موافقت پرداخت غرامت به کودکان بومی توسط دولت کانادا

کد بلاگ : #6535
تاریخ انتشار : یکشنبه, 10 بهمن 1400 11:48
تعداد بازدید کننده : 147
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
موافقت پرداخت غرامت به کودکان بومی توسط دولت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دولت کانادا با میراث بر جای مانده از دوران استعمار و هم‌زمان با اقدام کمیسیون حقیقت و آشتی برای تلقی کردن جداسازی تاریخی کودکان بومی از خانواده و مستقر کردن آن‌ها در مدارس شبانه‌روزی برای مدت بیش از یک قرن، به‌عنوان نسل‌کشی فرهنگی، دست و پنجه نرم می‌کند.

شبکه خبری بی.بی.سی، در روز سه‌شنبه ۱۴ دی‌ماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص توافق دولت کانادا به پرداخت ۳۱ میلیارد دلار برای پرونده کودکان بومی این کشور منتشر کرده است. گزارش بیان می‌کند دولت کانادا با پرداخت ۴۰ میلیارد دلار کانادا (برابر با ۳۱ میلیارد دلار آمریکا به‌عنوان غرامت به کودکان و خانواده‌های بومی آسیب دیده، مطابق نظام رفاهی کودکان بومی که بزرگترین دادخواهی حقوقی در تاریخ کانادا به شمار می‌آید؛ موافقت کرده است. به گفته گزارش، دیوان حقوق بشر کانادا در سال ۲۰۱۶ میلادی، طی صدور حکمی اعلام کرد این کشور در تأمین بودجه لازم جهت ارائه خدمات به کودکان بومی در قیاس با سایر کودکان اقدام نکرده است. گفتنی است این دعوای حقوقی طولانی‌مدت پس از اعلام شکایتی از سوی انجمن حمایت از کودکان و خانواده‌های بومی به دیوان حقوق بشر کانادا، در سال ۲۰۰۷ میلادی، آغاز شده که ادعا می‌کند نظام خدمات رفاهی کودکان تبعیض‌آمیز بوده است. بر اساس این گزارش، دیوان حقوق بشر کانادا پس از گذشت ۹ سال با صدور حکم علیه دولت فدرال، مبنی بر ضرورت پرداخت غرامت ۴۰ هزار دلاری برای هر یک از کودکان بومی اقدام کرده است. این میزان خسارت بیشترین میزان غرامت قابل پرداخت بر اساس قانون حقوق بشر کانادا است. متقابلاً دولت کانادا هم به طرح دعوی حقوقی مبنی بر بحث‌انگیز کردن این حکم و این‌که تعیین این میزان غرامت از سوی دادگاه خطا بوده؛ پرداخته است.
گزارش بیان می‌کند،۲۰ میلیارد دلار از این غرامت به تأمین بودجه برای کودکان ساکن سرزمین‌های بومی و منطقه یوکون در شمال کانادا، اختصاص یافته که از ماه آوریل سال ۱۹۹۱ تا ۳۱ مارس سال ۲۰۲۱ میلادی از خانواده‌های خود جدا شده‌اند. این در حالی است که بیش از ۲۱۵ هزار کودک، به‌استثناء اعضاء خانواده و سرپرست‌های خود، شامل دریافت این غرامت شوند. بر اساس گزارش، ۲۰ میلیارد دلار دیگر به ایجاد تغییرات اساسی در برنامه خدمات خانواده‌های بومی اختصاص می‌یابد که شامل بودجه‌هایی برای حمایت از بومیان بزرگسالی است که از نظام رفاهی کودکان خارج شده‌اند. این منبع همچنین صرف کمک به ارائه خدمات برای جلوگیری از گسیختگی این خانواده‌ها می‌شود. گزارش به اظهارات یکی از وکلای این پرونده در خصوص هنگفت بودن میزان این توافق به واسطه آسیب‌های گسترده ناشی از نظام رفاهی ظالمانه و تبعیض‌آمیز خانواده‌ها و کودکان بومی که بر اعضاء این دادخواهی حقوقی وارد آمده، اشاره کرده است. طبق داده‌های آماری بیش از نیمی از کودکان ساکن پرورشگاه‌های کانادا را کودکان بومی تشکیل می‌دهند، علی‌رغم این‌که کم‌تر از ۸ درصد از جمعیت کودکان این کشور را بومیان تشکیل می‌دهد.

گزارش بیان می‌کند در این رابطه، قانون جدیدی در سال ۲۰۱۹ میلادی، مبنی بر تأیید حق جوامع بومی برای برخورداری از اختیارات حقوقی و قضایی در زمینه خدمات کودک و خانواده در جوامع خود تصویب شده و انتظار می‌رود که این توافق در ماه‌های آتی نهایی شود. بر اساس گزارش، دولت کانادا با میراث بر جای مانده از دوران استعمار از سال ۲۰۱۵ میلادی، درگیر است و هم‌زمان با اقدام کمیسیون حقیقت و آشتی برای تلقی کردن جداسازی تاریخی کودکان بومی از خانواده‌هایشان و مستقر کردن آن‌ها در مدارس شبانه‌روزی برای مدت بیش از یک قرن، به‌عنوان نسل‌کشی فرهنگی، دست و پنجه نرم می‌کند. این گزارش، با یادآوری حضور حدود ۱۵۰ هزار کودک بومی در این مدارس که صدها تن از آن‌ها جان خود را از دست داده و بسیاری مورد سوء‌استفاده‌های جسمی و جنسی قرار گرفتند به افزایش اضطرار جهت اقدام در این زمینه اشاره کرده است. گفتنی است که این مدارس سرانجام در سال ۱۹۹۶ میلادی تعطیل شدند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-59833123.amp
https://www.nytimes.com/2022/01/04/world/canada/canada-indigenous-children-settlement.html

“ موافقت پرداخت غرامت به کودکان بومی توسط دولت کانادا ”