افزایش بودجه مدارس مسیحی در خاورمیانه توسط فرانسه

کد بلاگ : #6573
تاریخ انتشار : سه شنبه, 3 اسفند 1400 11:59
تعداد بازدید کننده : 60
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش بودجه مدارس مسیحی در خاورمیانه توسط فرانسه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
همزمان با سرکوب گسترده جوامع مسلمان فرانسه و تعطیلی مدارس مسلمانان توسط مقام‌های این کشور بودجه مدارس مسیحی در خاورمیانه توسط فرانسه دو برابر شده است.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در روز دوشنبه ۱۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص دو برابر کردن بودجه مدارس مسیحی در خاورمیانه توسط فرانسه به عنوان یک کشور سکولار منتشر کرده است. طبق گفته گزارش، دوبرابر کردن بودجه مدارس مسیحی در خاورمیانه همزمان با سرکوب گسترده جوامع مسلمان فرانسه و تعطیلی مدارس مسلمانان توسط مقام‌های این کشور صورت گرفته است. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، بیان کرده است حمایت از مسیحیان خاورمیانه به‌عنوان یکی از تعهدات دیرین این کشور و مأموریتی تاریخی برای آن می‌باشد. طبق گزارش، کمک‌های مالی فرانسه به مدارس مسیحی خاورمیانه از ۲ میلیون یورو (۲.۲ میلیون دلار) به ۴ میلیون یورو (۴.۵ میلیون دلار) افزایش داشته است.
گزارش بیان می‌کند بروز چنین رفتاری از فرانسه که به دلیل برخورداری از سکولاریسم و جدایی کامل دین از سیاست همواره به خود بالیده و سرکوب مسلمانان و اظهارات مبتنی بر دین اسلام را به نام دفاع از سکولاریسم توجیه کرده است؛ قابل تامل و تعجب‌آور است. گفتنی است در سال ۲۰۲۰ میلادی، هم‌زمان با افزایش فشارها بر بزرگترین جامعه مسلمان اروپا، تنها مدرسه مسلمان پاریس تعطیل شده است. در توضیح این اقدام آمده مقام‌های فرانسه تنها به این دلیل آن را تعطیل کردند که مدیریت مدرسه به دانش‌آموزان خود که عمدتاً مسلمان بودند، اجازه می‌داده تا در صورت تمایل حجاب بر سر کنند این در حالی است که این مدرسه رسماً سکولار بوده و از برنامه آموزشی ملی پیروی می‌کرده است.
به گفته گزارش، کارزار رسمی مبارزه با نمادهای مذهبی با تمرکز بر حجاب در اماکن عمومی از سال ۲۰۰۴ میلادی آغاز شد و مبتنی بر آن، زنان و دختران مسلمان از پوشیدن روسری در دانشگاه‌ها و مدارس این کشور منع شده‌اند. تصمیم مکرون برای افزایش بودجه مدارس مسیحی به دلیل مسائل انتخاباتی انجام شده است. این در حالی است که احزاب راست‌گرای نوظهور فرانسه و دیگر مناطق اروپا برای گسترش گفتمان سیاسیِ عمیقاً خصمانه در قبال مسلمانان در تلاش هستند. همچنین جناح‌های راست‌گرا در رابطه با مسیحیان ساکن کشورهای خاورمیانه بر این باور هستند ‌که آن‌ها از سوی مسلمانان و اسلام تهدید می‌شوند. این در حالی است که رهبران کلیساها هشدار داده‌اند مسیحیان فلسطینی با تهدید به نابود شدن از سوی گروه‌های اسرائیلی افراط‌گرا مواجه هستند و در مقابل جناح‌های راست‌گرای اروپا معمولاً از رژیم اسرائیل حمایت می‌کنند.
بر اساس گزارش، دولت فرانسه، در سال ۲۰۲۱ میلادی، بودجه ۱۷۴ مدرسه مسیحی در خاورمیانه را تامین کرده است که از میان آن‌ها ۱۲۹ مدرسه در لبنان، ۱۶ مدرسه در مصر، ۷ مدرسه در اسرائیل، ۱۳ مدرسه در اراضی اشغالی فلسطین و ۳ مدرسه در اردن قرار دارد.

 

تیم کارشناسی سازمان دفاع از قربانیان

https://www.middleeastmonitor.com/20220207-france-secular-state-to-double-funding-to-christian-schools-in-middle-east

“ افزایش بودجه مدارس مسیحی در خاورمیانه توسط فرانسه ”