زیرسوال بردن اعتبار دادگاه حقوق بشر اروپا توسط بریتانیا

کد بلاگ : #6455
تاریخ انتشار : یکشنبه, 30 آبان 1400 16:27
تعداد بازدید کننده : 128
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
زیرسوال بردن اعتبار دادگاه حقوق بشر اروپا توسط...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
وزیر دادگستری بریتانیا خواستار بازبینی قانون حقوق بشر، یافتن راهی جهت تصحیح قضاوت‌ها و احکام دادگاه حقوق بشر اروپا و توقف صدور حکم این دادگاه خطاب به بریتانیا، شده است.

شبکه خبری یورونیوز، در روز پنج‌شنبه ۶ آبان ماه ۱۴۰۰، گزارشی در خصوص نگرانی از حمله انتقادی دامینیک راب ، وزیر دادگستری بریتانیا به دادگاه حقوق بشر اروپا منتشر کرده است. این گزارش اعلام می‌کند، دامینیک راب، وزیر دادگستری بریتانیا، در روز ۱۷ اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی، خواستار بازبینی قانون حقوق بشر، یافتن راهی جهت تصحیح قضاوت‌ها و احکام دادگاه حقوق بشر اروپا و توقف صدور حکم این دادگاه خطاب به بریتانیا، شده است. گفتنی است قانون حقوق بشر بریتانیا، مصوب سال ۱۹۹۸ میلادی، همیشه مناقشه‌برانگیز بوده است و دادگاه‌های بریتانیا ملزم به پیروی از قوانینی هستند که در کنوانسیون حقوق بشر اروپا تنظیم و در سال ۱۹۴۹ توسط بریتانیا به امضاء رسیده است.
این گزارش خاطر نشان می‌کند بریتانیا در به‌رسمیت شناختن اعتبار دادگاه حقوق بشر اروپا، مانند سایر کشورهای عضو آن متعهد است و همچنین تأکید می‌کند دولت بریتانیا از اختیار لازم برای نادرست خواندن احکام این دادگاه برخوردار نیست. بر اساس این گزارش، مردود شمردن اعتبار و اختیار دادگاه حقوق بشر اروپا و قضات آن، نه تنها به معنای لغو قانون حقوق بشر بریتانیا، بلکه به معنای ترک کنوانسیون حقوق بشر است که هر دوی آن‌ها باید در پارلمان به بحث و نظرخواهی گذاشته شود و از سوی رسانه‌ها و عموم مردم به دقت بررسی شود. این گزارش همچنین تاکید می‌کند این تنها راهی است که بریتانیا از طریق آن می‌تواند به‌طور قانونی حاکمیت دادگاه حقوق بشر اروپا را نادیده بگیرد. به گفته وزیر دادگستری بریتانیا، قضات دادگاه حقوق بشر اروپا توسط کشورهای عضو انتخاب نشده و فاقد تجربه بوده و قضاوت‌های آن‌ها نادرست می‌باشد. این در حالی است که هیچ‌یک از کشورهای عضو دادگاه حقوق بشر اروپا از اختیار و قدرت لازم برای درست یا نادرست خواندن احکام و قضاوت‌های این دادگاه برخوردار نیستند. این گزارش بیان می‌کند، تلاش و اقدام دامینیک راب گامی در جهت تضعیف حاکمیت قانون است. درحالی‌که سابقه حاکمیت قانون بسیار بیشتر از تشکیل دولت‌های دموکراتیک بوده و در طول تاریخ بشر، دیکتاتورها، خودکامگان و دولت‌های خودمختار همواره برای اجتناب از آن کوشش کرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت که نادرست خواندن قضاوت‌ها و احکام دادگاه حقوق بشر اروپا از سوی بریتانیا بسیار مایه نگرانی است.

 

تیم پژوهشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت

https://www.euronews.com/2021/10/28/dominic-raab-s-attack-on-the-echr-should-frighten-us-all-view

“ زیرسوال بردن اعتبار دادگاه حقوق بشر اروپا توسط بریتانیا ”