خشونت خانگی در فرانسه، معضلی بی‌پایان

کد بلاگ : #6468
تاریخ انتشار : یکشنبه, 14 آذر 1400 9:47
تعداد بازدید کننده : 108
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
خشونت خانگی در فرانسه، معضلی بی‌پایان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
طبق آمار و ارقام ثبت شده توسط اداره پلیس و ژاندارمری فرانسه، ۸۷ درصد از قربانیان خشونت خانگی را زنان تشکیل می‌دهند. به ‌عبارت ‌دیگر، بیش از ۱۳۹ هزار زن در سال ۲۰۲۰ میلادی مورد آزار و خشونت خانگی مردان قرار گرفته‌اند.

شبکه خبری یورونیوز، در روز دوشنبه اول آذرماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص افزایش ده درصدی خشونت خانگی در فرانسه منتشر کرده است. در این گزارش به آمار وزارت کشور فرانسه مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی میزان خشونت خانگی در این کشور، در سال ۲۰۲۰ میلادی و رسیدن تعداد قربانیان به ۱۵۹ هزار نفر اشاره شده است. طبق آمار و ارقام ثبت شده توسط اداره پلیس و ژاندارمری فرانسه، ۸۷ درصد از قربانیان خشونت خانگی را زنان تشکیل می‌دهند. به ‌عبارت ‌دیگر، بیش از ۱۳۹ هزار زن در سال ۲۰۲۰ میلادی مورد آزار و خشونت خانگی مردان قرار گرفته‌اند. گفتنی است که این آمارها شامل خشونت‌های منجر به قتل نمی‌شود. در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۰۲ زن بر اثر ضرب‌وجرح از سوی همسران و یا شرکای زندگی خود جان باخته‌اند. این در حالی است که تعداد زنان جان باخته در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۴۶ نفر بوده و این آمارها نشان می‌دهند که فرانسه با کاهش قتل‌های خانگی رو به رو بوده است.
طبق یافته‌های گزارش، حدود ۳ درصد از قربانیان خشونت خانگی، یعنی ۵۴۰۰ نفر که غالباً زن هستند، تجاوز جنسی از سوی همسر یا شریک زندگی خود را گزارش داده‌اند. همچنین به افزایش آمارهای خشونت خانگی در نخستین دور از قرنطینه کرونا و درعین‌حال کاهش ۱۳ درصدی آن در زمان اجرای دور دوم قرنطینه نیز اشاره شده است. گفتنی است که شهر «اورون» دارای کمترین و «سن سن دنی»، حومه شمالی پاریس، شاهد بیشترین میزان خشونت خانگی در کل فرانسه بوده است. گزارش بیان می‌کند اکثر قربانیان خشونت خانگی، به‌ویژه تجاوز جنسی، از ارائه شکایت در این زمینه به مراجع قانونی خودداری می‌کنند. به گفته وزارت کشور فرانسه در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ میلادی، به طور متوسط تنها ۲۷ درصد از قربانیان خشونت‌های خانگی در این زمینه شکایت کرده‌اند. این در حالی است که طبق اظهارات مقامات سازمان‌های مدافع حقوق زنان به بیش از ۴۰ درصد از زنان قربانی خشونتی که اقدام به اعتراض و ارائه شکایت رسمی نموده‌اند، هیچ‌گونه حقوقی تعلق نمی‌گیرد و آن‌ها همچنان با مشکلات و معضلات خود درگیر هستند. بر اساس این گزارش، در یک دهه گذشته تنها ۱۲ درصد از زنان قربانی خشونت خانگی توانسته‌اند با کمک دولت از خانه‌های خود نقل مکان کرده و در خانه‌های امن‌تر سکونت داشته باشند. 

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://per.euronews.com/2021/11/22/domestic-violence-increased-more-than-10-in-france-in-2020

 

“ خشونت خانگی در فرانسه، معضلی بی‌پایان ”