وضعیت حقوق بشر در یمن پس از گذشت جنگ هفت ساله

کد بلاگ : #6598
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 25 اسفند 1400 11:07
تعداد بازدید کننده : 100
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
وضعیت حقوق بشر در یمن پس از گذشت جنگ هفت ساله
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
برنامه جهانی غذا به علت وجود 285 میلیون گرسنه در سراسر جهان مجبور به کاهش سهمیه 8 میلیون تن از مردم یمن شده است.

شبکه خبری یورونیوز، در روز پنج‌شنبه ۵ اسفندماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص هشدار سازمان ملل در زمینه گرسنگی ۱۳ میلیون تن از مردم یمن منتشر کرده است. بنا به اظهارات دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل، ۱۳ میلیون تن از مردم یمن به دلیل ادامه یافتن منازعات داخلی در این کشور و کمبود بودجه جهت تأمین کمک‌های بشردوستانه، به‌سوی گرسنگی شدید سوق داده می‌شوند. بر اساس گزارش بیش از ۴۰ درصد از جمعیت یمن به منابع غذایی تأمین شده از سوی برنامه جهانی غذای سازمان ملل متکی هستند. از زمان شیوع بیماری کووید – ۱۹ تعداد زیادی از شهروندان در سطح جهان با خطر گرسنگی روبه‌رو شده و تأمین منابع برای این نهاد سازمان ملل را با مشکل مواجه کرده است.
طبق گزارش، در حال حاضر ۲۸۵ میلیون نفر در سراسر جهان با خطر گرسنگی مواجه هستند که این امر رسیدگی به نیازهای یمن را دشوارتر می‌کند و برنامه جهانی غذا مجبور شده سهمیه ۸ میلیون تن از مردم این کشور را کاهش دهد. با این حال برنامه جهانی غذا به ۹ میلیارد دلار دیگر جهت تأمین نیازهای غذایی جامعه جهانی نیاز دارد. در گزارشی دیگر، پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، به بی‌جا شدگی بیش از ۲۰ هزار تن از مردم یمن از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی اشاره کرده است. در گزارشی دیگر نیز سازمان بین‌المللی مهاجرت - از نهادهای سازمان ملل – به بی‌جا شدگی ۳۳۶۸ خانوار یمنی (۲۰ هزار و ۲۰۸ تن از مردم یمن) از آغاز سال جاری میلادی اشاره کرده است.
یونیسف نیز در گزارشی به بی‌جا شدگی در مجموع ۱۰ هزار و ۲۵۸ خانوار یمنی (۶۱ هزار و ۵۴۸ نفر) از ماه سپتامبر سال ۲۰۲۱ میلادی اشاره کرده است . بر اساس آمار رسمی سازمان ملل، جنگ یمن منجر به کشته شدن بیش از ۱۰۰ هزار تن از مردم این کشور شده و میلیون‌ها تن از شهروندان آن را به سوی قحطی سوق داده است . همچنین پایگاه اینترنتی ریلیف‌وب، به نقل از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، در گزارشی به بحران مخرب و بی‌امان انسانی یمن و جنگ ۷ ساله در این کشور اشاره کرده است. بر اساس برآورد نهاد بررسی نیازهای بشردوستانه در سال ۲۰۲۱، حدود ۶۶ درصد از جمعیت ۳۰ میلیونی یمن به کمک‌های بشردوستانه برای بقاء روزانه خود نیاز دارند که این آمار شامل بیش از ۴.۲ میلیون بی‌جا شده داخلی و ۱۰۲ هزار پناهجو و پناهنده می‌شود. طبق گزارش، بیش از ۱۵۷ هزار تن از مردم یمن ناگزیر به فرار از خانه‌های خود در سال 2021 شده‌اند.
گزارش بیان می‌کند با توجه به منازعات مداوم و بی‌امان و فقدان راه‌حلی سیاسی جهت پایان دادن به این جنگ از طریق مذاکره، انتظار می‌رود روند متمادی بی‌جا شدگی در سال ۲۰۲۲ همچنان ادامه یابد. گزارش می‌افزاید زنان، کودکان، سالمندان، افراد مبتلاء به معلولیت و سایر گروه‌های به حاشیه رانده شده با مخاطرات گسترده ناشی از آثار چندجانبه منازعه، حاکمیت ضعیف قانون و وخامت شرایط اجتماعی – اقتصادی مواجه هستند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://per.euronews.com/2022/02/24/un-warns-of-starvation-of-13-million-yemenis-children-beg-for-food
https://reliefweb.int/report/yemen/unicef-ma-rib-response-humanitarian-action-update-january-2022-issue-number-2

https://www.middleeastmonitor.com/20220223-20000-yemenis-displaced-since-beginning-of-2022-iom-says
https://reliefweb.int/report/yemen/unhcr-yemen-2022-strategy-and-action-plan

 

“ وضعیت حقوق بشر در یمن پس از گذشت جنگ هفت ساله ”