اقدام شرکت سایبری فعال در امارات متحده عربی به منظور نظارت بر فعالان حقوق بشر

کد بلاگ : #6497
تاریخ انتشار : سه شنبه, 7 دی 1400 15:49
تعداد بازدید کننده : 77
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اقدام شرکت سایبری فعال در امارات متحده عربی به...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
برخی از برنامه‌های جاسوسی و غیرقانونی از جمله کمپانی امنیت سایبری دارک‌متر از این فن‌آوری به‌منظور شناسایی و نظارت فعالان، روزنامه‌نگاران، رهبران خارجی کشورهای رقیب و دشمنان سیاسی استفاده می‌کنند.

پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست آی، در روز پنج‌شنبه ۱۸ آذرماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص طرح شکایت از سوی لجین الهذلول، فعال سعودی علیه شرکت سایبری مستقر در امارات متحده عربی منتشر کرده است. طی این گزارش وی در ایالات متحده آمریکا، شکایتی علیه کمپانی امنیت سایبری دارک‌متر ، مستقر در امارات متحده عربی و سه تن از مدیران سابق آن مطرح کرده و ادعا کرده تلفنش توسط این کمپانی هک شده است. گفتنی است بنیاد الکترونیکی فرانتیر ، که یک گروه حقوق بشری دیجیتال است از جانب لجین الهذلول اقدام به طرح این شکایت نموده است. به اعتقاد گزارش، الهذلول به‌عنوان یکی از قربانیان این برنامه جاسوسی و غیرقانونی که در آستانه خیزش‌های بهار عربی در سال ۲۰۱۱ میلادی، راه‌اندازی شده، می‌باشد. گفتنی است از این برنامه به‌منظور شناسایی و نظارت فعالان، روزنامه‌نگاران، رهبران خارجی کشورهای رقیب و دشمنان سیاسی استفاده شده است.
بنا به ادعای الهذلول تلفنش به‌منظور شناسایی موقعیت و سرقت اطلاعات از وی، به‌عنوان بخشی از تلاش‌های گسترده‌ امارات متحده عربی و عربستان سعودی، متحد این کشور، در راستای نظارت بر مخالفان خود هک شده است. وی در این گزارش اظهار کرد این روند باعث دستگیری خودسرانه او توسط نیروهای امنیتی امارات و استرداد وی به عربستان سعودی و حبس و شکنجه شدن در آنجا شده است. وی در ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی، به همراه شماری دیگر از فعالان زن، تنها چند هفته پیش از رفع ممنوعیت رانندگی برای زنان در عربستان سعودی بازداشت شد. گزارش بیان می‌کند دادگاهی سعودی، در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، الهذلول را به تحمل ۵ سال و ۸ ماه حبس به اتهام ارتکاب جرائم تروریستی محکوم کرده بود که پس از گذراندن بخشی از مدت زمان محکومیت خود در ماه فوریه سال جاری با آزادی مشروط و عدم خروج برای مدت 5 سال از عربستان سعودی آزاد شد.
این گزارش به اظهارات دیوید گرین ، مدیر بخش آزادی‌های مدنی بنیاد الکترونیکی فرانتیر، که در بیانیه‌ای بر لزوم پاسخگو نمودن کمپانی‌هایی که نرم‌افزارها و خدمات نظارتی خود را در اختیار دولت‌های سرکوبگر قرار می‌دهند، اشاره کرده و معتقد است که این اقدامات منجر به سوء‌استفاده‌های حقوق بشری می‌شود. وی در ادامه بیان کرده که اگر چه آسیب‌های وارد آمده به لجین الهذلول قابل جبران نیست، اما با این‌حال طرح این شکایت گامی در راستای مسئولیت‌پذیری این کمپانی‌ها به شمار می‌آید. این گزارش همچنین به انجام عملیات پیشرفته اطلاعاتی و جاسوسی از سوی امارات متحده عربی به کمک عمال آمریکایی، با انگیزه هدف قرار دادن مقام‌های دولتی، دفاتر سازمان ملل در نیویورک و مدیران فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) در سال‌های گذشته اشاره کرده است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.middleeasteye.net/news/saudi-activist-loujain-al-hathloul-files-lawsuit-against-uae-based-cyber-firm

“ اقدام شرکت سایبری فعال در امارات متحده عربی به منظور نظارت بر فعالان حقوق بشر ”