انتقال متقاضیان پناهندگی بریتانیا به رواندا، جهت بررسی شرایط‌شان

کد بلاگ : #6615
تاریخ انتشار : یکشنبه, 11 اردیبهشت 1401 9:52
تعداد بازدید کننده : 122
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقال متقاضیان پناهندگی بریتانیا به رواندا،...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بر اساس یافته‌های گزارشی، در سال 2021، ۲۸ هزار و ۵۲۶ پناه‌جو از راه کانال مانش به بریتانیا وارد شده‌اند، درحالی‌که این تعداد در سال ۲۰۲۰، ۸۴۰۴ نفر بوده است.

شبکه خبری دویچه وله، در روز پنج‌شنبه ۲۵ فروردین‌ماه ۱۴۰۱، گزارشی در خصوص قصد دولت بریتانیا برای فرستادن پناهجویان به کشور روآندا تا زمان بررسی پرونده‌هایشان منتشر کرده است. طبق گزارش، متقاضیان پناهندگی از بریتانیا مجبور شده‌اند تا زمانی که پرونده‌هایشان مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه آن مشخص شود در کشور آفریقایی روآندا منتظر بمانند. مقام‌های بریتانیا در این رابطه به اقدام پریتی پَتِل، وزیر کشور بریتانیا در خصوص امضاء توافق‌نامه‌ای با مقام‌های روآندا اشاره کرده‌اند. قرار است در این قرارداد به دولت روآندا به‌عنوان بخشی از طرح آزمایشی اولیه، ۱۲۰ میلیون پوند پرداخت شود، اما مخالفان می‌گویند که هزینه سالانه این طرح در نهایت بسیار بیشتر خواهد بود . بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، هدف از اتخاذ این تصمیم را جلوگیری از سفرهای مخاطره‌آمیز و مهاجرت‌های غیرقانونی پناهجویان از طریق کانال مانش به این کشور عنوان کرده است. به این ترتیب، مهاجرانی که به‌طور غیرقانونی وارد خاک بریتانیا می‌شوند، همچنین پناهندگانی که هم ‌اینک در بریتانیا حضور دارند، به روآندا منتقل خواهند شد.
این تصمیم با خشم و اعتراض سازمان‌ها و نهادهای فعال در زمینه امور مهاجران و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مواجه شده است. با این وجود، بوریس جانسون از این طرح دفاع کرد و اظهار داشت: «قاچاقچیان از کسانی که به حمایت نیاز دارند سوء‌استفاده و کانال مانش را به قبرستانی تبدیل می‌کنند که در آن مردان، زنان و کودکان انباشته در قایق‌های غیرقابل استفاده، غرق می‌شوند و در کامیون‌های یخچال‌دار، تا حد مرگ یخ می‌زنند». بر اساس یافته‌های گزارشی، در سال 2021، ۲۸ هزار و ۵۲۶ پناه‌جو از راه کانال مانش به بریتانیا وارد شده‌اند، درحالی‌که این تعداد در سال ۲۰۲۰، ۸۴۰۴ نفر بوده است. تاکنون گزارش‌های متعددی درباره غرق شدن پناهجویانی که قصد داشتند از طریق کانال مانش وارد خاک بریتانیا شوند، منتشر شده و این در حالی است که بوریس جانسون و به‌ویژه پریتی پتل، به دلیل بحران پناهندگان موسوم به «قایق‌های کوچک»، به شدت تحت فشار قرار دارند. در این راستا وزیر کشور بریتانیا در راستای رفع بحران پناهجویان، به طرح‌های پیشنهادی خود، ازجمله پس راندن قایق‌های پناهجویان توسط نیروهای گارد ساحلی، اشاره کرده است. طبق گزارش، اگرچه مباحثات گسترده‌ای درباره اردوگاه‌های دورافتاده پناهجویان در انگلستان در جریان است اما مقام‌های مسئول، اتهامات در خصوص وضعیت نامطلوب این اردوگاه‌ها را رد می‌کنند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.bbc.com/persian/world-61103068
https://www.bbc.com/persian/world-61103068
https://b2n.ir/h96873

“ انتقال متقاضیان پناهندگی بریتانیا به رواندا، جهت بررسی شرایط‌شان ”