آزمایش‌های هسته‌ای فرانسه در الجزایر

کد بلاگ : #6600
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 25 اسفند 1400 11:20
تعداد بازدید کننده : 93
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آزمایش‌های هسته‌ای فرانسه در الجزایر
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یک سازمان حقوق بشری مدافع قربانیان آزمایش‌های هسته‌ای فرانسه در الجزایر، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در حال آماده کردن پرونده‌ای قضایی جهت ارجاع به دیوان بین‌المللی کیفری می‌باشد.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در روز دوشنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، گزارشی با موضوع درخواست پیگرد قانونی فرانسه به دلیل انجام آزمایش‌های هسته‌ای در الجزایر توسط یک سازمان مدافع حقوق بشر در این کشور منتشر کرده است. گزارش بیان می‌کند یک سازمان حقوق بشری مدافع قربانیان آزمایش‌های هسته‌ای فرانسه در الجزایر، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در حال آماده کردن پرونده‌ای قضایی جهت ارجاع به دیوان بین‌المللی کیفری می‌باشد. این اقدام به واسطه ناکارآمدی دولت فرانسه در زمینه پاسخگویی به درخواست‌های مکرر الجزایر جهت دریافت غرامت به قربانیان انفجارهای هسته‌ای رخ داده در این جنوب این کشور صورت گرفته است.
طبق گزارش، مفاد بیانیه صادر شده از سوی کارزار بین‌المللی نابودی سلاح‌های هسته‌ای در الجزایر مبنی بر این‌ است که فرانسه تمایل ندارد جنایات دهشت‌باری که در الجزایر مرتکب شده را به رسمیت بشناسد. گفتنی است که این سازمان خود را نهاد مدافع منافع مردان و زنان الجزایری می‌داند که از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۶ میلادی، از جنایات هسته‌ای فجیع فرانسه در این کشور رنج برده‌اند. بر اساس گزارش، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در کارزارهای انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۷ میلادی به این موضوع اشاره کرد و در عین حال پس از پیروزی در انتخابات، اظهارات خود را تغییر داده است. وی تا به امروز حتی اصالت و استقلال الجزایر را نیز زیر سؤال برده و موجودیت ملت الجزایر پیش از آن‌که به گونه‌ای خشونت‌بار به مستعمره فرانسه تبدیل شود، را مورد پرسش قرار داده است.
طبق گزارش، این نهاد حقوق بشری پلتفورمی مجازی تشکیل داده و امکان لازم برای مردم الجزایر را فراهم کرده تا جزئیات تجربیات خود در این رابطه را در آن وارد کنند، با این هدف که پرونده‌ای حقوقی علیه دولت فرانسه در این زمینه تشکیل شود. عبدالمجید تبون ، رئیس‌جمهور الجزایر، تأکید کرده به اقدامات کشورش برای درخواست غرامت از فرانسه برای قربانیان انفجارهای هسته‌ای ادامه خواهد داد. همچنین مقام‌های الجزایر مکرراً از فرانسه درخواست کرده‌اند نقشه‌های مکان‌نمای مربوط به انفجارهای هسته‌ای را به‌منظور شناسایی و پاکسازی این مناطق از تشعشعات هسته‌ای را تحویل دهند که البته تاکنون پاسخی از مقام‌های این کشور دریافت نشده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeastmonitor.com/20220214-algeria-rights-group-to-prosecute-france-for-nuclear-tests/amp

“ آزمایش‌های هسته‌ای فرانسه در الجزایر ”