معافیت از مجازات نیروهای نظامی آمریکا برای تلفات غیرنظامیان

کد بلاگ : #6511
تاریخ انتشار : دوشنبه, 13 دی 1400 9:50
تعداد بازدید کننده : 130
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
معافیت از مجازات نیروهای نظامی آمریکا برای...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سارا هولوینسکی، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر در واشنگتن، می‌گوید اگر چه خبر مسئولیت‌ناپذیری نیروهای نظامی ایالات‌متحده در قبال مرگ غیرنظامیان تعجب‌آور نیست، اما این مسئله به شدت مایه نگرانی است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در روز سه‌شنبه ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص اقدام ضروری ایالات‌متحده برای پایان دادن به معافیت از مجازات برای تلفات غیرنظامیان منتشر کرده است. این گزارش به نگرانی عمیق این سازمان در زمینه تصمیم نیروهای نظامی ایالات‌متحده اشاره کرده که هیچ یک از افراد خود را برای کشتن ۱۰ غیرنظامی، در حمله پهپادی به کابل در ماه اوت سال 2021، مسئول نمی‌داند. این گزارش بیان می‌کند به دلیل عدم انتشار گزارش کامل حمله نیروهای نظامی آمریکا به کابل و گزارش مبهم پنتاگون در خصوص این حمله و نقض نکردن قوانین جنگ، واکنش‌های زیادی ایجاد شده است. در این راستا روزنامه‌های نیویورک تایمز و واشنگتن پست حقایقی حاکی از شواهد قانع‌کننده در زمینه ناکارآمدی نیروهای نظامی ایالات‌متحده در زمینه اتخاذ گام‌های عملی برای به حداقل رساندن آسیب به غیرنظامیان برملا کرده‌اند. به گفته دیده‌بان، این اطلاعات تصمیم وزارت دفاع برای تبرئه نیروهای خود از بی‌ملاحظگی یا بی‌اعتنایی کیفری را توجیه نمی‌کند.
در این گزارش به اظهارات سارا هولوینسکی ، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر در واشنگتن، اشاره شده که می‌گوید اگر چه خبر مسئولیت‌ناپذیری نیروهای نظامی ایالات‌متحده در قبال مرگ غیرنظامیان تعجب‌آور نیست، اما این مسئله به شدت مایه نگرانی است. این گزارش بر اقدام ضروری کنگره در خصوص ایجاد اصلاحات در نظام قضایی نیروهای نظامی تاکید و از پنتاگون درخواست کرده است به چرایی‌های مطرح شده در خصوص عدم ایجاد تغییرات ملموس با وجود بررسی‌های انجام شده در زمینه سیاست‌ها و عملکرد این نیروها پاسخ دهد، آن‌هم درحالی‌که ۲۰ سال است خبرهای این چنینی همچنان به گوش می‌رسند. همچنین در این گزارش، ناکارآمدی وزارت دفاع ایالات‌متحده در پاسخگویی به حوادث منجر به آسیب غیرنظامیان مکررا اشاره و به آن تاکید شده است. ازجمله حمله ماه اوت به کابل و حمله پهپادی واحد عملیات ویژه این وزارتخانه، تحت عنوان «گروه ضربت ۹» به باغوز در سوریه، در سال ۲۰۱۹ میلادی که هر دو مورد از سوی روزنامه نیویورک تایمز بر ملا شده‌ است.
این گزارش به اقدام اضطراری کنگره با بهره از مسئولیت‌های نظارتی خود در رابطه با موارد نقض قوانین جنگ توسط وزارت دفاع تاکیده کرده و بیان می‌کند که تنها تحقیق در زمینه حوادثی که به شدت رسانه‌ای شده‌اند، کافی نیست. همچنین گزارش به اقدام ضروری قانون‌گذاران آمریکا در بررسی عملکرد ۲۰ ساله نیروهای نظامی این کشور که باعث مرگ یا جراحت غیرنظامیان شده است تاکید می‌کند. در پایان، گزارش به پیامی که دولت ایالات‌متحده تنها چند روز پس از میزبانی اجلاس دموکراسی به جهانیان منتقل کرد، اشاره می‌کند که حاکی از معافیت از مجازات و پنهان‌کاری برای نیروهای نظامی خود بود که اعتبار این کشور را خدشه‌دار کرده است.

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.hrw.org/news/2021/12/14/us-end-impunity-civilian-casualties

 

“ معافیت از مجازات نیروهای نظامی آمریکا برای تلفات غیرنظامیان ”