سکوت بایدن، مشوق عربستان سعودی برای ادامه جنگ‌افروزی در یمن

کد بلاگ : #6546
تاریخ انتشار : یکشنبه, 17 بهمن 1400 14:12
تعداد بازدید کننده : 96
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سکوت بایدن، مشوق عربستان سعودی برای ادامه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دولت بایدن در یمن نیز همان منطق معیوبی را دنبال می‌کند که موجب فرو افتادن ایالات‌متحده در ورطه جنگ ۲۰ ساله افغانستان شد. منطقی مبتنی بر تغییر وضعیت جنگ در یمن که تنها به وخیم‌تر شدن شرایط، مرگ غیرنظامیان بیشتر می‌انجامد.

نشریه نیو ریپابلیک ، در روز پنج‌شنبه ۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص سکوت شر‌م‌آور جو بایدن، در زمینه جنگ عربستان سعودی با یمن منتشر کرده است. گزارش بیان می‌کند بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در نخستین سخنرانی مهم خود با موضوع سیاست خارجی بر ضرورت پایان یافتن جنگ یمن تاکید کرده است. این در حالی است که باگذشت نزدیک به یک سال از آن سخنرانی، مرگ و نابودی همچنان در یمن ادامه داشته و آمریکا نیز در آن نقش ایفا می‌کند. طبق گزارش بین حملاتی با پشتیبانی عربستان سعودی و حملات هوایی این کشور، علیه نیروهای انصارا... و ادعاهای مقام‌های سعودی – که ماه گذشته در روزنامه وال استریت ژورنال تجدید چاپ شده – مبنی بر نیاز آن‌ها به تسلیحات ایالات‌متحده جهت دفاع از خود در برابر حملات فرامرزی نیروهای انصارا... تناقض وجود دارد. همچنین بر اساس گزارش، دولت بایدن، در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، کنگره را برای تایید گرفتن در خصوص فروش مضاعف موشک به عربستان سعودی تحت فشار گذاشته و استدلال کرده که این تسلیحات برای مقاصد دفاعی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
به گفته گزارش، حمایت‌های ایالات متحده باعث جسارت یافتن بیشتر مقام‌های سعودی، اماراتی و دولت عبد ربه منصور هادی شده و باعث شده جنگی که تاکنون منجر به از دست رفتن جان ۳۷۷ هزار تن از مردم این کشور شده، همچنان ادامه داشته باشد.
بر اساس گزارش، دولت بایدن در قبال کارزار بمباران یمن توسط سعودی‌ها در روزهای کریسمس و تکرار اظهارات محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در رابطه با ایران مبنی بر اینکه ارسال غیرقانونی تسلیحات از سوی این کشور به یمن موجب حملات خشونت‌بار نیروهای انصارا... شده، سکوت کرده است. پرسش اینجا است که بنا بر ادعای وزارت خارجه ایالات‌متحده، چنانچه ۱۴۰۰ قبضه تفنگ تهاجمی AK و ۲۲۶ هزار و ۶۰۰ فقره مهمات ارسال شده از سوی ایران، موجب طولانی شدن جنگ و رنج غیرنظامیان یمنی می‌شود، پس تسلیحات آمریکایی به ارزش ۶۵۰ میلیون دلار که بایدن به تازگی به عربستان سعودی فروخته است چه پیامدهایی خواهد داشت؟ گزارش بیان می‌کند همان‌طور که دولت بایدن از سقوط شهر مأرب به دست نیروهای انصارا... ابراز نگرانی می‌کند، انتظار می‌رود کاخ سفید قتل‌عام غیرنظامیان بر اثر حملات عربستان در ایام کریسمس و ادوار اخیر خشونت‌ها در این کشور را نیز قاطعانه محکوم نماید. این در حالی است که وزارت خارجه ایالات‌متحده، در روز کریسمس، تنها حمله فرامرزی نیروهای انصارا... به استان جیزان در عربستان سعودی را به‌شدت محکوم کرد و درباره بمباران صنعا توسط سعودی‌ها و تداوم حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان هیچ اظهار نظری نکرده است.
طبق یافته‌های گزارش، الگوی همیشگی ایالات‌متحده در قبال تحولات منطقه خاورمیانه همان الگوی همیشگی مبتنی بر تعهد به پایان بخشیدن به جنگ یمن است اما در نهایت به نقش هژمونیک خود مشتمل بر طرفداری از برخی از کشورها، مشارکت در منازعات و فروش بیشتر تسلیحات ادامه می‌دهد و این امر باعث به مخاطره افتادن منافع، صلح، ثبات و حقوق بشر می‌شود. بنا به اظهارات برخی از اعضاء مجلس سنای آمریکا باید راهبرد دولت بایدن بر حمایت گسترده از عربستان سعودی، مبتنی باشد به این امید که بتواند نقاط قوتی از سوی این کشور در جنگ یمن و هم‌زمان موافقت ولیعهد سعودی به پایان دادن به این جنگ بدون از دست دادن وجهه خود را کسب کند. گزارش بیان می‌کند به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان در چنین بده بستانی، به دیکتاتور سعودی اعتماد داشت و این رویکرد تنها موجب طولانی شدن جنگ خواهد شد. به گفته گزارش، این اظهارات با گفته‌های فرماندهان نظامی در واشنگتن درباره جنگ افغانستان که به مدت ۲۰ سال بدون کسب هرگونه پیروزی به طول انجامید، شباهت دارد.
در این گزارش آمده دولت بایدن در یمن نیز همان منطق معیوبی را دنبال می‌کند که موجب فرو افتادن ایالات‌متحده در ورطه جنگ ۲۰ ساله افغانستان شد. منطقی مبتنی بر تغییر وضعیت جنگ در یمن که تنها به وخیم‌تر شدن شرایط، مرگ غیرنظامیان بیشتر بر اثر خشونت، بیماری، گرسنگی، فرسایش و فروپاشی نهادها و خدمات و سقوط ارزش پول کشور منجر شده است. کشوری که پیش از جنگ نیز «حکومتی شکست‌خورده» به شمار می‌آمده، زمینه مداخله نظامی قدرت‌های خارجی در آن فراهم می‌شود. در پایان گزارش به ضرورت اقدام بایدن در راستای خاتمه دادن به حمایت شرم‌آور ایالات‌متحده از تلاش ولیعهد عربستان جهت نابودی یمن اشاره شده است. گفتنی است در غیر این صورت به‌جای طرد شدن عربستان از جامعه جهانی، ولیعهد این کشور موفق می‌شود ریاکاری بایدن را به نمایش بگذارد.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://newrepublic.com/article/164998/bidens-saudi-arabia-war-yemen-shameful-silence

“ سکوت بایدن، مشوق عربستان سعودی برای ادامه جنگ‌افروزی در یمن ”