بیشترین تجربه تبعیض در بین اقلیت‌های مذهبی، سهم مسلمانان بریتانیا

کد بلاگ : #6548
تاریخ انتشار : سه شنبه, 19 بهمن 1400 16:00
تعداد بازدید کننده : 37
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بیشترین تجربه تبعیض در بین اقلیت‌های مذهبی، سهم...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بیش از یک ‌چهارم مردم بریتانیا از نگرش‌های منفی در قبال مسلمانان برخوردارند که ۹.۹ درصد از آن‌ها رویکردی بسیار منفی در این زمینه دارند، در حالی که تنها ۸.۵ درصد از جامعه بریتانیا در قبال یهودیان، ۶.۴ درصد در قبال سیاه‌پوستان و ۸.۴ درصد در قبال سفیدپوستانِ دارای ملیت‌های متفاوت، از رویکردهای منفی برخوردار هستند.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست مانیتور، در روز دوشنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، گزارشی مبنی بر تبعیض‌ها علیه جوامع مسلمان بریتانیا منتشر کرده است. این گزارش به پژوهش تحلیلی صورت گرفته در زمینه اسلام‌هراسی از سوی دانشگاه بیرمنگام و شرکت تحلیل داده‌ها به نام YouGov، در خصوص تجربه تبعیض به بیشترین میزان ممکن از طرف مسلمانان بریتانیا اشاره کرده است. بر اساس یافته‌های این تحلیل، مردم بریتانیا تمایل بیشتری به اتخاذ رویکردهای تبعیض‌آمیز و منفی در قبال اسلام در قیاس با سایر ادیان دارند و اقلیت قابل‌توجه آن‌ها از نگرش‌های نادرست و توطئه‌آمیز در قبال جوامع مسلمان این کشور برخوردار هستند. طبق بررسی ابعاد جمعیت‌شناختی این پژوهش، سالمندان، طبقه کارگر، مردان و موافقان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و حامیان حزب محافظه‌کار در زمان نخست‌وزیری بوریس جانسون احتمالاً بیشتر از سایر شهروندان این کشور از این دست رویکردها و اعتقادات اسلام‌هراسانه برخوردار هستند.
طبق اظهارات استیون اچ. جونز ، نویسنده اصلی این گزارش، تعصب در قبال اسلام در میان طبقه مرفه‌تر و تحصیل‌کرده‌تر جامعه رواج بیشتری دارد و در قیاس با سایر اشکال نژادپرستی، رویکردهای جرم‌اندیشانه در قبال اسلام و مسلمانان در بریتانیا گسترده‌تر می‌باشد. بر اساس یافته‌های این گزارش، نگرش‌های متعصبانه جامعه بریتانیا در قبال اسلام احتمالاً سه برابر بیشتر از سایر ادیان است و حمایت از ممنوعیت مهاجرت مسلمانان به این کشور ۴ تا ۶ درصد بیش از دیگر گروه‌های اقلیت مذهبی و قومی است. به‌عبارت‌دیگر مردم بریتانیا با اطمینان بیشتری به ارائه قضاوت‌های ناصحیح درباره اسلام در قیاس با سایر ادیان غیرمسیحی می‌پردازند. گزارش بیان می‌کند از هر چهار نفر بریتانیایی، یک نفر از نگرش‌های توطئه‌آمیز در خصوص مناطقی که به «مناطق ممنوعه بر اساس شریعت » معروف شده‌اند، برخوردارند. حدود ۲۶.۵ درصد از مردم این کشور بر این باورند که برخی از مناطق بریتانیا بر مبنای قانون شریعت اداره شده و ورود غیرمسلمانان به آن مناطق ممنوع است. گفتنی است که اکثریت این افراد از حامیان حزب محافظه‌کار و برگزیت هستند.
طبق یافته‌های گزارش، بیش از یک ‌چهارم مردم بریتانیا از نگرش‌های منفی در قبال مسلمانان برخوردارند که ۹.۹ درصد از آن‌ها رویکردی بسیار منفی در این زمینه دارند. این در حالی است که تنها ۸.۵ درصد از جامعه بریتانیا در قبال یهودیان، ۶.۴ درصد در قبال سیاه‌پوستان و ۸.۴ درصد در قبال سفیدپوستانِ دارای ملیت‌های متفاوت، از رویکردهای منفی برخوردار هستند. این گزارش در راستای رفع تبعیض علیه مسلمانان، توصیه‌هایی کرده ازجمله اینکه دولت و سایر نهادهای مهم دولتی به وجود اسلام‌هراسی در کشور اذعان عمومی کنند و دیگر این‌که سازمان‌های جامعه مدنی رواج آموزش‌های نادرست سیستمیک در رابطه با اسلام در جامعه بریتانیا را تصدیق و بیان کنند این امر منجر به بروز اسلام‌هراسی در این کشور شده است. همچنین تاکید کرده مقام‌های دولتی و سایر شخصیت‌های سرشناس بریتانیا باید فقدان انتقاد عمومی در قبال گفتمان‌ها و اقدامات اسلام‌هراسانه را مطرح کنند و به اینکه چگونه اسلام‌هراسی در قیاس با سایر اشکال نژادپرستی و جزم‌اندیشی، نمود بیشتری در این کشور یافته، بپردازند. این گزارش در تکمیل توضیحات قبل، به اخراج نصرت غنی، وزیر پیشین دولت بریتانیا و طرح اتهامات علیه حزب محافظه‌کار در رابطه با اخراج وی به دلیل مسلمان بودنش اشاره کرده است . گفتنی است که نصرت غنی در سال ۲۰۱۵ میلادی به عضویت پارلمان بریتانیا درآمد. او نخستین قانون‌گذار زن مسلمان از حزب محافظه‌کار بریتانیا بود و در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز تصدی وزارت حمل‌ونقل را بر عهده گرفت.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeastmonitor.com/20220124-report-finds-muslim-communities-among-most-discriminated-against-in-uk
https://per.euronews.com/2022/01/24/uk-boris-to-probe-transport-minister-nusrat-ghani-claim-fired-over-muslim-faith

“ بیشترین تجربه تبعیض در بین اقلیت‌های مذهبی، سهم مسلمانان بریتانیا ”