاکمه‌ای عاجل، انجام معامله ذکر شده با متهمان است که منجر به پایان یافتن تأخیر‌های بی‌انتها، حل‌وفصل پرونده و اقرار رسمی آن‌ها به جرم می‌شود.
بر اساس گزارش، بازداشتگاه گوانتانامو به جای بهره‌گیری از راه‌کارهای اثبات‌شده و عملی در راستای پیگرد و مجازات تروریست‌ها، عقاید مبهمی در رابطه جنگ با تروریسم در کنگره ایجاد کرده است. همچنین در گزارش بر ضرورت عدم حبس زندانیان جدید، لزوم انجام اقدامات جدی در راستای حل‌وفصل پرونده ۳۳ زندانی دیگر، ضرورت تخریب این زندان به‌منظور پایان دادن نمادین به دوره‌ای از تاریخ ایالات متحده که گریز از حاکمیت قانون را با خود به همراه داشته تاکید شده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://nationalinterest.org/blog/paul-pillar/guantanamo-bay-remains-moral-stain-america-201878

“ زندانیان محاکمه نشده گوانتانامو پس از گذشت 20 سال از وقوع جرمشان ”