عدم همکاری اسرائیل با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل

کد بلاگ : #6590
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 18 اسفند 1400 15:26
تعداد بازدید کننده : 78
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عدم همکاری اسرائیل با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، میشل باشله، گفته است که اقدامات اسرائیل از جمله حملات هوایی به مناطق غیرنظامی، ممکن است «جنایت جنگی» باشد.

در پی درگیری‌های 11 روزه غزه در ماه مه 2021، سازمان ملل کمیته‌ای متشکل از 3 کارشناس برای بررسی عوامل ریشه‌ای نقض حقوق بشر در غزه تشکیل داده است. در این درگیری‌ها بیش از 260 فلسطینی از جمله ده‌ها زن و کودک کشته و چهارده نفر نیز در اسرائیل جان باخته‌اند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسرائیل روز پنجشنبه 17 فوریه 2022، رسماً اعلام کرده که با کمیسیون ویژه تحقیق در مورد سوءاستفاده‌های ادعایی علیه فلسطینی‌ها همکاری نخواهد کرد و گفته است که این تحقیقات و رئیس کمیته خانم ناوی پیلای، به طور ناعادلانه‌ای علیه رژیم اشغال‌گر مغرضانه عمل می‌کنند. این تصمیم اسرائیل که در نامه‌ای تند به رئیس کمیسیون منعکس شده، روابط پرتنش گذشته بین قدرت اشغال‌گر و شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو را بیشتر از قبل تیره و تار کرده است. در این گزارش، سفیر اسرائیل در سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی در ژنو بیان کرده واضح است دلیلی وجود ندارد باور کنیم اسرائیل رفتار معقول، عادلانه و بدون تبعیض از سوی شورا یا کمیسیون تحقیق دریافت کند.
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، میشل باشله، گفته است که اقدامات اسرائیل از جمله حملات هوایی به مناطق غیرنظامی، ممکن است «جنایت جنگی» باشد. از آن زمان، تعدادی از گروه‌های حقوقی بین‌المللی، از جمله دیده‌بان حقوق بشر نیز بیان کرده‌اند حملات اسرائیل به نظر جنایت جنگی است. هم کمیسر و هم دیده‌بان حقوق بشر معتقدند که شلیک بی‌رویه موشک‌های حماس به شهرهای اسرائیل نیز ناقض قوانین بین‌المللی جنگ است. بر اساس گزارش، رژیم غاصب، حماس را مسئول تلفات غیرنظامیان می‌داند و معتقد است این گروه در حین انجام فعالیت‌های نظامی از مناطق مسکونی برای پوشش استفاده می‌کند؛ به‌طوری‌که راکت‌های زیادی از محله‌های مسکونی شلیک شده است. طبق گفته گزارش، مسئولیت‌های کمیسیون فراتر از جنگ غزه است. «کمیسیون تحقیق» قوی‌ترین ابزار شورای حقوق بشر برای بررسی نقض حقوق و سوءاستفاده‌ها می‌باشد. مأموریت تعیین شده این کمیته نظارت بر نقض حقوق فلسطینیان در اسرائیل، غزه و کرانه باختری است. این اولین کمیسیونی است که یک مأموریت «مداوم» دارد.
طبق گزارش، اسرائیل مدتهاست که سازمان ملل و به ویژه شورای حقوق بشر را به جانبداری متهم کرده است. اسرائیل تنها رژیمی در جهان است که پرونده حقوقی‌اش در هر جلسه شورا مورد بحث قرار می‌گیرد. همچنین این رژیم درباره ترکیب شورای حقوق بشر ابراز نگرانی کرده و می‌گوید این نهاد متشکل از کشورهایی است که دارای سوابق حقوق بشری ضعیفی هستند یا خصومت آشکاری با اسرائیل دارند. برای مثال حضور کشورهایی چون چین، کوبا، اریتره، پاکستان، ونزوئلا و تعدادی از کشورهای عربی در شورای حقوق بشر را ذکر کرده است. بنا به گزارش، اسرائیل همچنین بارها درخواست‌های بین‌المللی برای تحقیق در مورد رفتار و اقدامات خود با فلسطینیان در زمان جنگ را رد کرده است. دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه تحقیقاتی درباره جنایات جنگی احتمالی اسرائیل را آغاز کرده است؛ تحقیقاتی که اسرائیل معتقد است انگیزه آن یهودستیزی و بخشی از یک کمپین بین‌المللی برای «مشروعیت زدایی» است. سفیر اسرائیل گفته است: «این اقدام مطمئناً فصل تأسف‌بار دیگری در تلاش‌ها برای شیطان جلوه دادن قدرت اشغال‌گر خواهد بود».
طبق گزارش، وی در نامه خود اشاره کرده که پیلای، قاضی سابق آفریقای جنوبی، این «تهمت شرم‌آور» که اسرائیل یک رژیم آپارتاید است را تأیید کرده و از جنبش بین‌المللی بایکوت ((1)Boycott, Divestment and Sanctions) به رهبری فلسطین علیه اسرائیل حمایت کرده است. این اقدام سفیر در پاسخ به نامه 29 دسامبر خانم پیلای بوده که توسط آسوشیتدپرس منتشر شد که در این نامه از اسرائیل خواسته شده بود در موضع عدم همکاری خود با کمیته حقیقت‌یاب، تجدید نظر کند. خانم پیلای در این نامه بیان کرد که کمیسیون «نیاز» دارد از اسرائیل و مناطق فلسطین اشغالی بازدید کند و درخواست دیدار در هفته آخر مارس را داشته است. وی گفته بود گزینه مطلوب کمیسیون سفر به همراه شش تا هشت کارمند می‌باشد. طبق گزارش، نامه سفیر اسرائیل در پاسخ این درخواست، تضمین می‌کند که کمیسیون چنین دسترسی یا همکاری از طرف رژیم اشغال‌گر را دریافت نخواهد کرد.
مخالفان پیلای آنچه را که به ادعای آنها تعصب ضد اسرائیلی می‌باشد و توسط وی مطرح شده برجسته کرده‌اند. به عنوان مثال اظهاراتی که او در سال 2017 به یک مصاحبه‌کننده درباره تعریف «آپارتاید» به‌عنوان جنایت علیه بشریت بر اساس قانون دادگاه کیفری بین‌المللی ارائه کرده است، نمونه‌ای از این ادعا می‌باشد. پیلای معتقد است که «این به معنای جداسازی اجباری مردم بر اساس نژاد است و این امر در اسرائیل اتفاق می‌افتد. این در حالی است که رژیم اشغال‌گر از مقایسه آپارتاید آفریقای جنوبی و اسرائیل ناراحت است». گزارش می‌افزاید وی به طور علنی به اتهامات ضد اسرائیلی که از زمان انتصابش مطرح شده پاسخ نداده است. این کمیسیون روز پنجشنبه در ایمیلی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که اعضای آن «قصد ندارند بیانیه‌های عمومی صادر کنند یا ارتباطات خود را بین طرف‌های ذینفع منتشر کنند تا یکپارچگی کاری که انجام می‌دهند حفظ شود». رئیس شورای حقوق بشر، فدریکو ویلگاس ، از انتخاب اعضای کمیسیون دفاع کرد و گفت بیشترین اهمیت برای بررسی استقلال و بی‌طرفی هر یک از اعضا به منظور وظایف محول شده به آن‌ها بکار رفته است.
طبق گزارش، تعداد فزاینده‌ای از گروه‌های حقوق بشر، از جمله دیده‌بان حقوق بشر، عفو بین‌الملل و گروه‌های محلی و بین‌المللی اسرائیلی، رفتار اسرائیل با فلسطینی‌ها، از جمله اقلیت عرب، را به منزله آپارتاید تلقی می‌کنند و این در حالی است که قدرت غاصب به شدت آن را به عنوان یک برچسب یهودستیزانه رد می‌کند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

1. کمپین انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل؛ جنبشی جهانی است که هدف آن تحت فشار قرار دادن رژیم اشغال‌گر با اهرم‌های اقتصادی جهت پایان اشغال سرزمین فلسطین، رفع تبعیض و به رسمیت شناختن حق بازگشت میلیون‌ها آواره فلسطینی است. این جنبش در ۹ ژوئیه ۲۰۰۵ توسط ۱۷۱ سازمان غیردولتی فلسطینی بنیان گذارده شده و بر یکی از بیانیه‌های سازمان ملل علیه رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی استناد کرده است.

2.Israel, citing 'bias,' won't cooperate with UN rights team - The San Diego Union-Tribune (sandiegouniontribune.com)

“ عدم همکاری اسرائیل با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل ”