خشونت جنسی پیشتاز خشونت خانگی در فرانسه

کد بلاگ : #6567
تاریخ انتشار : شنبه, 30 بهمن 1400 11:42
تعداد بازدید کننده : 89
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
خشونت جنسی پیشتاز خشونت خانگی در فرانسه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
میزان وقوع خشونت‌ در سال گذشته در قیاس با پیش از شیوع بیماری کووید۱۹ در فرانسه افزایش داشته، به طوری که طبق آمارخشونت‌های خانگی (۵۷ درصد) و خشونت‌های جنسی (۸۲ درصد) بوده است.

شبکه خبری یورونیوز، در روز پنج‌شنبه ۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص افزایش قابل‌توجه موارد خشونت جنسی در فرانسه در سال ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. گزارش بیان می‌کند در روز پنج‌شنبه ۷ بهمن‌ماه بیانیه‌ای از سوی ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه، مبنی بر افزایش ۳۳ درصدی موارد خشونت جنسی به ثبت رسیده در سال ۲۰۲۱ میلادی صادر شده است. به گفته این مقام دولت فرانسه، بخش قابل توجهی از این افزایش به دلیل ثبت جرائم به وقوع پیوسته در سال‌های گذشته است. بر اساس یافته‌های گزارش، میزان وقوع خشونت‌های جنسی در سال گذشته در قیاس با پیش از شیوع بیماری کووید۱۹ در فرانسه افزایش داشته است. همچنین میزان ثبت شکایات مربوط به خشونت‌های خانگی در کلانتری‌ها و دفاتر ژاندارمری این کشور افزایش ۱۴ درصدی و شکایات مربوط به ضرب و شتم عامدانه در همین بازه زمانی افزایش ۹ درصدی داشته است.
بنا به اظهارات وزیر کشور فرانسه افزایش آمار خشونت‌ها از آغاز دوره پنج‌ساله ریاست جمهوری امانوئل مکرون، بیشتر موارد خشونت‌های خانگی (۵۷ درصد) و خشونت‌های جنسی (۸۲ درصد) بوده و برای قربانیان این خشونت‌ها امکان گزارش کردن فراهم شده است. در این راستا نهادهای بین‌المللی دفاع از حقوق زنان و کودکان این آمار را کمتر از آمار واقعی ارزیابی کرده‌اند و معتقدند هراس قربانیان از مجرمان و شرم و خجالت آن‌ها، در بسیاری از موارد باعث عدم اقدام‌شان به طرح شکایت می‌شود.
طبق گزارش، در سال‌های اخیر دولت فرانسه اقداماتی در راستای فراهم کردن امکان ثبت شکایات قربانیان خشونت‌های فیزیکی و جنسی خانگی اتخاذ کرده است. از جمله:
- اشاره به ترغیب قربانیان یا شاهدان خشونت‌های خانگی و جنسی در رسانه‌های این کشور، برای گزارش‌ دادن این موارد به پلیس و ژاندارمری در زمان قرنطینه بیماری کووید – ۱۹؛
- اشاره به انجام اقداماتی چون توسل به ایماء و اشاره برای جلب توجه و گزارش دادن موارد خشونت خانگی در داروخانه‌ها؛


دولت فرانسه همچنین اقدامات جدیدی در راستای مبارزه با خشونت و آزار خانگی اتخاذ کرده، از جمله:
- اشاره به اطلاع‌رسانی دولت درباره آزادی زندانیان محکوم به خشونت خانگی پس از گذراندن دوران محکومیت‌شان به قربانیان آن‌ها؛
- اشاره به تعبیه دستبند الکترونیکی (به همراه دستگاه ردیابی جی‌پی‌اس) برای عاملان خشونت به‌منظور دور نگاه داشتن آن‌ها از قربانیان ؛
گفتنی است در گزارشی نیز وزارت کشور فرانسه اعلام کرده آمار کلاهبرداری در سال 2021 در مقایسه با سال 2020 افزایش 15 درصدی داشته که این امر ناشی از افزایش حضور شیادان در فضای مجازی توصیف شده است.

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

 

https://per.euronews.com/2022/02/02/france-victims-of-domestic-abuse-to-be-told-when-perpetrators-leave-prison
https://per.euronews.com/2022/01/27/france-sharp-33-increase-in-sexual-violence-in-2021

 

“ خشونت جنسی پیشتاز خشونت خانگی در فرانسه ”