ناکارآمدی سیستمیک نظام مهاجرتی ایالات متحده آمریکا

کد بلاگ : #6565
تاریخ انتشار : شنبه, 30 بهمن 1400 11:11
تعداد بازدید کننده : 86
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ناکارآمدی سیستمیک نظام مهاجرتی ایالات متحده آمریکا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
اگرچه هدایت افغان‌های گریخته از حکومت طالبان به‌سوی اتخاذ گزینه معافیت بشردوستانه از سوی دولت بایدن با حسن نیت انجام شده، اما دقیقاً باتلاقی دیوان‌سالارانه را ایجاد کرده است.

نشریه تایم، در روز چهارشنبه ۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص ده‌ها هزار شهروند افغانستانی گریخته از حکومت طالبان و گرفتار شده در دیوان‌سالاری مهاجرتی نابسامان ایالات‌متحده، منتشر کرده است. گزارش بیان می‌کند گرفتار شدن ده‌ها هزار تن از شهروندان افغانستان در نظام مهاجرتی نابسامان و چالش‌های آن‌ها برای پیوستن به یکدیگر و تدوین مسیری آشکار برای آینده، نمایانگر ناکارآمدی‌های گسترده‌تر سیستمیک نظام مهاجرتی ایالات‌متحده است. در این راستا مقام‌های عالی کاخ سفید و وزارت امنیت داخلی برای گسترش راه‌های پناه‌جویی شهروندان افغان تصمیماتی اتخاذ کرده‌اند ازجمله ترغیب آن‌ها به ارائه درخواست جهت دریافت معافیت بشردوستانه.
طبق گزارش هدف از اتخاذ این تصمیم کمک به جبران کمبود راه‌های سنتی‌تر در این زمینه، ازجمله فرآیند روادید مهاجرت و برنامه پذیرش پناه‌جو در ایالات‌متحده بوده که هر دو مورد به شدت دچار کمبود نیروی کار و کمبود بودجه هستند و روند بررسی درخواست‌ها بر اساس این طرح‌ها، ماه‌ها و یا حتی سال‌ها به طول می‌انجامد. گزارش می‌افزاید دولت ترامپ برنامه‌ای بسیار نابسامان، با کمبود منابع و تحت فشار شدید را برای دولت بایدن به میراث گذاشته و ازاین‌رو توسل به طرح عفو بشردوستانه تنها راه آسان برای گریز از این پیچیدگی‌های گسترده به شمار می‌آید، حال‌آنکه این طرح خود معضلاتی در زمینه به هم پیوستن اعضای خانواده‌ها، دسترسی به مزایا و دسترسی به اقامت دائم و دریافت شهروندی ایالات‌متحده را نیز به همراه دارد. طبق گزارش، اگرچه هدایت افغان‌ها به‌سوی اتخاذ گزینه معافیت بشردوستانه از سوی دولت بایدن با حسن نیت انجام شده، اما دقیقاً باتلاقی دیوان‌سالارانه را ایجاد کرده است. در این گزارش به برخی از معضلات ناشی از اجرای این طرح برای شهروندان افغانستانی، اشاره شده است. ازجمله:
- ‌ عدم پردازش کامل درخواست‌های اکثریت گسترده‌ای از شهروندان افغانستانی‌ جهت دریافت معافیت بشردوستانه؛
- مردود شدن نرخ بالایی از درخواست‌های پردازش شده؛
گفتنی است که از ماه ژوئیه سال ۲۰۲۱ میلادی، آژانس خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالات‌متحده بیش از ۴۰ هزار درخواست معافیت بشردوستانه دریافت نموده و تا روز ۱۲ ژانویه سال جاری تنها ۱۴۵ مورد را به‌طور مشروط تأیید و ۵۶۰ مورد را مردود اعلام کرده است.
- اشاره به عدم برخورداری افراد دارای معافیت بشردوستانه از امتیازات وضعیت پناه‌جویی؛
برخی از این امتیازات شامل اجازه کار، دسترسی به مراقبت‌های درمانی و تسهیل شرایط اقامت دائم، دشواری پیوستن مجدد اعضاء خانواده به یکدیگر که در خارج از کشور به سر می‌برند و با خطر انتقام از سوی طالبان مواجه هستند، می‌باشد.
- اشاره به آشکار نبودن موارد لازم برای افراد متقاضی این طرح به‌دلیل داشتن مبنایی ویژه؛
- اشاره به انباشته شدن گسترده درخواست‌های معافیت بشردوستانه و عدم آمادگی مقام‌های ایالات‌متحده برای پرداختن به هجوم پرونده‌ها؛
گفتنی است در شرایط معمولی در یک سال کمتر از 2000 پرونده معافیت بشردوستانه دریافت می‌شود که بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ مورد آن تأیید می‌شود. این در حالی است که از تابستان گذشته تعداد پرونده‌ها در این خصوص به بیش از ۲۰ برابر روند معمول رسیده است.
- اشاره به ضرورت مراجعه شهروندان افغانستانی جهت دریافت معافیت بشردوستانه به سفارت ایالات‌متحده به‌منظور انجام فرآیند بررسی سوابق و احراز هویت؛
این درحالی‌ است که سفارت آمریکا در این کشور فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درآورده و هنگامی‌که شهروندان افغانستانی مجبور می‌شوند به سفارت آمریکا در کشورهای همسایه رجوع کنند، با این پاسخ مواجه می‌شوند که حضور شما در خارج از کشورتان حاکی از آن است که دیگر در معرض خطر قرار ندارید.
- اشاره به تلاش ایالات‌متحده از آغاز برنامه خروج نیروهای خود از افغانستان در سال گذشته میلادی جهت استقرار مجدد بیش از ۷۶ هزار شهروند افغانستانی در این کشور؛
بنا به گزارش، دولت بایدن به تغییر خاموش سیاست‌های خود در این زمینه، اقدام کرده که می‌توان به عدم استفاده از این فرصت جهت اجرایی کردن برنامه استقرار مجدد پناه‌جویان در آمریکا اشاره کرد.
- اشاره به کاهش بی‌سابقه نرخ پذیرش پناه‌جو به ۱۸ هزار نفر در سال مالی ۲۰۲۰ توسط دولت ترامپ و کاهش نیروی کار و بودجه در این زمینه؛
- اشاره به اقدام جو بایدن در نخستین سال ریاست‌جمهوری خود به افزایش نرخ پذیرش پناه‌جو به ۶۲500 نفر؛
بر اساس گزارش تنها ۱۱ هزار و ۴۰۰ پناه‌جو در آن سال، و عمدتاً به دلیل شیوع بیماری کووید – ۱۹ پذیرش شده‌اند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://time.com/6141516/afghans-humanitarian-parole/?amp=true

 

“ ناکارآمدی سیستمیک نظام مهاجرتی ایالات متحده آمریکا ”