سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر در بحرین با همکاری نهادهای آکادمیک

کد بلاگ : #6462
تاریخ انتشار : یکشنبه, 7 آذر 1400 11:53
تعداد بازدید کننده : 122
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر در بحرین با همکاری...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
حکومت بحرین از طریق همکاری‌ با نهادهای آکادمیک جهان، همچون دانشگاه‌ها، به‌عنوان راهبردی عامدانه در راستای سرپوش نهادن بر کارنامه رو به وخامت حقوق بشری خود استفاده می‌کند.

مرکز اروپا برای دموکراسی و حقوق بشر ، در آبان ماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص چگونگی بهره‌برداری بحرین از مشارکت‌های آکادمیک در راستای پنهان کردن موارد فاحش نقض حقوق بشر در این کشور منتشر کرده است. این گزارش بیان می‌کند حکومت بحرین از طریق همکاری‌ با نهادهای آکادمیک جهان، همچون دانشگاه‌ها، به‌عنوان راهبردی عامدانه در راستای سرپوش نهادن بر کارنامه رو به وخامت حقوق بشری خود استفاده می‌کند. همچنین در این گزارش به اقدام سفیر بحرین در ایالات‌متحده در خصوص حفظ روابط خود با دانشگاه‌های بوستون و سافولک اشاره شده و بر سوء‌استفاده‌های حقوق بشری دولت بحرین ازجمله شرایط زندان‌ها و بازداشتگاه‌هایی که مدافعان حقوق بشر به‌طور خودسرانه در آن محبوس شده‌اند، تاکید کرده است. از طرف دیگر، گزارش به مشارکت متقابل دانشگاه‌های بوستون و سافولک از طریق همکاری با سفیر بحرین در ایالات‌متحده و سرپوش‌گذاشتن بر موارد نقض حقوق بشر اشاره می‌کند تا این مقام بتواند همچنان سابقه حقوق بشری بی‌رحمانه این کشور را نادیده بگیرد. همچنین به رابطه مستقیم دانشگاه هادرزفیلد بریتانیا که مقطع اختصاصی کارشناسی ارشد در زمینه علوم امنیتی در آن تدریس می‌شود، با آکادمی سلطنتی پلیس بحرین که مکرراً متهم به اِعمال شکنجه شده است، اشاره می‌کند.
طبق یافته‌های گزارش و بر خلاف شواهد موجود مبنی بر دعاوی اِعمال شکنجه از سوی این سازمان و درخواست چندین سازمان مردم‌نهاد جهت تعلیق این دوره آموزشی، دانشگاه مزبور از آشکار کردن منافع مالی حاصل از این دوره خودداری کرده و آن را متوقف نکرده است. گزارش عنوان می‌کند دانشگاه لاساپیینزا ، در ایتالیا، در سال ۲۰۱۸ میلادی، کرسی جدید استادی به افتخار پادشاه بحرین تحت عنوان «کرسی شاه حمد برای گفتگوی بین‌ادیان و همزیستی مسالمت‌آمیز» بنیان نهاد. این در حالی است که بحرین سابقه طولانی در زمینه اِعمال تبعیض‌های فرقه‌ای و عدم مدارای مذهبی دارد و کمیسیون آزادی‌ مذهبی بین‌المللی ایالات‌متحده نیز، بحرین را به‌ عنوان کشوری که موارد نقض سیستماتیک، متداوم و فاحش آزادی دین و مذهب را مرتکب می‌شود، به شمار آورده است. طبق این گزارش، درحالی‌که نزدیک به ۷۰ درصد از جمعیت بحرین را شیعیان تشکیل می‌دهند، قدرت سیاسی این کشور در اختیار خاندان سنی مذهب آل خلیفه قرار دارد. در این راستا حکومت بحرین بسیاری از عبادتگاه‌های شیعیان را تخریب کرده و به صورت مداوم در مراسم مذهبی سنتی آن‌ها مداخله و تظاهرات عمومی صلح‌آمیز‌شان را سرکوب می‌کند. همچنین روحانیون شیعه را از طریق سلب تابعیت از آن‌ها و اخراج‌شان از کشور مجازات و آزار و اذیت می‌کند. گزارش همچنین بیان می‌کند نهادهای دفاعی بحرین، مشتمل بر نیروهای نظامی، اطلاعاتی و پلیس، به صورت مداوم شیعیان را از ساختار خود، با اِعمال راهکارهای تبعیض‌آمیز در زمینه استخدام افراد حذف می‌کنند. گفتنی است که جامعه شیعیان در بخش آموزش و تحصیل نیز مورد تبعیض واقع شده‌اند.
گزارش بیان می‌کند ایتالیا در راستای تحکیم روابط سازمانی و تجاری‌اش با بحرین، به رغم شواهد موجود در مورد تبعیض سیستماتیک جامعه شیعیان، تلاش می‌کند. گفتنی است ایتالیا اصلی‌ترین شریک تجاری بحرین به شمار می‌آید و سفارت ایتالیا همواره با مقام‌های دولت این کشور یا اعضاء خانواده سلطنتی دیدار می‌کند. همچنین بر اساس این گزارش ایتالیا به دلیل منافع اقتصادی حاصل از روابط خود با این پادشاهی نتوانسته به درخواست‌های نمایندگان پارلمان این کشور از دانشگاه لاساپیینزا برای توقف حمایت خود از رژیم بحرین، پاسخ مناسبی دهد. بر اساس این گزارش، واقعیات‌های غیرقابل‌ انکاری چون، اِعمال تبعیض‌های مداوم حکومت بحرین علیه ساکنان شیعه‌مذهب خود، توسط دولت‌ها، سازمان ملل و سازمان‌های مردم‌نهاد جمع‌آوری و مستند شده است. این در حالی است که حکومت بحرین از بخش‌های مختلفی چون، ورزش، فرهنگ، کسب‌وکار، گردشگری و دیپلماسی در جهت نشان دادن تصویری مثبت از خود در جهان خارج استفاده می‌کند و برای برقراری روابط نزدیک با دانشگاه‌های کشورهای دیگر باهدف نشان دادن تعهد خود به تحصیل، علم، دانش و پژوهش تلاش می‌کند.
در گزارش عنوان شده بر خلاف ادعاها برای نشان دادن تعهد بحرین به علم و دانش، دکتر عبدالجلیل السینکیس ریاست بخش مهندسی مکانیک دانشگاه بحرین، در سال ۲۰۰۹ میلادی به دلیل دموکراسی‌خواهی و افشای حقیقت در زمینه موارد نقض حقوق بشر در این کشور زندانی شده و در اعتراض به شرایط زندان، ازجمله محرومیت سیستماتیک از مراقبت‌های پزشکی و همچنین مصادره کتاب پژوهشی خود که سال‌ها برای نگارش آن وقت صرف کرده، دست به اعتصاب غذا زده است. بر اساس این گزارش، دانشگاه‌ها و نهادهای آکادمیکی که با حکومت بحرین همکاری می‌کنند، در حقیقت برای خاموش کردن صدای کسانی که برای احقاق دموکراسی و حقوق بشر مبارزه می‌کنند، گام برداشته‌اند. از جمله فعالان مشهور بحرینی و سازمان‌های مردم‌نهاد که برای افزایش آگاهی‌ها، دغدغه‌های سازمان ملل و پارلمان اروپا در این رابطه فعالیت می‌کنند.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.ecdhr.org/?p=1378

“ سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر در بحرین با همکاری نهادهای آکادمیک ”